Scenariusz hospitacyjny w grupie VI „Biedronki”
NAUCZYCIEL: Agnieszka Płachecka
TEMAT DNIA :”Dzień Młodego Naukowca ”
CELE OGÓLNE:
Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających:
• doskonaleniu umiejętności współdziałania w grupie podczas wykonywania doświadczeń
• doskonaleniu umiejętności obserwowania i interpretowania ciekawych zjawisk z zakresu edukacji przyrodniczej
• doskonaleniu umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa
• Rozwijanie spostrzegawczości ,uwagi i odwagi prezentowania doświadczeń dla innych
CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko
• w zakresie dostępnym dla siebie wykonuje z pomocą doświadczenia, analizuje zaobserwowane reakcje i wyciąga wnioski
• aktywnie uczestniczy w eksperymentach i doświadczeniach zaproponowanych przez nauczyciela
• zachowuje ostrożność w kontakcie z substancjami spożywczymi wykorzystywanymi do wykonywania doświadczeń
• zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń
• czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania oraz dzielenia się tym z innymi
• wzbogaci słownictwo o nowe pojęcia: krystalizacja , rozpuszczalność
• wyciąga samodzielnie wnioski
METODY:
- obserwacja,
- pokaz,
- eksperyment,
- praktycznego działania,
- samodzielnych doświadczeń.
FORMY:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa.
TREŚCI PROGRAMOWE:
• Organizowanie zabaw obrazujących niektóre zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.
• Poznanie w zabawach różnych zjawisk fizycznych. Stwarzanie sytuacji zachęcających do swobodnych wypowiedzi. Kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się. Przeprowadzanie prostych doświadczeń i ich obserwowanie. Bogacenie słownika poprzez poszerzanie zakresu pojęć odnoszących się do zagadnień przyrodniczych.
POMOCE:
Cerata, miska, ciepła woda, wiaderko, słoik, gumki recepturki, kilka kawałków tkaniny, sól, 2 szklanki, 2 ziemniaki, nóż, łyżeczka, ręczniki papierowe, napisy do doświadczeń
PRZEBIEG :
1. Przygotowanie dzieci do wyjazdu , do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Depułtyczach Królewskich na uroczystość pt. „Dzień Młodego Naukowca”, przypomnienie wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wyjazdów poza teren przedszkola.
2. Wyjazd z przedszkola, dojazd na wyznaczone miejsce przez organizatora uroczystości.
3. Przygotowanie wyznaczonego miejsca do prowadzenia doświadczeń z dziećmi.
4. Prezentacja doświadczeń z dziećmi z grupy VI „Biedronki”, dla dzieci z przybyłych z przedszkoli miejskich, szkół podstawowych oraz liceów z Chełma i pobliskich miejscowości .
DOŚWIADCZENIE NUMER 1 „ BARIERA Z TKANINY”:
Do słoika nalewamy wodę, na wierzch naciągamy za pomocą gumki recepturki, zmoczoną tkaninę. Po odwróceniu słoika do góry dnem woda nie wylewa się.
Wyjaśnienie:
Na materiał ciśnie od dołu powietrze i to tak mocno, że nie pozwala oderwać się materiałowi od szklanki. Ta siła powietrza działająca na materiał nazywa się CIŚNIENIEM ATMOSFERYCZNYM.
DOŚWIADCZENIE NUMER 2 „MAGICZNY ZIEMNIAK”:
Do dwóch szklanek nalewamy ciepłej wody. Do jednej szklanki sypiemy 5 łyżeczek soli , przygotowujemy roztwór soli. Do szklanek wrzucamy po plasterku ziemniaka. W szklance ziemniak pływa, a w szklance z samą wodą ziemniak tonie.
Wyjaśnienie:
Ciecze- substancje płynne, mają różny ciężar, mimo takiej samej objętości. Woda słona (morza i oceany) ma większy ciężar, niż woda słodka (rzeki i jeziora). W słonej wodzie wszystko pływa lepiej i łatwiej.
5. Zwiedzanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Depułtyczach Królewskich, udział w słodkim poczęstunku.
6. Przygotowanie dzieci do bezpiecznego powrotu do przedszkola, ponowne przypomnienie zasad bezpieczeństwa.
7. Podsumowanie udziału w doświadczeniach i podziękowanie dzieciom za ich udział .