Scenariusz zajęcia dla dzieci 5,6-letnich
TEMAT: Jestem bezpieczny
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
- Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na terenie przedszkola i poza nim.
- Przestrzeganie zasad ruchu drogowego dla pieszych.
- Rozumienie zakazu zbliżania się do nieznanych zwierząt.
- Przestrzeganie zakazu włączania i manipulowania, bez zgody dorosłych, urządzeniami podłączonymi do prądu oraz zabawy zapałkami.
- Rozumienie potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi.
- Przestrzeganie prawidłowego korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- rozumie i przestrzega zasad bezpiecznej zabawy oraz uczestnictwa pieszego w ruchu drogowym
- wie jak zachować postawę obronną wobec atakującego psa
- jak bezpiecznie korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych
- wie, jak zachować się w przypadku spotkania się z nieznajomą osobą
- wie, jak należy korzystać z urządzeń elektrycznych
- potrafi dostrzec niebezpieczeństwo wynikające z zabawy zapałkami
METODY:
- czynna
- słowna
- obrazkowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
- praca indywidualna
- praca w grupach
- praca z całą grupą
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE: zagadki , cyferki, samochody, znaki drogowe, ilustracje, historyjki obrazkowe, krążki, wiersz W. Badalskiej „Wakacyjne rady”, lizaki z literami, odblaskowe słoneczka, koszyczki, pojemniki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.
Dzieci zgromadzone na dywanie, zaproszenie ich do miasteczka ruchu drogowego, omówienie reguł zabawy w miasteczku, , rozdanie cyferek 1, 2, nauczycielka zadaje pytania dotyczące ruchu drogowego, dziecko podnosi tą cyferkę, którą odpowiedź uważa za prawidłową:
- Przez jezdnię można przechodzić wtedy, gdy pali się:
1. zielone światło
2. czerwone światło
- Piłką można się bawić
1. Na boisku
2. Na jezdni
- Gdy zobaczysz po drugiej stronie ulicy ukochaną babcię to:
1. Jak najszybciej przebiegasz na druga stroną ulicy, żeby ją ucałować
2. Czekasz, aż zapali się zielone światło i dopiero wtedy przechodzisz przez jezdnię
- Jeśli nie ma chodnika, którą stroną jezdni się wtedy poruszamy?
1. prawą
2. Lewą
2.
Podzielenie dzieci na grupy. Niebezpieczeństwa wynikające z zabaw w pobliżu jezdni, ocena zachowań przedstawionych na ilustracjach. Dzieci wyszukują wyrazy TAK, NIE układają je po naradzeniu się w grupie pod odpowiednią ilustracją.
3.
Praca indywidualna przy stolikach, każdy otrzymuje kartę pracy dotyczącą bezpieczeństwa na drodze i zaznacza symbolami (wklejając buzię uśmiechniętą, albo smutną) zachowanie dziecka na drodze.
4.
Zabawa ruchowa w miasteczku ruchu drogowego przy piosence „Po ulicach”. Dzieci otrzymują krążki, to kierownice, a dzieci kierowcy. Przy włączonej piosence poruszają się po ulicach, przy wyłączonej zatrzymują się.
5.
Dzieci siedzą przed tablicą. Rozwieszenie na tablicy ilustracji przedstawiającej dziewczynkę, którą atakuje pies. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat sytuacji ukazanej na obrazku, udzielanie rad dziewczynce. Scenki pantomimiczne - zaprezentowanie przez dzieci postaw obronnych przed atakującym psem, obrona przed złym psem.
6.
Nauczycielka czyta wiersz W. Badalskiej „Wakacyjne rady”, następnie dzieli dzieci na 4 grupy rozdając każdej w koszyczku ilustracje dotyczące prawidłowego i nie prawidłowego korzystania z kąpieli słonecznych i wodnych. Dzieci wybierają te, na których zachowanie jest poprawne i bezpieczne, i te ilustracje przynoszą nauczycielce w koszyczku, pozostałe odkładają na bok.
7.
Dzieci pozostają w grupach. Każda grupa otrzymuje lizak z literką a,b. Nauczycielka zadaje pytania, grupa po naradzeniu się podnosi lizak a lub b, w zależności od tego jaką odpowiedź uważa za poprawną:
1. Gdy w ogrodzie przedszkolnym ktoś woła cię zza płotu to:
a. Podbiegasz zaraz do niego
b. Idziesz powiedzieć pani, że ktoś cię woła
2. Gdy ktoś nieznajomy częstuje cię gumą do żucia lub słodyczami to:
a. Bierzesz i zjadasz
b. Odchodzisz
3. Gdy ktoś proponuje, że przewiezie cię samochodem, to:
a. Pytasz mamę czy pozwoli ci pojechać
b. Wsiadasz
8.
Dzieci siadają przed tablicą na której rozwieszone są dwie historyjki obrazkowe: pierwsza dotycząca prawidłowego korzystania z odkurzacz, druga dotycząca niewłaściwego korzystania z odkurzacza. Dzieci wypowiadają się na temat tych historyjek. Podpisują wyrazem TAK historyjkę, na której dziecko zachowuje się prawidłowo.
9.
Dzieci siadają przy stolikach, każde z nich otrzymuje ilustracje, gdzie pokazane są zachowania dzieci dotyczące korzystania z zapałek. Zadaniem każdego dziecka jest przyklejenie na karton tylko tych ilustracji, które pokazują prawidłowe korzystanie z zapałek.
10.
Dzieci, nauczycielka, dyrektor tworzą duże koło, każdy wypowiada się co w zajęciu mu się najbardziej podobało, a co nie
Nauczycielka dziękuje za aktywny udział, wręczając dzieciom uśmiechnięte odblaskowe słoneczka.