Scenariusz zajęć, pt. „Dzień Szalonych Skarpetek ,
czyli „W głąb Ubraniolandii aż do Skarpetkowa”
przeprowadzonych w grupie 3- i 4latków
Opracowała: mgr Anna Pawelak
Cele:
Cele ogólne:
- Nazywanie poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiedniej części ciała.
- Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała.
- Zachęcenie do wspólnej zabawy.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą;
- rozwiązuje zagadki związane z elementami garderoby;
- wymyśla nazwy krain, w których mogłyby mieszkać poszczególne części garderoby;
- odczuwa radość i przyjemność ze wspólnej zabawy z kolegami koleżankami.
Metody:
- metody pedagogiki zabawy: zabawy i tańce integracyjne (KLANZA);
- metody problemowe: burza mózgów;
- metody słowne: rozmowa, metoda żywego słowa;
- metody percepcyjne: obserwacja i pokaz;
- metody czynne: metoda zadań stawianych dziecku.
Formy pracy:
- praca z całą grupą;
- praca w małych grupach;
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta z piosenką KLANZY, pt. „Wesoły pociąg”, plakaty z ubrankami dziecięcymi (bluzeczki, spodenki, czapeczki i skarpetki); bęben lub tamburyn; pacynka wykonana ze skarpety; czerwony materiał; worek ze skarpetkami; puzzle z obrazkami przedstawiającymi skarpetki – pocięte na 3 lub 4 kawałki; sylwety skarpetek.
Przebieg zajęć:
1. Podróż po „Ubraniolandii”- nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnej podróży pociągiem przy piosence, pt. „Wesoły pociąg” (KLANZA) i informuje, iż w dniu dzisiejszym odbędzie się wycieczka do niezwykłej krainy Ubraniolandia. Dzieci będą zwiedzać i zatrzymywać się na różnych stacjach, gdzie będą rozwiązywać różne zadania i zagadki. Miejscem docelowym podróży jest oczywiście Kraina Skarpetek, czyli stacja „SKARPETKOWO”.
2. Pierwsza stacja - „CZAPECZKOWO”
Pociąg zatrzymuje się, dzieci siadają na dywanie i słuchają zagadki czytanej przez nauczyciela.
„Miewa daszek z przodu, chociaż to nie domek
Chroni przed słońcem i chłodem włożona na głowę.” (czapka)
Gdy dzieciom uda się rozwiązać zagadkę, wspólnie próbują wymyślić nazwę dla tej krainy (burza mózgów).
3. Dzieci wsiadają do pociągu i ruszają w dalszą podróż przy piosence, pt. „Wesoły pociąg”. (KLANZA)
4. Druga stacja - „BLUZECZKOWO”
Pociąg zatrzymuje się, dzieci siadają na dywanie i słuchają zagadki czytanej przez nauczyciela.
„Mają długie lub krótkie rękawy,
żeby je samodzielnie ubrać,
niezłej trzeba nabrać wprawy.” (bluzka)
Gdy dzieciom uda się rozwiązać zagadkę, wspólnie próbują wymyślić nazwę dla tej krainy (burza mózgów).
5. Dzieci wsiadają ponownie do pociągu i ruszają w dalszą podróż przy piosence, pt. „Wesoły pociąg”. (KLANZA)
6. Trzecia stacja - „SPODENKOWO”
Pociąg zatrzymuje się, dzieci siadają na dywanie i słuchają zagadki czytanej przez nauczyciela.
„Zawsze będzie Ci wygodnie, gdy w zimę na nogi włożysz....” (spodnie)
Gdy dzieciom uda się rozwiązać zagadkę, wspólnie próbują wymyślić nazwę dla tej krainy (burza mózgów).
„Kto pierwszy się ubierze” - zabawa ruchowa. Nauczyciel gra do zabawy na bębenku, gdy przestaje grać, dzieci przechodzą przez szarfę leżącą na podłodze „ubierając się”.
7. Dzieci wsiadają jeszcze raz do pociągu i ruszają w dalszą podróż przy piosence, pt. „Wesoły pociąg”. (KLANZA)
8. Czwarta stacja - „SKARPETKOWO”
Pociąg zatrzymuje się, dzieci siadają na dywanie i słuchają zagadki czytanej przez nauczyciela.
„Gdy stopy się z zimna
zamienić chcą w lód,
szybciutko je załóż,
a stanie się cud!” (skarpetki)
Gdy dzieciom uda się rozwiązać zagadkę, wspólnie próbują wymyślić nazwę dla tej krainy (burza mózgów).
Nauczycielka przedstawia dzieciom gospodynię „Skarpetkowa”, którą jest „Pani Skarpetina” (pacynka zrobiona ze skarpetki).
9. „Skarpetkowy pokaz mody” - Pani Skarpetina przygotowuje czerwony dywan i zaprasza dzieci do zaprezentowania szalonych skarpetek, które dzieci założyły tego dnia do przedszkola.
10. „Skarpetki do pary” - dzieci losują z worka po jednej skarpetce, a następnie przy muzyce tańczą w dowolny sposób lub naśladują ruchy nauczycielki. Podczas pauzy szukają pary dla swojej skarpetki i dalszą część tańca wykonują już w parze.
11. „Skarpetkowe puzzle”- Pani Skarpetina zaprasza dzieci do udziału w konkursie. W każdej rundzie bierze udział dwójka dzieci w tym samym wieku. Każde dziecko z pary dostaje obrazek ze skarpetką pocięty na kawałki: 3latki – 3elementy; 4latki – 4 elementy. Dzieci układają skarpetkowe puzzle na czas. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży obrazek.
12. „Pokaż swoje ubranie” – zabawa z elementem biegu.
Dzieci swobodnie biegają w rytmie wygrywanym na instrumencie. Na przerwę w grze nauczyciel wymienia ubrania, które dzieci odszukują na sobie i wskazują. Dzieci, które nie maja na sobie wymienionego ubrania, kucają.
lub
„Gimnastyka”
Prawa noga wypad w przód
I rączkami zawiąż but.
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
Biegi w miejscu, skłon głęboki.
Wymach rączek w tył do przodu
I rannego nie ma chłodu.
13. „Kolorowe skarpetki” - każde dziecko otrzymuje sylwetę skarpetki, którą koloruje według własnego uznania i rysuje wesołą lub smutną buzię w zależności czy cała zabawa w „Ubraniolandii” się podobała czy nie. Praca każdego dziecka zostaje powieszona na sznurku, który wcześniej przygotowuje nauczycielka.
14. Pamiątkowe zdjęcie szalonych skarpetek.