Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-4 letnich
Cele ogólne:
- zapoznanie z wybranymi prawami dzieci;
- określenie uczuć i emocji oraz dostrzeganie ich u innych;
- uświadomienie,że w otoczeniu dzieci są osoby, do których mają zwracać się o pomoc;
- budzenie i wyzwalanie spontaniczności poprzez zabawy;
- podejmowanie zaproponowanych działań
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, że posiada swoje prawa;
- wyraża swoje emocje i dostrzega, że inni też je mają;
- wie do kogo może zwrócić się o pomoc;
- radośnie podejmuje zaproponowane zadania
Metody pracy:
- słowna: pogadanka, wyjaśnienie;
- praktyczna: zabawy ruchowe
Formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza J. Poloczka "Mam prawo do...";
- obrazki bawiących się dzieci;
- rysunkowe przedstawienie wybranych praw;
- kółka z minkami;
- muzyka na płycie CD
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna " Mały człowiek - ilustracja ruchowa rymowanki" ( źródło internet)
Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają i zataczają rękami koło)
Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)
Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)
układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą, a następnie witają się przez podanie ręki).
2. "Co robią dzieci?" - oglądanie obrazków, określanie zachowań na nich przedstawionych.
3. "Pokaż co czujesz?" - mimiczne przedstawienie emocji, jak dzieci czują w podobnych sytuacjach.
4. Zabawa ruchowa "Dziecko do dziecka" - poruszanie przy muzyce na hasło "Dziecko do dziecka" przytulanie się do jak największej liczby dzieci.
5. Słuchanie wiersza J. Poloczka "Mam prawo do..." Rozmowa kierowana na temat jego treści - wyjaśnienie co to są prawa?
Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.
Mam prawo do miłości, radości, tworzenia.
Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.
Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.
Mam prawo do gniewu i złego nastroju.
To wszystko jest takie poważne, dorosłe,
Powiem to jak dziecko, zwyczajnie, najprościej.
Chcę się bawić w piaskownicy,
dom zbudować dla dżdżownicy.
Z kolegami w piłkę grać
i niczego się nie bać.
Latem lizać zimne lody,
stać na deszczu dla ochłody
Chcę na łące zrywać kwiaty
i przytulać się do taty.
Zimą toczyć śnieżne kule,
i się z mamą pieścić czule.
Chcę by mi czytano bajkę,
o kocie, co palił fajkę.
Chcę też domek mieć na drzewie,
i co jeszcze chcę mieć nie wiem.
Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:
Prawo do godnego życia,
Bez wojen, głodu i bicia,
Bez strachu, smutku i łez.
Cześć!!
6. "Jak się wtedy czujesz?"- podnoszenie kółek z minka wesołą lub smutną po wysłuchaniu zdań wypowiadanych przez nauczycielkę
np.Kasia idzie z mamą i tata na lody; olek spadł z roweru i zdarł sobie kolano itp.
7. "Nasze prawa"- wybór obrazków, omawianie praw, które przedstawiają
8. wyjaśnienie do kogo może zwrócić się dziecko kiedy dzieje mu się krzywda.
Rytmizowanie rymowanki z prostym ruchem(klaskanie, tupanie)
"Dzieci maja swoje prawa, niech każdy się dowie, bo dziecko to mały ale także człowiek"(źródło internet)
9. Zabawa "Odwiedzamy dzieci w innych krajach" - rytmiczne poruszanie się z klaskaniem przy muzyce;podczas zmiany akompaniamentu naładowanie lotu samolotu.