Scenariusz zajęć teatralnych
Prowadzący: K. Tyc- Brożyna
Cel główny: Rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej
Cele szczegółowe:
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy,
- odgadywanie zagadek,
- rozwijanie wyobraźni
- nabywanie doświadczeń w sposób niewerbalny i werbalny
Metody: słowne, aktywne , pokaz, stawianych zadań, dramy
Formy: indywidualne, zbiorowe
Środki dydaktyczne: „Pan skarpeta”, podkład muzyczny, żółte obręcze
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel prosi dzieci aby usiadły w kręgu, gdy dzieci siadają udaje niezdecydowanego i prosi aby wstały, kiedy wstaną aby usiadły, położyły się.
2. Powitanie w kręgu, nauczyciel podaje każdemu dziecku rękę z „Panem Skarpetą”, wita się zmieniając głos.
3. Pan Skarpeta proponuje dzieciom zabawę w powtarzanie, powtórzcie za mną, nauczyciel wymawia wyraźnie głoski łącząc je z różnymi emocjami:
-ooooo
-eeee
-uuuuu
-yyyy
- trata ta
- trata to
- trata te
-trata tu
-trata ti
- trata ty
4. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy „Zgaduj, zgadula”, ruchem i gestem odgrywa scenki, natomiast dzieci odgadują, co pokazuje prowadzący.
5. Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe obręcze, mówi dzieciom, że są one magiczne, i że można je zamienić w różne przedmioty, zadaniem dzieci będzie poruszanie się przy muzyce z wykorzystaniem proponowanego przedmiotu, np. zamieniamy obręcze w:
-torebkę i biegniemy do autobusu
- tacę kelnera
- kapelusz, ale wieje silny wiatr
- parasol
- kierownicę
- kałużę, którą należy przeskoczyć
6. Gdzie jest Pan Skarpeta? Prowadzący proponuje dzieciom zabawę w „chowanego”, zdaniem dzieci będzie odszukiwanie ukrytego Pana Skarpety z różnych miejsc, za każdym razem Pan Skarpeta jest widoczny, dzieci nie mogą chodzić po sali, mogą tylko się rozglądać, kto odnajdzie wzrokiem Pana Skarpetę podnosi rękę.
7. Jestem ziarenkiem zasadzonego drzewa - każdy uczestnik wyobraża sobie, że jest ziarenkiem zasadzonego drzewa zamyka oczy i przyjmuje pozycję w klęku podpartym, po czym powoli rozwija się następnie rozkłada gałęzie, nadchodzi wiatr i porusza gałęziami coraz mocniej i powoli ustaje i tak na przemian.
8. Na pożegnanie, wszyscy stają w kole, nauczyciel informuje o zakończeniu zajęć,
na pożegnanie, każde dziecko po kolei wypowiada słowo „PA” jak najgłośniej.