Scenariusz zajęć
21. 12. 2018r.
TEMAT : Ahoj! Morska Przygodo!
Zajęcia zostały zrealizowane na potrzebę pożegnania kolegi z grupy
Grupa dzieci 4-letnich
Opracowała: Patrycja Rzepka
CEL GŁÓWNY:
- wzbogacenie wiedzy na temat otaczającego świata,
- rozwijanie poczucie rytmu
- rozwijanie zmysłów: słuchu, dotyku, smaku
-
CELE OPERACYJNE :
- rozwija zmysły : dotyku (woda, muszla), słuchu (szum morza)
- doskonali koordynację ruchowo- słuchowo-wzrokową,
- ilustruje ruchem muzykę,
- czerpie radość z zabawy,
- wzbogaca słownictwo,
- buduje dłuższe wypowiedzi,
- kulturalnie zachowuje się przy stoliku podczas poczęstunku
- słucha bajki czytanej przez nauczyciela,
METODY:
słowna- rozmowa, objaśnienia;
oglądowa- pokaz;
czynna- zadania stawiane dzieciom;
elementy metody ped. Klanzy,
elementy metody R. Labana;
elementy metody M. Montesorri;
FORMY :
zespołowa,
indywidualna.
MIEJSCE REALIZACJI :
sala przedszkolna, sala multimedialna
CZAS REALIZACJI :
30 minut
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: woda, odtwarzacz Cd, folia malarska, muszle, magiczny dywan, bilety, rybki z życzeniami, poczęstunek
PRZEBIEG:
1. „Powitanie z rybką Lusią ” - dzieci wchodzą na salę – na dywanie czeka na nich niespodzianka- rozłożona folia malarska na niej ryby oraz list od jednej z nich – rybki Lusi. Nauczycielka odczytuje list i zaprasza dzieci do zabawy .
2. „Morskie niespodzianki” – dzieci z zamkniętymi oczami, za pomocą dotyku odgadują czego dotykają : woda, muszla, piasek, ryba; co słyszą: szum morza
3. „Płyniemy statkiem” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem folii malarskiej i nagrania z szumem morza.
4. „Łowimy ryby”- zabawa z wykorzystaniem „magicznego dywanu” – doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej, ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu.
5. „Życzenie od Złotej Rybki”- składanie życzeń Mariuszowi – wzbogacanie słownictwa- wspólna fotografia.
6. „Morski poczęstunek” – degustacja pierniczków i babeczek własnoręcznie dekorowanych przez dzieci.
7. „Morskie opowieści”- relaks przy bajkach czytanych przez nauczyciela,
8. Podziękowanie za udział w zajęciach – ewaluacja zajęć- dzieci mówią co im się podobało, a co nie.