Scenariusz zajęć
Grupa: „Pszczółki”
Temat kompleksowy: Poznajemy zawody
Cele ogólne:
- przybliżenie wiadomości na temat wybranych zawodów
- uświadomienie znaczenia pracy dla ludzi
Cele operacyjne:
Dziecko :
- Wypowiada się na temat treści wiersza
- rozpoznaje ludzi wykonujących różne zawody
- wyjaśnia znaczenie pracy jednych osób dla drugich
- wypowiada się na dany temat w sytuacjach problemowych
- dzieli wyrazy na głoski i sylaby
- wysłuchuje głoski w nagłosie i wygłosie
- próbuje czytać krótkie wyrazy
- stara się estetycznie wykonać pracę plastyczną
- rozwija sprawność manualną
Metody:
słowne : rozmowa, objaśnienia
oglądowe: pokaz
aktywizujące: zadań stawianych dziecku
Formy:
z całą grupą
praca zespołowa
praca indywidualna
Pomoce:
ilustracje przedstawiające ludzi podczas pracy w różnych zawodach, płyta cd, przedmioty związane z wybranymi zawodami, wyrazy do czytania globalnego,
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci : Piosenka „Hello” oraz przekazanie iskierki przyjaźni.
2. Zabawa „Co to jest?”
3. Wyjaśnienie pojęcia „Zawód”
4.Oglądanie obrazków przedstawiających ludzi wykonujących różne zawody. Zachęcanie do wypowiedzi na temat: Jakie czynności wykonują? Na czym polega ich praca? Jaką nazwę ma ich zawód?
5. Słuchanie wiersza A jak będę dorosła? D. Wawiłow.
Wiersz prezentowany w formie filmu:
Jak mi ręce urosną,
jak mi nogi urosną,
jak już będę dorosła
i wysoka jak sosna,
to zostanę, zostanę, zostanę... no, kim?
To na pewno zostanę lekarzem!
Przyjdę w białym fartuchu,
mamie zajrzę do ucha,
tatę klepnę po brzuchu,
powiem: „Trzymaj się, zuchu!”,
i zapiszę, zapiszę, zapiszę... no, co?
I zapiszę paskudne lekarstwo!
Co mi płacze i krzyki!
Będę robić zastrzyki!
Będę strasznie się trudzić!
A jak już mi się znudzi,
to zostanę, zostanę, zostanę... no, kim?
6. Zakodowanie napisu „Pirat”- ustalenie drogi beebota i rozwiązanie zadania.
Wysłuchanie dalszej części wiersza...
To zostanę okrutnym piratem!
Nie posłucham się taty.
Będę strzelać z armaty,
będę w worku pękatym
przechowywać dukaty,
będę straszną mieć brodę i pistolet... i co?
I piracką przepaskę na oku!
Co mi wiatry i burze!
Mogę trwać jak najdłużej!
Niechaj żyją podróże!
A jak nimi się znużę,
to pojadę, pojadę, pojadę... no, gdzie?
To pojadę z powrotem do mamy!
N. wyjaśnia znaczenie słów
pirat, dukat
Następnie dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersza:
Kim chciałaby zostać dziewczynka – bohaterka wiersza,
jak będzie dorosła? Które marzenie dziewczynki może się spełnić i dlaczego? Na czym polega praca w danym zawodzie?
Kim chcecie być w przyszłości i dlaczego?
7. Piosenka „Baby shark”
8. Puzzle- dopasowanie atrybutów do danego zawodu.
Dzielenie nazw zawodów podawanych przez nauczyciela na głoski i sylaby
9. Zabawa „Kalambury”, dziecko losuje obrazek przedstawiający wybrany zawód. Z jego charakterystycznych ruchów i gestów pozostałe dzieci mają za zadanie odgadnąć, jaki przedstawia zawód. Kto pierwszy poda nazwę zawodu, prowadzi zabawę.
10. Wykonanie pracy plastycznej – malowanie farbami na temat: „Kim będę w przyszłości”
11. Oglądanie powstałych prac.