Scenariusz zajęć w przedszkolu
dzieci 4-5 letnie
Temat: „Czy wszystkie dzieci świata mają takie same prawa?” wypowiedzi dzieci na podstawie ilustracji i wiersza „Bambo” J. Tuwima
Cele ogólne:
- kształtowanie szacunku do ludzi z innych kultur i odmiennym wyglądzie
- wzbogacenie wiedzy na temat życia ludzi z różnych stron świata
- kształtowanie świadomości na tema posiadania własnych praw
Cele szczegółowe:
- dopasowywanie ilustracji dzieci do odpowiednich kontynentów
- zapoznanie z prawami jakie mają dzieci, stworzenie mapy myśli
- zapoznanie z różnymi kontynentami i ich nazwami
- wdrażanie do aktywności podczas zajęć
- zapoznanie z wyglądem dzieci z różnych stron świata
Metody
- aktywizujące: burza mózgów, mapa myśli
- podające: słuchanie wiersza
- praktycznego działania: wyklejanie włosów z kolorowego papieru, dopasowywanie obrazków,
- ekspresyjne: zabawa ruchowa przy muzyce
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce:
- ilustracja do wiersza „Bambo”
- mapa z konturami kontynentów w formacie „A0”
- ilustracje dzieci, rodzin o różnych narodowościach
- obrazki przedstawiające prawa dzieci
- płyta CD z nagraniem utworu Samba-Pauza
- kleje, paski z brązowego papieru i kartki z konturami twarzy
Przebieg
1.Wprowadzenie. Nauczycielka mówi wiersz „Bambo” i pokazuje dzieciom ilustracje do wiersza. Krótka rozmowa na temat wiersza
Czy wiecie gdzie mieszka Bambo? Wskazanie na mapie Afryki
Co lubił robić Bambo?
Co mam kazała mu robić?
2. Nauczycielka rozkłada arkusz A0 z mapą kontynentalna świata oraz ilustracje dzieci i rodzin z różnych stron świata. Umieszczenie obrazków na odpowiednim miejsce na mapie. Zapoznanie dzieci z nazwami kontynentów. Zwrócenie uwagi na ubiór i kolor skóry osób z obrazków.
3. Burza mózgów „Co to są prawa dziecka?” czy wszystkie dzieci na całym świecie majatakie same prawa?
4. Stworzenie mapy myśli nt. „Jakie mamy prawa?”
5. Zabawa ruchowa do utworu „Samba-pauza” podczas muzyki dzieci poruszają wskazaną częścią ciała np. Teraz tańczą brzuchy, teraz tańczą ręce, teraz tańczy całe ciało, w przerwie w muzyce dzieci zastygają w bezruchu.
6. Wykonanie pracy plastycznej. Pokolorowanie twarzy Bambo brązowymi kredkami oraz przyklejenie w miejsce włosów kółek zrobionych z pasków z kolorowego papieru.
7. Ewaluacja zajęć. Wystawka prac i określenie przez dzieci co podobało się im najbardziej podczas zajęć a co sprawił im trudność.