Numer: 42189
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rodzinka pór roku. Scenariusz zajęć w przedszkolu

Cele ogólne:
- utrwalenie charakterystycznych cech pór roku,
- rozpoznawanie pór roku po zmianach zachodzących w przyrodzie,

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia charakterystyczne cechy pór roku,
- klasyfikuje i przyporządkowuje obrazki odpowiednio do pór roku,
- zna i nazywa pory roku,
- śpiewa piosenkę,
- rozróżnia zdania prawdziwe i fałszywe,
- rozwiązuje zagadki związane z porami roku,
- chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela,
- doskonali sprawność umysłową i manualną,
- rozwija umiejętność pracy w zespole,
- rozwija wyobraźnię i aktywność twórczą poprzez aktywny udział w zabawach,

Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna,

Metody:
- oglądowa,
- słowna,
- praktyczna,
- metody aktywizujące (zabawy rytmiczne, zabawy dydaktyczne, techniki plastyczne),

Środki dydaktyczne:
- zagadki na temat pór roku, ilustracje przedstawiające wiosnę, lato, jesień, zimę, kolorowy papier,, klej, kolorowe pomponiki, obrazki z buźkami, płyta CD, odtwarzacz, obrazki przedstawiające symbole pór roku,kredki,

Przebieg zajęć:
I część:
1. Wspólne zaśpiewanie piosenki z pokazywaniem "Pada deszczyk".
2. Wprowadzenie do tematu: "Rodzinka pór roku".
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że zmiany pogody o których była mowa w piosence są związane ze zmianami pór roku.
3. Zagadki słowno- obrazkowe.
N. prezentuje dzieciom obrazki przedstawiające wiosnę, lato, jesień, zimę, a następnie zadaje zagadki. Zadaniem dzieci jest rozwiązać zagadkę i przyporządkowąć do niej odpowiedni obrazek.
To jest pani w sukni białej.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie te dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki. (zima)

Maluje liście kolorowo,
na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje,
kiedy płacze,to deszcz leje. (jesień)

Ma dla wszystkich złote plaże,
chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie ma atrakcje?
Dla dzieci- słoneczne wakacje! (lato)

Jaka pora roku, rozrzuca zieleń wokół?
Kaczeńce złoci na łąkach
i słucha pieśni skowronka. (wiosna)

4. Rozmowa z dziećmi:
- ile jest pór roku?,
- w jakie kolory ubierają się pory roku?
- jakie znacie symbole pór roku?
5. Zabawa relaksacyjna: "Powitanie pór roku".
Dzieci stoją w kole. N. rozdaje im pomponiki z bibuły w kolorach kojarzących się z porami roku: zielone, żółte, czerwone, niebieskie. Następnie wypowiada nazwy wybranych pór roku. Dzieci, które mają pompony w określonym kolorze, wchodzą do środka i witają się, wykonując poszczególne ruchy:
- wiosna- naśladują fruwającego motylka,
- lato- podskakują jak piłki,
- jesień- naśladują taniec opadających liści, poruszanych wiatrem,
- zima- poruszają się jak wirujące płatki śniegu.

II część:
1. Słuchanie piosenki "Rodzinka pór roku".
Rozmowa na temat piosenki.
- ile ma zwrotek?
- o czym opowiada?
- jest wesoła czy smutna?
- jak wyglądają pory roku?
2. Zabawa przy piosence.
Przy zwrotkach dzieci tańczą dowolnie w parach. Podczas refrenu zatrzymują się i razem z N. wyklaskują rytm refrenu. Próbują śpiewać refren.
3. Zabawa ruchowa "Znajdź swój symbol".
Na dywanie leżą symbole pór roku: tulipany, słoneczka,żółte listki i śnieżynki. Dzieci z pomponikami symbolizującymi pory roku poruszają się po dywanie przy dźwiękach tamburyna. Gdy N. przestaje grać, szukają odpowiedniego symbolu i stają przy nim. Następnie dzieci zamieniają się pomponikami i ponownie szukają odpowiednich symboli.
4. Zabawa dydaktyczna: "Ułóż rytm".
Każde dziecko przypina do tablicy symbol pór roku wg określonego rytmu: tulipan, słońce listek, śnieżynka itd.
5. Zabawa dydaktyczna: Prawda, fałsz".
N. przykleja w dwóch miejscach sali: buźkę uśmiechniętą i smutną, a następnie czyta dzieciom poniższe zdania. Jeśli są prawdziwe, dzieci biegną do buźki uśmiechniętej, a jeżeli fałszywe- do smutnej.
- Teraz jest wiosna.
- Wiosną jeździmy na nartach.
- Latem lepimy bałwana.
- Jesienią zrywamy jabłka w ogrodzie.
- Zimą kwitną kwiaty.
- Zimą rzucamy śnieżkami.
- W lecie są wakacje i kąpiemy się w morzu.
- Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
6. Praca plastyczna: "Parasol pór roku".
Dzieci siedzą przy stolikach. Dostają cztery elementy wycięte z papieru w kolorach symbolizujących pory roku. Za zadanie mają ułożyć parasol i przykleić na kartkę. Następnie na każdym elemencie odpowiednio rysują kredkami: tulipany, latawce, kolorowe listki i śnieżynki.
7. Podsumowanie zajęć i umieszczenie prac na tablicy w kąciku dla rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.