KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH
DATA: 29.05.2019
PROWADZĄCY: Krystyna Leńczuk-Dobrzańska.
TEMAT: Mieszkańcy łąki.
Cele ogólne:
-poszerzenie wiadomości na temat życia i znaczenia owadów dla określonego środowiska (łąka)
- kształcenie logicznego myślenia, uwagi, wyobraźni
- wdrażanie do aktywnego słuchania muzyki i wyrażania jej w formie ruchowej
Cele operacyjne:
- rozróżnia i nazywa owady pożyteczne i szkodniki
- prawidłowo rozwiązuje zagadki
- umie współdziałać w grupie
Metody:
- słowna, czynna, oglądowa
- aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss
- pedagogika zabawy klanza
Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania „Bal owadów”, obrazki z owadami i podpisy do nich, zagadki, nagrania muzyczne.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – Wszyscy są witam was. (Klanza)
2. Jakie znasz owady? Rozwiązanie zagadek:
- złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka. Leci , brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka. (osa)
- skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatkiem. I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem. (motyl)
- wśród zieleni się czerwieni, kilka czarnych kropek ma. Każdy pozna ją z daleka, kiedy to stworzonko zna. (biedronka)
3 . Rysowanie w powietrzu skrzydeł motyla obydwoma rękami – dzieci wraz z nauczycielem wykonują to ćw. 3 razy.
4. Dzieci wymieniają znane im owady. Nazywają owady na ilustracjach: ważka, pasikonik, biedronka, żuk, mrówka, motyl. Razem z nauczycielem czytają wyrazy i układają podpisy pod obrazkami. Nauczyciel pyta: „Jak można jednym słowem nazwać przedstawione na zdjęciach zwierzęta? Pokazuje kartonik, na którym widnieje nazwa owady. Wspólne odczytanie wyrazu i umieszczenie go pod zdjęciami zwierząt. Podanie dzieciom najważniejszych informacji o owadach. Sylabizowanie nazw owadów . wysłuchiwanie pierwszej głoski, głoskowanie
5. Słuchanie opowiadania pt. „Bal owadów” K. Nowacka.
6. Rozmowa na temat opowiadania. Owady pożyteczne i szkodniki.
Jakie owady przybyły na bal? Kto przerwał zabawę owadów? Które z nich to motyle?
Owady pożyteczne np. pszczoły,osy motyle, trzmiele – zapylanie kwiatów, rozmnażanie roślin; biedronki – zjadają mszyce, szkodniki roślin; mrówki – budując mrowiska przenoszą nasiona różnych roślin. Szkodniki: np. stonka, komar, mucha – roznoszą choroby, niszczą uprawy
7. Ćw. ortofoniczne – Rozmowy na łące
N. pokazuje zdjęcia; pszczoły , konika polnego, muchy i żaby. Wspólnie z dziećmi ustala jakie dźwięki
Wydają przedstawione na zdjęciach owadynp;
Pszczoła – bzzzzzz konik polny – cyk cyk cyk mucha – zzzz żaba – rech rech.
N. podnosi wybrane zdjecie dzieci naśladują głos charakterystyczny dla danego zwierzecia
8. Ćwiczenia wyrabiające prawidłową dykcję „Na łące”.
Dzieci powtarzają trudne słowa i zdania proponowane przez nauczyciela.
- Żaby, chrabąszcze mieszkają na łące.
- Mrówki i trzmiele mają na łące pracy bardzo wiele.
- Chrabąszcze fruwają i spacerują. Nisko, wysoko żaby podskakują.
- Żuki, żuczki spacerują, pożywienia poszukują.
- Szumi trawa na łące, szur, szur wieje wietrzyk i grzeje słońce.
9. Nauczycielka zadaje pytanie: Kiedy zobaczymy owady, o czym musimy pamiętać? Dzieci formułą odpowiedzi i wyciągają wnioski:
- nie łapiemy i nie zabijamy bezmyślnie,
- nie niszczymy ich domów (mrowisk, pajęczyn),
- obserwujemy je z daleka,
- każdy owad nawet najmniejszy ma swoje miejsce w przyrodzie.
10. Zabawa fabularyzowana (Motylki) „Country Dance” – I/III suita orkiestrowa „Muzyka na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla wg metody Batii Strauss.
11. Praca plastyczna ślimak – dzieci przyklejają do sylwety ślimaka domek z talerza papierowego. Ozdabiają domek wg. własnych pomysłów plastelina i wyciętymi dziurkaczem sylwetami kwiatków i serduszek
13 Podziękowanie za udział w zajęciach.