Numer: 41872
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Programowanie i kodowanie jako wspomaganie twórczej aktywności dzieci

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5 letnich
Prowadząca: Beata Wasilewska, Anna Popielarz

Temat: „ Programowanie i kodowanie jako wspomaganie twórczej aktywności dzieci”
Cele ogólne:
• ćwiczenie koncentracji uwagi;
• rozwijanie spostrzegawczości;
• rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
• rozwijanie wrażliwości słuchowej;
• rozwijanie umiejętności kodowania i dekodowania;
• rozwijanie umiejętności logicznego myślenia;
• rozwijanie umiejętności pracy w grupach;
• pedagogizacja rodziców na temat: „ Rozwijanie kreatywności u dzieci w wieku przedszkolnym "
Cele szczegółowe:
• współdziałanie w zespole, stosowanie zasad , które zostały ustalone;
• czytanie kodów obrazkowych;
• układanie figur według kodów obrazkowych;
• układanie kodu do wybranej figury;
• dokonanie podziału wyrazu na sylaby;
• łączenie obrazka z cyfrą odpowiadającą ilości sylab w wyrazie;
• przeliczanie elementów zbioru obrazków o danej liczbie sylab;
• samodzielne układanie sudoku z kolorowych kubeczków;
• odczytywanie współrzędnych na osi;
• układanie na macie kubeczków wg kodu literowo – cyfrowego;
• uczestnictwo w zabawach ruchowych wg pedagogiki zabawy – Klanza;
• wykonywanie ćwiczeń wg kodu.
Metody:
• poszukująca;
• podająca;
• praktycznego działania.
Formy:
• zbiorowa;
• zespołowa;
• indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
-Odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem utworów „Mrówy” (Klanza) oraz z nagraniem skocznej muzyki , koła w kolorze: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim;
-10 kompletów figur geometrycznych o różnych cechach, obrazki określające: kształt, kolor, grubość, wielkość; mata „Drzewo”;
-plansze do sudoku 3*3 dla dziecka, 4*4 dla rodzica, kolorowe kubeczki;
-2 maty do kodowania 10*10, koła z cyframi, koła z obrazkami przedmiotów, zwierząt, woreczek na obrazki; kolorowe kubki, kod literowo – cyfrowy na kolorowych kartonikach;
-buźki smutne i wesołe.

Przebieg :
1.Przywitanie rodziców i dzieci.
2. Praca w zespołach
Zespoły 4 osobowe – zadania do wykonania:
• dziecko układa kod obrazkowy /kształt, kolor, wielkość, grubość/ - rodzic odszukuje figurę; zamiana ról;
• odczytywanie kodu na gałązkach drzewka, poszukiwanie odpowiedniej figury, układanie figury na odpowiedniej gałązce drzewa;
 „Ćwiczenia wg kodu” – zabawa ruchowa przy muzyce:
-gdy muzyka gra uczestnicy swobodnie poruszają się po sali,
-na przerwę w muzyce obserwują uniesiony przez prowadzącą kolor koła:
*żółty – podskakują w miejscu,
*zielony – skaczą jak żaby,
*czerwony – chodzą jak bocian,
*niebieski – wykonują przysiady.

Zespoły 2 osobowe – zadanie do wykonania:

• Rodzic – dziecko: dziecko układa sudoku na planszy 3*3 po 3 kubeczki w 3 kolorach;
rodzic układa sudoku na planszy 4*4 po 4 kubeczki w 4 kolorach.
 Zabawa muzyczno – ruchowa „Mrówy”

2 drużyny /oddzielone parawanem/ - zadanie do wykonania:

• Na macie z kolorowymi kołami ułożone są krążki z cyframi. Uczestnicy losują krążki z obrazkami wymawiają sylaby w nazwie przedmiotu/zwierzęcia, przeliczają sylaby – układają obrazek obok odpowiedniej cyfry. Na koniec przeliczają powstałe zbiory. Określają, jakich wyrazów jest najwięcej, najmniej tyle samo.
 Zabawa ruchowa w parach „Ludzie do ludzi” – witanie się różnymi częściami ciała, na hasło: ludzie do ludzi – zmiana pary.
• „Ukryta informacja” – losowanie kolorowych kartoników z zapisem współrzędnych i umieszczanie ich /kolorem do góry/ na macie. Po ułożeniu wszystkich kartoników odczytanie informacji /lody/.
 Porządkowanie przyborów.
3. Ewaluacja. Dziecku , któremu podobały się zabawy przypina na tablicy uśmiechniętą buźkę, a którym nie podobały się przypina smutną buźkę – uzasadnia swój wybór.
4.Dzieci otrzymują serduszka za wspólną zabawę.
5.Podziękowanie uczestnikom zajęć za aktywne uczestnictwo w spotkaniu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.