X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4221
Przesłano:

Scenariusz zajęć z terapii logopedycznej - wymowa głoski "r" w wygłosie wyrazów

TEMAT: Ćwiczenie wymowy głoski ,,r” w wygłosie wyrazów

UCZESTNICY: uczeń klasy 3

ROZPOZNANIE: pararotacyzm

CZAS: 30 minut

CEL GŁÓWNY: - wyćwiczenie prawidłowej artykulacji głoski ,,r” w wygłosie wyrazów

CELE SZCZEGÓŁOWE: - utrwalenie wymowy głoski ,,r” po spółgłoskach
i między samogłoskami
- wyćwiczenie prawidłowej wymowy głoski ,,r”
w wygłosie wyrazów po samogłoskach
- usprawnianie narządów artykulacyjnych

METODY: - słowna
- słuchowa
- zajęć praktycznych

FORMY: - indywidualna

ŚRODKI: lustro, zeszyt ucznia, puzzle, tekst opowiadania pt. ,,Sowa sprzata swoje mieszkanie” (R.Sprawka, J.Graban ,,Logopedyczne zabawy grupowe”), karta z wyrazami do przekształcani, kartoniki z rebusami, teksty zagadek wraz z obrazkami (Zagadki smoka Obiboka)

PRZEBIEG:
I Część wstępna:

1. Powitanie

2. Ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i usprawniające narządy artykulacyjne- wykonywanie ćwiczeń języka i warg przed lustrem wspólnie z logopedą podczas opowiadania ,,Sowa sprząta swoje mieszkanie”.

3. Sprawdzenie efektywności ćwiczeń wykonywanych przez ucznia w domu poprzez recytację wiersza E.Skorek pt. ,,Pantera i afera”.

II. Część właściwa:

1. Dopasowywanie podpisów do obrazków (mur, chór, ser, pomidor, cukier, komar).

2. Powtarzanie wyrazów z ,,r” w wygłosie za logopedą.
a) zakończone na –ar (dar, gar, komar, zegar, katar, bar)
b) zakończone na –er (ser, cukier, kufer, koper, bokser)
c) zakończone na –ur (mur, bór, chór, szczur, pazur)
d) zakończone na –or (tor, por, indor, muchomor, motor)
e) zakończone na –ir (wir, tir, kefir)

3. Przekształcanie wyrazów poprzez zamianę liter, zapisanie ich przez ucznia i wymówienie (bór- bar, żar- żur, bar- gar, dar- żar, mur- tur, wór-bór).

4. Odgadywanie ,,Zagadek smoka Obiboka” (komputer, pomidor, kangur, muchomor, garnitur, cukier).

II. Część końcowa

1. Powtarzanie wyrazów przez dziecko za logopedą i wklejenie ich do zeszytu ucznia.
2. Odczytanie rebusów przez dziecko z obrazkami sera i toru.
3. Pożegnanie się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.