Scenariusz zajęcia
Prowadząca: Anna Dądela.
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Podstawa programowa:
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
I.5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne;
III.5. przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie;
III.8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV.7. porusza się przy muzyce i do muzyki, wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały muzyczne;
IV.8. wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie.
Temat: Zabawy podwórkowe
Cele ogólne:
Zachęcanie do aktywności na świeżym powietrzu.
Rozwijanie wyobraźni, kreatywności.
Cele operacyjne: dziecko potrafi:
Uczestniczyć w zabawie ruchowej
Reagować na ustalone sygnały dźwiękowe
Rysować wybrane figury geometryczne
Dokończyć rysowanie obrazka według własnego pomysłu
Poruszać się do muzyki
Metody pracy:
Słowne: instrukcja, objaśnienia
Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
Percepcyjne: obserwacja, pokaz, demonstracja
Formy pracy:
Indywidualna
Grupowa
Środki dydaktyczne: kreda do rysowania, bańki mydlane, piosenka pt. ”Bańkę łap”, przenośny głośnik.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie
2.Zabawa ruchowa „Mroźny Berek”- dzieci biegają swobodne po ogrodzie. Nauczyciel jest tytułowym Berkiem i ma za zadanie złapać jak najwięcej dzieci. Złapane dziecko „zamarza” i staje w bezruchu. Zadaniem innych dzieci jest uwolnić „zamarzniętego” kolegę/koleżankę poprzez przytulenie. Zabawa trwa do momentu kiedy nauczyciel ogłosi jej koniec.
3.„W którą stronę?”- dzieci ustawiają się w jednym rzędzie. Na umówione hasło tj. mama, tata, siostra, brat- skaczą odpowiednio do przodu, do tyłu, na boki. Dziecko które pomyli ruchy odchodzi na bok. Polecenia wydaje nauczyciel, a następnie chętne dziecko.
4.„Kolorowe obrazki”- dzieci ustawiają się w jednym rzędzie. Każde dziecko rysuje przed sobą-na określonym kawałku chodnika- wybraną figurę geometryczną oraz linię prostą. Następnie wszyscy przesuwają się o jeden krok w prawo. Zadaniem dzieci jest dokończenie rysunku kolegi według własnego pomysłu.
5.Zabawa ruchowa „Bankę łap”- nauczyciel puszcza dzieciom nagranie piosenki i jednocześnie puszcza bańki mydlane. Zadaniem dzieci jest łapanie baniek. W trakcie zabawy nauczyciel kilka razy wyłącza nagranie. Na ciszę w muzyce dzieci stają w bezruchu.
6.Podziękowanie za udział w zajęciach.