Scenariusz zajęć
Prowadzący zajęcia: wychowawcy poszczególnych grup
Data: 30.11.2016
Temat zajęć: Andrzejki
Miejsce zajęć: Sale grup
Grupa: I - VIII
Czas: 20 – 45 minut, w zależności od możliwości grupy
Cel główny:
- zapoznanie ze z ludowymi zwyczajami i obrzędami Andrzejek
- uwrażliwienie na tradycję i jej podtrzymywanie
Cele operacyjne: Dziecko:
- zna historię Andrzejek
- poznaje wróżby andrzejkowe
- chętnie bierze udział w proponowanych zabawach
- śpiewa, chętnie tańczy w parze z innymi dziećmi
Podstawa programowa:
Metody:
- czynne:
- słowne:
- oglądowe:
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: 1.1, 1.2, 3.3, 5.4, 8.1, 14.7
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
Dzieci siedząc w kole uczą się wspólnie rymowanki:
Hokus pokus, czary mary,
niech się spełnią Andrzejkowe czary!
2. Wprowadzenie do tematu, zaproszenie do wyczarowania magicznej atmosfery wróżb: (na melodię „Pada deszczyk”/ „Błyskawica grzmot”)
Czary – mary, czary – mary, czary – mary (oburącz czarujemy rękami w poziomie)
Hu, hu, hu (wyrzut dłońmi do przodu)
Hokus, pokus (klaśnięcie w dłonie na każdy wyraz)
Ksz, ksz (wyrzut dłoni do przodu)
Abra – kadabra, abra – kadabra, bęc. (zataczanie kół rękami przed sobą „słoneczko”)
3. Historia Andrzejek – nauczyciel przybliża dzieciom ideę celebrowania Andrzejek
Andrzejki inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmierzch. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Tego dnia organizuje się huczne imprezy w gronie przyjaciół. Jest to ostatnia okazja do zabaw, przed Adwentem, czasem refleksji
Dawniej wierzono, że tego magicznego dnia wrota przyszłości się otwierają i uchylają rąbka tajemnic dotyczących miłości. W Wigilię św. Andrzeja wróżyły dziewczęta w Katarzyny, kilka dni wcześniej chłopcy. Jednak panowanie nie świętowali z zapałem tego dnia i zwyczaj uległ zapomnieniu około XIX wieku.
Obecnie ludzie coraz mniej są przesądni, nie wierzą w zabobony. Stare zwyczaje ludowe traktują z przymrużeniem oka. Dziś wróżby andrzejkowe traktuje się bardziej jako formę dobrej zabawy i rozrywki niż wyrocznie. Zmienił się też zwyczaj oddzielnego obchodzenia tego święta. Teraz chłopcy i dziewczęta bawią się razem.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że prowadzone wróżby mają charakter zabawy i wcale nie muszą się spełnić w przyszłości.
4. Zabawa „Który pierwszy?”
Zabawa z przekładaniem buta. Dzieci zdejmują swój prawy but z nogi, i najpierw dziewczęta
a później chłopcy ustawiają swój but jeden za drugim w roku sali i tak wędrują aż do drzwi wyjściowych. Kto będzie pierwszy ten wg wróżb w przyszłości wyjdzie pierwszy za mąż i musi zaprosić całą grupę!
5. „Balonowy taniec”.
Dzieci dobierają się w pary, każda para dostaje nadmuchany balon, ich zadaniem jest tańczyć z balonem między sobą. Która para wytrzyma najdłużej, wygrywa!
6. „Kim będę w przyszłości?” (ZAŁĄCZNIK)
Dzieci losują z koszyka emblematy oznaczające różne zawody, zgadują co to takiego jest.
7. „Kogo lubię?” (ZAŁĄCZNIK)
Nauczyciel trzyma w dłoni duże serce z wypisanymi imionami (jedno serce z dziewczęcymi, drugie z imionami chłopców). Dzieci za użyciem szpileczki trafiają w dowolne miejsce a nauczyciel odczytuje im imię.
8. „Moneta w studni”
Na środku sali ustawiamy miskę z niewielką ilością wody, każde dziecko rzuca po kolei groszem – kto trafi ten będzie w przyszłości bogaty (i oczywiście musi się trochę podzielić z resztą grupy)
9. „Kolory – przestrogi”- dzieci losują po jednej karteczce, w środku jest wielka kropka w odpowiednim kolorze, nauczyciel czyta dzieciom wróżby (ZAŁĄCZNIK)
Czerwony – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty .
Czarny – nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie .
Zielony – bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jednię .
Niebieski – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
Biały – pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki
i batony.
Żółty – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.
10. Zabawa taneczna – zaproszenie do wspólnej zabawy przy muzyce, dowolne tańce.
Opracowała:
Magdalena Maniewska