Scenariusz zajęć
Prowadzący zajęcia: Magdalena Maniewska
Data: 22.09.2017
Temat zajęć: Powitanie jesieni
Miejsce zajęć: aula przedszkolna
Czas: 30 minut.
Cel główny:
- stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
- wspólne zabawy integrujące grupy młodsze na auli, z okazji rozpoczęcia kalendarzowej jesieni
Cele operacyjne: Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zabawie przedszkolnej
- zna nazwę aktualnej pory roku
- rozpoznaje i nazywa „dary jesieni”
- wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią
- poznaje piosenki, zabawy i wierszyki o tematyce jesiennej
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych
Podstawa programowa: I.4, I.5, III.2, III.3, III.5, IV.1, IV.7
Metody:
- czynne: zabawa ruchowa, taniec
- słowne: wiersz, rozmowa
- oglądowe: ilustracja
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: zagadki, plakat z jesienią, liście, pendrive z piosenkami
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – Zagadka o jesieni.
Ta miła pani wita się z nami,
malując drzewa z pięknymi barwami.
Kiedy nadchodzi z nią pożegnanie,
możemy chodzić po liści dywanie.
Co to za pani w złocie, czerwieni,
sady maluje, lasy przemieni.
A gdy obejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje.
2. Występ grupy IV z piosenką „Kolorowe listki”
3. Rozmowa z dziećmi pt „Jakie dary przynosi jesień?” – rozmowa w oparciu o własne doświadczenia dzieci.
4. Zabawa taneczno – ruchowa „Małe czerwone jabłuszko” – wszystkie dzieci dobierają się w pary i tańczą wg instrukcji.
5. Zagadki dla wszystkich grup:
1. Chociaż mam kolce, przyznam się szczerze,
nie jestem różą, ani też jeżem.
Jesień mnie niesie dzieciom w podarku,
Chcecie mnie znaleźć? Idźcie do parku. (kasztan)
2. Gdy na deszcz się zbliża,
chętnie go otwierasz. (parasol)
3. Wiosną zielono rosną,
latem – gadają z wiatrem,
jesienią – barwy zmienią,
a zimą – śnią pod pierzyną. (liście)
4. Skacze po lesie, z wielkiej uciechy
że ma w spiżarni smaczne orzechy.
Zebrała je jesienią,
gdy drzewa na złoto się rumienią. (wiewiórka)
6. Zabawa ruchowa z liśćmi.
7. Wspólne wykonanie pani jesieni – sukienka z liści.
8. Inscenizowanie ruchem treści wiersza T. Fiutowskiej „Wszystko jesienne”
Jesienne słońce (szerokie rozłożenie rąk)
jesienny deszcz (unoszenie rąk ku górze i opuszczanie w dół)
jesieni wkoło masz ile chcesz. (obrót dookoła własnej osi)
Jesienne chmury (rysowanie oburącz w powietrzu chmury)
jesienne drzewa (wyciąganie rąk do góry)
i wiatr jesienny jesiennie śpiewa. (poruszanie na boki podniesionymi rękami)
Jesienne grzyby (łączenie rąk nad głową)
jesienna trawa (skłon do ziemi)
oraz jesienna z wiatrem zabawa. (podskoki)
Jesienne kwiaty (wąchanie kwiatów na niby)
jesienne liście (poruszanie dłońmi z góry na dół)
wszystko jesienne jest oczywiście. (obrót z opadnięciem na dywan)
9. Tańce przy jesiennych utworach.
Opracowała:
Magdalena Maniewska