Scenariusz dramy 4
TEMAT: „ W krainie wielkiej, słonej wody”
INSPIRACJA: czwarty obszar nowej podstawy programowej -„Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia”.
GRUPA: dzieci 6 letnie, 20 osób.
CELE:
• rozwijanie wyobraźni dziecięcej;
• ćwiczenie spostrzegawczości;
• poprawne określanie smaku, zapachu, rodzaju materii;
• uwrażliwienie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu;
• kształtowanie umiejętności współpracy w małej grupie;
• uwrażliwianie na ochronę środowiska naturalnego;
• doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych.
REKWIZYTY: „Zmysłowa Lampa”, plansza zmysłów, rura wytwarzająca tajemniczy dźwięk, materiał błękitny i żółty, kolorowe, apaszki, słomkowe kapelusze, czapeczki, okulary przeciwsłoneczne, kremy i olejki do opalania, zabawki plastykowe (foremki, łopatki, piłka), kosze na śmieci (metalowy, plastykowy, drewniany) ,ryby, żółwie, lornetka, koszulka ratownika, gwizdek, kółko do pływania, muszelki (ok. 200 sztuk), rynienki z piaskiem, kapsle, jednorazowe kubeczki, budyń truskawkowy, czekoladowy, waniliowy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel przed zajęciami aranżuje salę przedszkolną. Rozkłada na podłodze materiały- błękitny i żółty oraz wiaderka, foremki, łopatki, piłki plażowe, rozsypuje na granicy dwóch materiałów 200 muszelek, ustawia rynienki z piaskiem (w nim ukryte są kapsle po coca-coli). Na błękitnym materiale kładzie ryby (wykonane z różnych materiałów), żółwie, szkielet kraba. Obok „plaży” ustawia stoliczek, na którym znajdują się kolorowe czapeczki, apaszki, kapelusze, torby plażowe, olejki i kremy do opalania, okulary przeciwsłoneczne, kocyki itp. Wyciąga i przywiesza do tablicy plansze 5 zmysłów oraz włącza „zmysłową lampę” dodając do niej kilka kropel zapachowego olejku (zapach morski).
2. Ćwiczenia wprowadzające - „przedmiot - znak”
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły wygodnie wokół „Zmysłowej Lampy” i wykonały polecenia:
• wpatrzyły się w jej zmieniające, kolorowe światełka,
• z zamkniętymi oczami wsłuchały się w odgłos kapiącej wody,
• głęboko oddychały nosem, by poczuć woń olejku zapachowego,
• spróbowały dotknąć mgiełkę wytwarzaną przez nią (otwarte oczy)
Po krótkiej relaksacji nauczyciel zachęca dzieci, aby wstały, rozłożyły ręce i powoli z zamkniętymi oczyma obróciły się wokół własnej osi (w tym samym momencie nauczyciel kręci rurą, która wytwarza tajemniczy dźwięk). Kiedy zadanie zostanie wykonane, wówczas dzieci mogą otworzyć oczy, a nauczyciel stwierdza, że dzisiaj nasza „zmysłowa lampa” przeniosła nas do krainy wielkiej, słonej wody.
3. Proste ćwiczenia i gry dramatyczne- „ćwiczenia zmysłów”
Na tablicy nauczyciel przywiesza „planszę 5 zmysłów”. Prosi wybrane dziecko o podejście do planszy , otworzenie pierwszej koperty -„WZROK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
f) WZROK
• KOSTIUM
Jesteś na wakacjach. Budzisz się rano i widzisz za oknem piękną słoneczną pogodę. Postanawiasz wybrać się na plażę. Korzystając z przedmiotów zgromadzonych na stoliczku, przygotuje się na to wyjście.
Nauczyciel prosi kolejne dziecko o podejście do planszy i otworzenie drugiej koperty- „SŁUCH” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
g) SŁUCH
• POZA
W wakacyjnych strojach dotarliście na plażę. Czujecie się zmęczeni upałem i spacerem przez wydmy, pragniecie chwilkę odpocząć.
Przyjmijcie rolę odpoczywającego plażowicza i wsłuchajcie się w szum morza. Pomyślcie o czymś miłym, poddajcie się marzeniom...
• SCENKA IMPROWIZOWANA
Na stoliku stoi przenośna lodówka pełna truskawkowych, waniliowych i czekoladowych „lodów” . Nauczyciel ogłasza konkurs na najlepsze hasło reklamowe „lodów”. Spośród wszystkich propozycji dzieci wraz z nauczycielem wybierają najciekawsze hasło, które zostaje zapisane na szyldzie reklamowym lodówki. Wszystkie dzieci zostają poproszone o odegranie scenki na plaży.
Wyobraźcie sobie, że opalacie się na plaży już od rana. Słońce coraz mocniej przygrzewa a wasze ciała są już mocno opalone. Jest wam niezwykle gorąco. Marzycie o zimnych lodach. Nagle do waszych uszu dochodzi głos: „Lody, lody dla ochłody”, a w oddali widzicie nadchodzącego sprzedawcę.
Grupa 1
role: mama, tata, dwoje dzieci
Jesteście rodziną spędzającą czas na plaży. Przyjmijcie role:
dzieci, które wymuszają na rodzicach, by kupili im lody,
ojca, który chce spełnić zachciankę swoich dzieci,
mamy, która nie zgadza się na ten zakup
Przedstawcie scenkę, jak rodzina jak rozwiązuje ten spór.
Grupa 2
role: sprzedawca lodów głośno nawołujący do zakupu, malutkie, obudzone wołaniem dziecko, rozłoszczona płaczem opiekunka dziecka
Przyjmijcie poszczególne role i przedstawcie scenkę, w której opiekunka zwraca uwagę sprzedawcy, że obudził wołaniem jej śpiące dziecko.
Grupa 3
role: starsze małżeństwo - żona, która ma ochotę na lody, - mąż, który zapomniał wziąć ze sobą portfel.
Dobierzcie się w pary i w nich przyjmijcie role: jedno dziecko - żony, która ma ochotę na waniliowe lody, a drugie - męża, który ma problemy z pamięcią i zapomniał wziąć ze sobą pieniądze. Pokażcie scenkę, w której małżeństwo próbuje znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.
Nauczyciel prosi następne dziecko o podejście do planszy i otworzenie trzeciej koperty- „DOTYK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
h) DOTYK
• OCZYSZCZANIE PLAŻY
Bawicie się foremkami, budujecie zamki i piaskowe baby. W czasie zabawy dostrzegacie, że plaża jest bardzo zabrudzona, wszędzie pełno kapsli po napojach, drobnych patyków i plastykowych łyżeczek po lodach. Postanawiacie, że z waszą pomocą plaża odzyska czystość. Oczyszczanie plaży jest utrudnione, gdyż oślepia was mocno świecące słońce.
Przyjmijcie role osób, które dbają o czystość środowiska. Używając tylko dotyku, wybierzcie z piasku wszystkie śmieci i spróbujcie je posegregować: kapsle - kosz metalowy, patyczki- kosz drewniany, łyżeczki po lodach- kosz plastykowy.
Nauczyciel ponownie prosi chętne dziecko o podejście do planszy i otworzenie tym razem czwartej koperty- „SMAK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.
i) SMAK
• KĄPIEL W WIELKIEJ, SŁONEJ WODZIE
role: ratownik (otrzymuje pomarańczową koszulkę, lornetkę oraz gwizdek), opiekun grupy kolonijnej, pozostałe dzieci z grupy - uczestnicy kolonii. Przedstawcie scenkę kąpieli w morzu pod okiem ratownika. Pokażcie, jak bawicie się podczas tej kąpieli. Wychodząc z morza zabierzcie po jednej, najładniejszej waszym zdaniem muszelce.
Dlaczego właśnie tę muszelkę wybrałeś/ wybrałaś?
Jaki smak mają po kąpieli w morzu twoje dłonie? (wcześniej nauczyciel posypuje ręce dzieci solą).
Nauczyciel zaprasza ostatnie dziecko do podejście do planszy. Prosi o otwarcie 5 koperty „WĘCH” oraz o wyciągnięcie kartki z zadaniem.
j) WĘCH
• Kąpiel morska zmyła z nas wszystkie kremy i oliwki przeciwsłoneczne. Dlatego ponownie musimy się zabezpieczyć przed poparzeniem słonecznym i wysmarować swoje ręce dostępnymi kosmetykami. Przyjmijcie rolę plażowicza, który smaruje się kremem przeciwsłonecznym. Wybierz ten kosmetyk, którego zapach podoba ci się najbardziej.
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ:
• Rozmowa podsumowująca zajęcia:
W jakiej krainie dzisiaj byliśmy?
Co tam zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, dotknęliśmy, powąchaliśmy?
Jaki smak poczuliśmy?
Co wam się najbardziej podobało, a co najmniej na dzisiejszych zajęciach?
• Powrót przy pomocy „Zmysłowej Lampy” do sali przedszkolnej.
OCZEKIWANE REZULTATY:
• wczucie się w role
• przełamywanie nieśmiałości w wypowiadaniu się na tle grupy
• współdziałanie w parach i zespole
• odczuwanie pozytywnych emocji po zajęciach