Scenariusz dramy 6
TEMAT: „ W krainie białego, bezpiecznego szaleństwa”
INSPIRACJA: szósty obszar nowej podstawy programowej –„ Wdrażanie
dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych”.
GRUPA: dzieci 6 letnie, 20 osób
CELE:
• umiejętność korzystania ze zmysłów;
• rozwijanie wyobraźni dziecięcej;
• ćwiczenie koncentracji i spostrzegawczości;
• umiejętność postrzegania rzeczywistości wszystkimi zmysłami;
• poprawne określanie smaku, zapachu, węchu, rodzaju materii;
• uwrażliwienie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu;
• kształtowanie umiejętności świadomego stosowania cech ruchu;
• wyrabianie nawyku bezpiecznego obchodzenia się z ogniem
• wdrażanie do bezpiecznego zachowywania się podczas zabaw zimowych
REKWIZYTY: „Zmysłowa Lampa”, medal, podium, flaga i znicz olimpijski, plansza zmysłów, pachołki, ilustracje sportowców, łyżwy, but narciarki, kij hokejowy, ślizg, medal, dezodoranty
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel przed zajęciami aranżuje sale przedszkolną. Przygotowuje „wioskę olimpijską”: tor saneczkowy, skocznie „Małysza”, lodowisko, ustawia pachołki do zjazdu narciarskiego. Konstruuje podium, rozstawia znicz i flagę olimpijską. Następnie włącza „Zmysłową Lampę” wlewając do niej kilka kropel olejku zapachowego.
2. Ćwiczenia wprowadzające- „przedmiot- znak”
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły wygodnie wokół „Zmysłowej Lampy” i wykonały polecenia:
• wpatrzyły się w jej zmieniające, kolorowe światełka,
• z zamkniętymi oczami wsłuchały się w odgłos kapiącej wody,
• głęboko oddychały nosem, by poczuć woń olejku zapachowego,
• spróbowały dotknąć mgiełkę wytwarzaną przez nią (otwarte oczy)
Po krótkiej relaksacji nauczyciel zachęca dzieci, aby wstały, rozłożyły ręce i powoli z zamkniętymi oczyma obróciły się wokół własnej osi (w tym samym momencie nauczyciel kręci rurą, która wytwarza tajemniczy dźwięk). Kiedy zadanie zostanie wykonane, wówczas dzieci mogą otworzyć oczy, a nauczyciel stwierdza, że dzisiaj nasza „Zmysłowa Lampa” przeniosła nas do krainy białego, bezpiecznego szaleństwa.
Proste ćwiczenia i gry dramatyczne- „ćwiczenia zmysłów”
Na tablicy nauczyciel przywiesza „planszę 5 zmysłów”. Prosi wybrane dziecko o podejście do planszy i otworzenie pierwszej koperty -„WZROK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
a) WZROK
• Znajdujecie się na otwarciu zimowej olimpiady. Spośród wszystkich sportowców zostaliście wybrani do zapalenie znicza olimpijskiego. Obserwując przemieszczającą się pochodnie z ogniem w odpowiednim momencie przejmijcie ją od kolegi i podajcie następnej osobie. Następnie po zapaleniu znicza olimpijskiego przyjmijcie pozę sportowca z danej dyscypliny sportowej. Wspomóżcie się ilustracjami sportowców zawieszonymi na tablicy lub kieruj się własną wiedza na temat zimowych dyscyplin sportowych.
Nauczyciel podchodzi do poszczególnych sportowców, kładzie rękę na ramieniu danej osoby i zadaje pytanie:
Kim jesteś?
Jaką dyscyplinę sportową wykonujesz?
Od ilu lat ćwiczysz?
Kto cię namówił do uprawiania tego sportu?
Co czujesz występując na tej olimpiadzie?
Nauczyciel prosi kolejne dziecko o podejście do planszy i otworzenie drugiej koperty- „SŁUCH” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
b) SŁUCH
• PARTYCYPACJA DŹWIĘKOWO – RUCHOWA
Nauczyciel prezentuje z CD różne odgłosy:
łagodną muzykę
spikera sportowego relacjonującego skoki narciarskie
odgłosy kibiców na meczu hokejowym wołających „Krążek
do bramki!, Krążek do bramki!”
Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jakiej dyscypliny sportowej dotyczą dane odgłosy, następnie w grupach 5-cio osobowych przedstawienie scenki obrazującej to co dzieci usłyszały.
Nauczyciel prosi następne dziecko o podejście do planszy i otworzenie trzeciej koperty- „DOTYK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
m) DOTYK
Na środku sali znajduje się białe prześcieradło, pod którym umieszczone są następujące przedmioty:
łyżwy
but narciarki
kij hokejowy
ślizg
medal
Wybrane osoby proszone są o włożenie rąk pod prześcieradło i odgadnięcie za pomocą dotyku, jaki przedmiot trzymają w dłoniach. Następnie dana rzecz staje się inspiracją do układania opowieści na temat: „Co to jest?, Do kogo to należało?, Co ta osoba z tym robiła?, Ile zwycięstw ten przedmiot pomógł zdobyć? itp.”
Nauczyciel ponownie prosi chętne dziecko o podejście do planszy i otworzenie tym razem czwartej koperty- „SMAK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
c) SMAK
• „SMAK ZWYCIĘSTWA”
Nauczyciel prowadzi pogawędkę, na temat: „Co znaczy zdobyć złoty medal na olimpiadzie sportowej?” Czyta słowa piosenki zespołu Jeden Osiem L pt. „Smak zwycięstwa” Smak zwycięstwa, popłynęły łzy szczęścia już nic się nie liczy słyszę bicie swego serca. Cisza. Wracam myślami do tych chwil ile trzeba włożyć pracy by najlepszym być. Ile trzeba łez, ile wylać krwi, tysiące godzin pracy, trzysta poza domem dni. Ciągła koncentracja mając upatrzony cel walczę, biegnę przed siebie w sercu czerwień i biel. Walczyć i wygrywać ale zawsze fair play wiarą w własne siły spełniać najpiękniejszy sen walczyć ponad wszystko gdy jest chwila zwątpienia pokonanie swych słabości to jest to co się docenia.
Po rozmowie prosi chętne dzieci, aby pokazały „smak zwycięstwa”. Dla wprowadzenia w klimat nauczyciel zaprasza na podium dekoruje ochotnika złotym medalem.
Nauczyciel zaprasza ostatnie dziecko do podejście do planszy. Prosi o otwarcie 5 koperty „WĘCH” oraz o wyciągnięcie kartki z zadaniem.
d) WĘCH
• Kwiatowo, czy sportowo?
Na stoliczku prowadzący zajęcia ustawia 5 dezodorantów (opakowanie jest zasłonięte), z których 2 pachną „sportowo” – Nivea Sport oraz Rexona Sport, pozostałe posiadają woń kwiatową. Zadaniem dzieci jest wybrać zapach sportowy. Następnie nauczyciel w celu pobudzenie dziecięcej fantazji zadaje abstrakcyjne pytanie: Jak pachnie sport?
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ:
• Rozmowa podsumowująca zajęcia:
W jakiej krainie dzisiaj byliśmy?
Co tam mogliśmy zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, powąchać?
Jaki smak mogliśmy poczuć?
Co wam się najbardziej podobało, a co najmniej na dzisiejszych zajęciach?
• Powrót przy pomocy „Zmysłowej Lampy” do sali przedszkolnej.
OCZEKIWANE REZULTATY:
• wczucie się w role;
• rozbudzenie dziecięcej wyobraźni;
• uświadomienie sobie, jak należy obchodzić się z ogniem, oraz jak ważne jest zachowywanie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych
• odczuwanie zadowolenia z przebiegu zajęć.