Scenariusz zajęć hospitowanych
Prowadzący zajęcia: Magdalena Maniewska
Data: 29.01.2017
Temat kompleksowy: Ferie to jest super sprawa, odpoczynek i zabawa.
Temat zajęć: Sporty zimowe.
Miejsce zajęć: Sala przedszkolna.
Czas: 30 minut.
Cel główny:
- wzbogacanie wiedzy o sportach zimowych
- rozwijanie umiejętności prozdrowotnych
Cele operacyjne: Dziecko:
- rozumie potrzebę ruchu na świeżym powietrzu,
- rozpoznaje zabawy zimowe, nazywa je,
- uważnie słucha utworu literackiego, w wypowiedzi odwołuje się do tekstu wiersza,
- doskonali umiejętność przeliczania elementów w zakresie sześciu,
- naśladuje ruchem sporty zimowe,
- dokonuje analizy i syntezy obrazka,
- odpowiednio reaguje na umówione sygnały,
- bierze czynny udział w zabawie ruchowej,
- prawidłowo posługuje się nożyczkami,
- wykonuje pracę plastyczną wg instrukcji.
Podstawa programowa: 3.2, 3.3, 5.4, 9.1, 10.2, 13.1, 14.2
Metody:
- czynne: zabawa ruchowa
- słowne: wiersz, rozmowa
- oglądowe: ilustracja
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: obrazki ze sportami zimowymi, tekst wiersza, żetony, narty, pendrive z muzyką, pocięte na elementy obrazki, kleje, kartki, postacie narciarzy do wycięcia, narty do pracy plastycznej, wykałaczki, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
Dzieci siedząc w kole witają się piosenką:
Są już wszyscy, witam Was, zaczynamy bo już czas!
jestem ja, jesteś Ty, jeden, dwa i trzy!
2. Wprowadzenie do tematu, nawiązanie do wczorajszych zajęć, przypomnienie. (bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie, odpowiednie ubranie do pogody)
3. Wiersz „Zabawa zimą” W. Kosteckiej.
Spójrz za okno – śnieg już pada,
Przykrył domy i uliczki!
Chodźmy szybko na plac zabaw,
Gdzie są Twoje rękawiczki?
Porzucamy się śnieżkami
I bałwana ulepimy.
Popatrz, dzieci z saneczkami!
Może do nich dołączymy?
Zobacz, tam jest lodowisko!
Dam Ci łyżwy, dalej, śmiało!
Ale uważaj, jest bardzo ślisko,
Uffff... Do upadku niewiele brakowało.
A śnieg ciągle sypie, prószy,
Znika pod nim chodnik, trawa.
Chociaż mróz nas szczypie w uszy,
To zimą świetna jest na podwórku zabawa!
4. Rozmowa nt. wiersza:
- Jakie sporty zimowe pojawiły się w wierszu? Czy mamy takie na naszej tablicy?
- A wy co robicie robić zimą na podwórku?
- Jakie zasady obowiązują nas podczas zimowych zabaw? (bezpieczeństwo, ubiór)
- Czy zabawy na dworze zimą są dobre dla zdrowia? Jak myślicie dlaczego?
5. Zabawa ruchowa do muzyki klasycznej (utwór „Taniec łyżwiarzy”)
Dzieci naśladują kolejne ruchy: jazda na łyżwach – sunięcie butami po dywanie z wyciągniętymi rękami na boki, jazda na sankach – dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko jest z przodu, drugie z tyłu, poruszają się do przodu, jazda na nartach – suną po dywanie i „odpychają się” rękami naśladując odpychanie się kijkami.
6. Zabawa ruchowa – reagowanie na określony dźwięk instrumentu
Następnie kontynuując zabawę dzieci wykonują takie same ruchy do konkretnych instrumentów: tamburyn – jazda na łyżwach, bębenek – jazda na sankach, grzechotka – jazda na nartach.
7. Zabawa matematyczna „Liczymy łyżwy”
Dzieci otrzymują paski papieru i tekturowe żetony. Nauczyciel na tablicy umieszcza narty. Zadaniem dzieci jest policzyć narty i ułożyć tyle żetonów ile jest nart na tablicy. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie zmieniając ilość nart na tablicy. Po każdym poleceniu nauczyciel sprawdza czy dzieci wykonały zadanie prawidłowo, zwraca uwagę dzieciom które mają za dużo lub za mało żetonów i czeka aż dzieci ułożą prawidłową liczbę – w razie potrzeby pomaga im policzyć.
8. Ćwiczenie w parach – synteza obrazka
Dzieci losują karteczki z obrazkami i dobierają się w pary wg obrazków. Następnie siadają do stoliczków w takich parach gdzie mają naszykowane zadanie – pocięty obrazek narciarza do ułożenia w całość i przyklejenia na kartce. Nauczyciel instruując dzieci mówi im, że jeśli ułożą prawidłowo obrazek dowiedzą się jakie czeka je zadanie – praca plastyczna.
9. Praca plastyczna „Narciarz”
Każde z dzieci otrzymuje sylwetę narciarza do pokolorowania i wycięcia. Kiedy narciarz jest już wycięty dzieci dostają od nauczyciela; tekturowe narty do których przyklejają wg instrukcji stopy narciarza; oraz wykałaczki, które przyklejają do rąk narciarza (posłużą mu jako kijki).
10. Zakończenie zajęć – masażyk relaksacyjny „Świeci gwiazdka” (Z. Makowska)
Dzieci siadają w kole, plecami do siebie, jedno za drugim i wykonują masażyk dziecku które przed nim siedzi.
Świeci gwiazdka.(rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)
Gwiazdek sto. (stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci. (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)
Hop, hop, hop!
Tu choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)
Tam choinka.
A tu uśmiechnięta (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku)
minka.
W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
Suną sanki (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół)
A w tych sankach
Dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka)
Opracowała:
Magdalena Maniewska