Scenariusz zajęć
rewalidacyjno-wychowawczych
Temat: Zima – (stymulacja polisensoryczna)
Czas trwania: 1 h
Cele ogólne:
- wprowadzenie podstawowych symboli, charakterystycznych dla zimy i polisensoryczne ich poznawanie,
- stwarzanie pozytywnej atmosfery podczas zajęć, tworzenie poczucia zaufania
i bezpieczeństwa,
- usprawnianie percepcji słuchowej, wzrokowej, dotykowej i węchowej,
- rozwijanie wrażliwości dotykowej,
- gromadzenie nowych doświadczeń, radość eksperymentowania.
Cele szczegółowe: uczestnik
- współdziała z nauczycielem podczas zajęć,
- odbiera wrażenia dotykowe i słuchowe,
- doświadcza wrażeń termicznych związanych z lodem oraz ciepłą i zimną wodą,
- koncentruje uwagę na proponowanych bodźcach wzrokowych,
- ćwiczy sprawność manualną,
- utrwala zapach i smak mięty,
- utrwala kolor biały,
- umie się wyciszyć, zrelaksować.
Formy pracy: praca indywidualna w ramach grupy.
Metody pracy:
- czynne – stawianie zadań do wykonania,
- słowne – kierowane do uczestnika komunikaty,
- percepcyjne – pokaz, obserwacja, samodzielne doświadczenia, zabawa,
- metoda stymulacji polisensorycznej,
- metoda pozytywnych wzmocnień,
- elementy metody Porannego Kręgu,
- elementy metody F. Affolter (kierowanie ruchem – aktywności wspomagane),
- elementy metody muzykoterapii.
Środki:
- sprzęt audio i płyty CD z przygotowanym repertuarem muzycznym (muzyka klasyczna i relaksacyjna), rzutnik, ekran, przygotowana prezentacja multimedialna, wiatrak, lampy UV,
- świeca, olejek miętowy, herbata miętowa, kubki, łyżeczki, kostki lodu, miski, słój, ciepła i zimna woda, balony, słoik, barwniki, pianka, materiały w kolorze białym do wystroju sali, gwiazdki, płatki, wstążki, chusteczki, woal w kolorze białym, folia malarska, płatki styropianowe, kula styropianowa, lampki.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie - wejście z latarenką, odgłos chodzenia po śniegu.
2. Powitanie ze świecą, obserwacja płomienia, rozgrzewanie dłoni, w tle muzyka: Moniuszko „Bajka. Opowieść zimowa”.
3. Obserwacja zimowych obrazów wyświetlanych z rzutnika i słuchanie spokojnych zimowych dźwięków ( prezentacja multimedialna, PowerPoint).
4. Żywioł - wiatr, odgłosy, obraz na ekranie, zamieć śnieżna w balonach, podmuchy wiatru z wiatraka, falowanie tkaniną, wirujące styropianowe płatki, toczenie dużej śniegowej kuli.
5. Zabawy z kostkami lodu, dotykanie, pocieranie rąk- wrażenia dotykowe i termiczne.
6. Umieszczenie kostek lodu w słoju z wodą, zabarwienie wody preparatami świecącymi w świetle UV.
6. Naprzemienne moczenie rąk w ciepłej i zimnej wodzie lub dotykanie balonów napełnionych zimną i ciepłą cieczą.
7. Relaks przy spokojnej muzyce, wirujące białe chusteczki, świecące w lampie UV, rozcieranie pianki zamkniętej w woreczku foliowym, odszukiwanie świecących gwiazdek.
9. Degustacja ciepłej, miętowej herbatki, delikatne masowanie rąk olejkiem miętowym.
10. Pożegnanie, Moniuszko –„Bajka. Opowieść zimowa”, zdmuchnięcie świecy.
Nauczyciel
Agnieszka Karasek