Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z języka angielskiego z elementami programowania
Grupa wiekowa: kl. 2 szkoły podstawowej
Czas trwania: 90 min.
Temat: Easter Egg Hunt – Polowanie na wielkanocne jaja
Cele ogólne:
- uczniowie poznają tradycje wielkanocne w Anglii oraz związane z nimi słownictwo,
- uczniowie utrwalają podstawy programowania
Cele szczegółowe:
- uczniowie prawidłowo reagują na główne komendy i słownictwo związane z programowaniem w języku angielskim (go straight, turn left, turn right, go backwards, start, stop, bug, debugging)
- uczniowie używają komend w języku angielskim podczas programowania
- uczniowie znają termin „warunek” i stosują go w trakcie układania poleceń
- uczniowie znają sposób skracania poleceń i stosują go
- uczniowie poznają utrwalają nazwy przedmiotów w ogrodzie
- uczniowie znają słownictwo w języku angielskim związane z Wielkanocą
- uczniowie znają tradycje wielkanocne w Anglii
Metody:
-słowne, ćwiczeniowe, aktywizujące
Formy pracy:
- praca w grupach
- praca w parach
Pomoce dydaktyczne:
- mata
- karty – puzzle do rozłożenia na macie 1)komendy(go straight, turn left, turn right, start, stop) oraz 2) jajka z napisanymi na nich literkami, tak, aby powstał napis R O B O T do schowania przez nauczyciela pod kartami -puzzlami przedstawiającymi przedmioty 3) zestaw przedmiotów w ogrodzie ( 4 zestawy słów: box, grass, flower, tree, stone, chair; cztery zwierzątka oznaczające początek trasy i 4x koszyk- basket oznaczający koniec trasy)
- cztery figurki ludzików/zwierzątek do rozłożenia na macie (dla ułatwienia poruszania się po macie i układania komend)
- ozoboty
- karta pracy
Przebieg zajęć:
- powitanie i sprawdzenie obecności
- przypomnienie zasad programowania oraz tradycji wielkanocnych w Anglii
- podział uczniów na grupy (po 4 osoby) i przydzielenie im odpowiedniej „ćwiartki” maty
- rozdanie uczniom zestawów kart- puzzli przedstawiających przedmioty w ogrodzie
- rozłożenie otrzymanych puzzli przez uczniów na przydzielonej części maty oraz wybór figurek
- zamiana miejsc na macie (grupy przechodzą o jedno stanowisko w prawą stronę tak, aby nie pozostać na tej samej część, na której rozkładały puzzle)
- nauczyciel prosi uczniów o zamknięcie oczu i w tym momencie chowa jajeczka z literkami pod puzzlami przedstawiającymi przedmioty w ogrodzie (pod jednym przedmiotem nie będzie jajeczka)
- układanie poleceń/programu w grupach do polecenia: wyznacz drogę od zwierzątka do koszyka zbierając po drodze schowane pod przedmiotami w ogrodzie jajeczka
- debugowanie (szukanie błędów)
- ułożenie hasła z uzbieranych na jajeczkach literkach (ROBOT)
- pokazanie uczniom ozobotów i krótkie wyjaśnienie jak działają
- kalibracja ozobotów
- praca w parach – uczniowie malują odpowiednią trasę dla ozobotów, tak, aby ozobot pozbierał po drodze: słodycze(blue sweets), kurczaczka (yellow chick), zajaczka (green rabbit) i jajeczka (red eggs) i zaświecił na odpowiedni kolor
- omówienie kart pracy
-pożegnanie