Scenariusz zajęć dydaktycznych
Imię i nazwisko nauczyciela: Emilia Kowalczyk
Grupa: Odział przedszkolny; grupa dzieci 3-4 letnich
Temat dnia: Dinozaury - stwory z przeszłości
Cele ogólne:
• rozwijanie ciekawości poznawczej
• wzbogacanie zasobu słownictwa związanego ze światem dinozaurów
• poznanie gatunków dinozaurów
Cele szczegółowe:
dziecko:
• powtarza rymowankę,
• uważnie słucha czytanego tekstu i wiersza,
• odpowiada na zadawane pytania,
• uczestniczy w zabawach ruchowych,
• śpiewa piosenkę,
• uważnie ogląda prezentację multimedialną,
• powtarza nazwy dinozaurów,
• samodzielnie wykonuję skamielinę dinozaura.
Metody:
• czynna
• słowna
• percepcyjna
Formy:
• grupowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Rymowanka „Świat dinozaurów” , Tekst popularnonaukowy, Wiersz Aleksandry Wojtyły „Dinozaury” , Piosenka Dino dinozaur , Prezentacja multimedialna, glina, wałek, figurki dinozaurów, bibuła.
Przebieg:
1. Powitanie zwrotką rymowanki „Świat dinozaurów”.
Dzieci recytują rymowanką ilustrując ją ruchem ciała.
„Świat dinozaurów”
Dinozaurów poznawanie,
to wspaniała jest zabawa,
choć wymarły dawno temu,
każde dziecko chce je badać!
2. Wysłuchanie wiersza A. Wojtyły „Dinozaury”.
Aleksandra Wojtyła
Dinozaury
Dinozaury to takie stworzenia,
których już od dawna na świecie nie ma.
Niektóre były duże, wielkości wieżowca,
a inne małe, na przykład jak owca.
Drapieżny tyranozaur był groźny szalenie,
jego się bało każde stworzenie.
Jak szedł to wokół ziemia drżała,
siał pośród zwierząt strachu bez mała.
Największe były brontozaury chyba,
ich szyje sięgały prawie do nieba.
Skubały listki z koron drzew,
smakował im także mały krzew.
Pterozaury to gady, które latały,
one naszym ptakom początek dały.
Diplodoki to gady pływające,
ich rozmiary były imponujące.
Dinozaury wyginęły miliony lat temu
i do dzisiaj nie wiemy czemu.
Krążą na ten temat różne spekulacje
i do końca nie wiadomo, kto ma rację.
3. Dlaczego dinozaury wyginęły?
Rozmowa na temat życia, zwyczajów i losów dinozaurów na podstawie wysłuchanego wiersza i tekstu popularnonaukowego.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
• Który dinozaur był bardzo groźny?
• Który dinozaur był największy?
• Czym żywiły się brontozaury?
• Czy wiecie, dlaczego dziś nie ma na Ziemi dinozaurów?
Nauczyciel prosi o powtórzenie zdania: Dinozaury wyginęły miliony lat temu i do dzisiaj nie wiemy czemu i tłumaczy dzieciom, iż naukowcy mają na ten temat różne teorie: jedni mówią, że pyły po wybuchach wulkanów zasłoniły Słońce. Inni, że w Zie¬mię uderzył meteoryt (wielki kamień) z kosmosu, co zmieniło temperaturę na naszej planecie – w efekcie zabrakło pożywienia dla dinozaurów.
4. Zabawa przy piosence Dino dinozaur.
Nauczyciel za pomocą tablicy interaktywnej puszcz dzieciom teledysk piosenki Dino - dinozaur. Dzieci śpiewają i poruszają sie w dowolny sposób przy piosence.
5. Prezentacja multimedialna - omówienie zdjęć dinozaurów.
Nauczyciel przedstawia na tablicy interaktywnej zdjęcia poszczególnych dinozaurów, czyta krótkie informację na ich temat. Podczas prezentacji dzieci próbują powtórzyć niektóre nazwy dinozaurów.
6. Skamieliny dinozaurów - zabawa z gliną.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kawałek gliny. Zadaniem dzieci jest uformowanie kulki, rozwałkowanie jej za pomocą drewnianego wałka, a następnie odciśnięcie wybranej figurki dinozaura w masie z gliny.
7. Stworzenie makiety skamielin dinozaurów.
Nauczyciel podpisuje poszczególne skamieliny dinozaurów i wspólnie ze wszystkimi dziećmi tworzy makietę skamielin układając je na pomarszczonej bibule.
Dzieci próbują odgadnąć, które skamieliny należą do danego gatunku dinozaura.
8. Pożegnanie rymowanką „Świat dinozaurów”.
9. Podziękowanie za wspólne zajęcia.
opracowała:
Emilia Kowalczyk