RAMOWY SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Przedmiot: Wychowanie przedszkolne
Prowadzący: Karolina Gołębieska Grupa/poziom:
2-3 latki Data:
05.06.2019 r.
Temat dnia: W prążki i w paski
Zapis w dzienniku: „Tygrysy i lwy” – zabawa naśladowcza. „Duże dzikie koty” – porównywanie wyglądu przedstawicieli kotów dzikich i domowych (podobieństwa i różnice). „Tygrys czy pantera?” – ozdabianie sylwety kota tak, by powstał wzór przypominający np. tygrysa albo geparda (stemplowanie, malowanie, wydzieranka). „Tygrys” – wykonanie papierowej zabawki z „Wycinanek-
-składanek”, swobodne zabawy dzieci. „Taniec słonia” – improwizacja ruchowa przy muzyce. „Zoo” – masażyk, zabawa dotykowa do wiersza B. Kołodziejskiego.
Cel główny zajęć: 1. Zapoznanie z przedstawicielami dzikich kotów
Cele operacyjne:
W wyniku udziału w zajęciach dziecko wychowania przedszkolnego:
1. Naśladuje w zabawie dzikie zwierzęta
2. Poznaje przedstawicieli dzikich kotów
3. Dostrzega różnice i podobieństwa między gatunkami kotów
4. Estetycznie wykonuje pracę plastyczną, stara się wiernie odtworzyć wzory sierści
5. Bawi się zgodnie z innymi dziećmi
6. Wymyśla ruch do muzyki
7. Czerpie radość z zabawy dotykowej
8. Rytmicznie wypowiada tekst
9. Jest aktywne podczas zajęć
Stosowane metody
(wg W. Okonia)
I. metoda asymilacji wiedzy • pogadanka
II. metody waloryzacji wiedzy • impresyjne
• pokaz
III. metody praktyczne
• ćwiczenia
Formy pracy
(wg R. Więckowskiego) I. aktywność indywidualna • indywidualna aktywność jednolita
II. aktywność zbiorowa • zbiorowa aktywność jednolita:
aktywność z całą klasą
Środki dydaktyczne: 1. Ilustracje kotów dzikich i domowych
2. Ilustracje tygrysa i geparda
3. Sylwety kotów
4. Farby
5. Stemple
6. Papier
7. Plastelina
8. „Wycinanki-składanki” – Tygrys
9. CD Utwory – „Słoń” C. Saint-Saënsa (nr 64)
10. Wiersz B. Kołodziejskiego „Zoo”
11. Balony
Przebieg zajęć
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Lp.
1. Powitanie dzieci.
2. Sprawdzenie listy obecności i odnotowanie jej w dzienniku zajęć.
3. „Tygrysy i lwy” – zabawa naśladowcza.
Dzieci naśladują w zabawie zachowanie zwierząt kotowatych, tzn. wylegują się, mruczą, liżą łapki, leżą na grzbiecie, robią „koci grzbiet”.
4. „Duże dzikie koty” – porównywanie wyglądu przedstawicieli kotów dzikich i domowych (podobieństwa i różnice); ilustracje kotów dzikich i domowych
Nauczyciel przynosi na zajęcia kota (żywy okaz) lub wykorzystuje ilustrację. Dzieci po bezpośredniej obserwacji oraz kontakcie z kotem wypowiadają się na temat jego zachowania, wyglądu, zwyczajów, głosu. Następnie gromadzą się przed tablicą, na której wisi plansza z przedstawicielami rodziny kotów, np. z tygrysem, lwem, gepardem, pumą, jaguarem. Dzieci nazywają te zwierzęta. Nauczyciel mówi: Te wszystkie zwierzęta należą do tej samej rodziny co nasz kot. Są do siebie bardzo podobne, ale różnią się wielkością i środowiskiem życia. Są drapieżne i polują na inne zwierzęta. Są zwinne i szybkie. Popatrzcie na naszego kota oraz na tygrysa czy pumę. Powiedzcie, czy są podobne. Czym się różnią? Następują swobodne wypowiedzi dzieci.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
5. Zapoznanie dzieci z tematem dnia:
Dzisiaj poznamy różnych przedstawicieli kotów...
6. „Tygrys czy pantera?” – ozdabianie sylwety kota tak, by powstał wzór przypominający sierść np. tygrysa albo geparda (stemplowanie, malowanie, wydzieranka); ilustracje tygrysa i geparda, sylwety kotów, farby, stemple, papier, plastelina.
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację tygrysa i geparda. Dzieci określają ich wygląd: kolor sierści, rodzaj plam na skórze (prążki, ciapki). Następnie nauczyciel proponuje wykonanie tych zwierząt za pomocą różnych technik. Na stolikach leżą przygotowane dla każdego dziecka
sylwety kotów oraz do wyboru stemple z ziemniaka i gąbki, papier do wydzierania, pędzle i farby. Dzieci wybierają technikę i ozdabiają sylwety. Nauczyciel przygotowuje wystawę dla rodziców.
7. „Tygrys” – wykonanie papierowej zabawki z „Wycinanek-składanek”; „Wycinanki-składanki” – Tygrys.
Nauczyciel pokazuje kolejne czynności, jakie należy wykonać przy składaniu sylwety zwierzęcia. Dzieci obserwują i podejmują działania. Nauczyciel pomaga, a następnie zachęca dzieci do zabaw wykonaną zabawką, np. w zoo, teatrzyk.
8. „Taniec słonia” – improwizacja ruchowa do muzyki; CD Utwory – „Słoń” C. Saint-Saënsa (nr 64)
Nauczyciel prezentuje dzieciom utwór i prosi, by podczas słuchania zastanowiły się, jakie zwierzę ilustruje ta muzyka – tygrysa czy słonia. Podczas ponownego słuchania utworu dzieci naśladują ciężkimi i wolnymi ruchami chód i taniec słonia, kierując się swoją wyobraźnią.
9. „Zoo” – masażyk, zabawa dotykowa do wiersza B. Kołodziejskiego
Zoo
Tu w ZOO zawsze jest wesoło, (jedno dziecko leży na brzuchu)
tutaj małpki skaczą wkoło, (po plecach ruchy naśladujące skoki po okręgu)
tutaj ciężko chodzą słonie, (naciskanie płaskimi dłońmi)
biegną zebry niczym konie, (lekkie stukanie pięściami)
żółwie wolno ścieżką człapią, (lekkie przykładanie dłoni na płasko)
w wodzie złote rybki chlapią. (muskanie wierzchem i wewnętrzną stroną dłoni)
Szop pracz takie czyste zwierzę, (pocieranie rękami, naśladowanie prania)
ciągle sobie coś tam pierze.
Struś dostojnie wkoło chodzi, (powolne kroczenie dwoma palcami)
spieszyć mu się nie uchodzi.
A w najdalszej części zoo
dwa leniwce się gramolą, (powolne posuwanie dłońmi od boków ku środkowi)
wolno wchodząc na dwa drzewa, (posuwanie dłońmi od dołu do góry)
gdzie się każdy z nich wygrzewa
i zapada w sen głęboki... (zatrzymanie dłoni)
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
10. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel pyta dzieci:
„O czym mówiliśmy dzisiaj na zajęciach?”.
„Czego nowego się nauczyliśmy?”.
11.
Pochwała pracy dzieci.
Bardzo jestem dumna z tego jak pracowaliście na dzisiejszych zajęciach.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe balony w podziękowaniu za aktywny udział w zajęciach.
Podpis prowadzącego:
Karolina Gołębieska