Opracowanie scenariusza - Małgorzata Sieg
Zajęcia w grupie 5,6 latków.
Blok tematyczny: Witaj Wiosno
Temat: Pory roku
Cel ogólny: Uświadomienie dzieciom stałego następstwa czasu – rytm pór roku
Cele operacyjne: Dziecko:
dostrzega w opowiadaniu nauczyciela regularność pór roku i przedstawia w formie rytmu na kole
uważnie słucha opowiadania o i udziela informacji na temat treści
rozpoznaje, opisuje cechy charakterystyczne wiosny
globalnie odczytuje nazwy poszczególnych pór roku: wiosna, lato, jesień, zima
wymienia w kolejności poszczególne pory roku
Metody oparte na:
słowie ( opowiadanie, rozmowa kierowana, instrukcje, praca z książką)
obserwacji (ilustracje w książce, obrazki tematyczne, tabliczki z napisami)
ćwiczeniach praktycznych (układanie rytmu pór roku na kole, tworzenie kalendarza pór roku)
Formy pracy:
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
klocki
obręcze dla każdego dziecka
tabliczki z napisami: wiosna, lato, jesień, zima (2x większy format i 5x mniejszy format dla 20 dzieci)
koło z brystolu podzielone na 4 ćwiartki
obrazki (zbiór różnych obrazków, w tym charakterystyczne dla pory roku jaką jest wiosna)
klej
książka
płyta i odtwarzacz CD
Przebieg zajęć:
1. „Witamy Wiosnę” – korowód wiosenny
2. „Pory roku” – opowiadanie nauczyciela
Dzisiaj barwnym korowodem przywitaliśmy wiosnę, teraz jest wiosna. Po wiośnie będzie lato. Jak się skończy lato to nadejdzie jesień. Po jesieni będzie zima, a po zimie nadejdzie znów wiosna.
Nauczyciel powtarza opowiadanie 3 razy, aby dziecko dostrzegło rytm i stałe następstwo pór roku. Potem proponuje: ułożymy kalendarz, który będzie składał się z pór roku. Mamy różne klocki, które do tego celu wykorzystamy. Prosi, aby dzieci wybrały to, co będzie oznaczało wiosnę, co lato, co jesień, a co zimę. Następnie dzieci otrzymują obręcze, na których układają kalendarz.
3. „Czytamy” – globalne odczytywanie nazw poszczególnych pór roku
Dzieci globalnie odczytują nazwy pór roku. Następnie utrwalają odczytywanie wyrazów poprzez zabawę ruchową. Na dywanie nauczyciel rozkłada tabliczki z poszczególnymi nazwami pór roku. Dzieci maszerują w rytm muzyki, a na przerwę w muzyce stają przy tabliczce z nazwą pory roku, którą najpierw nauczyciel pokazuje na swojej tabliczce, a po pewnym czasie już tylko wypowiada słownie.
Ostatni etap zabawy polega na tym, że nauczyciel wykłada większą ilość tabliczek (na każde dziecko w grupie przypada po 1 tabliczce z każdą porą roku). Dzieci analogicznie do poprzedniej zabawy maszerują w rytmie muzyki, z tą różnicą, że na przerwę w muzyce i hasło nauczyciela, każde dziecko musi znaleźć tabliczkę z właściwą porą roku.
4. „Kalendarz pór roku” – konstruowanie kalendarza na kole z wykorzystaniem tabliczek z nazwami pór roku.
5. „Wiosna” – słuchanie opowiadania połączone z rozmową na temat treści
Nauczyciel po przeczytaniu książeczki, zadaje dzieciom pytania:
- Po czym poznajemy, że nadchodzi wiosna?
- Co dzieje się z przyrodą? (trawa, kwiaty, drzewa)
- Co dzieje się ze zwierzętami? (ptaki, zwierzęta budzące się ze snu)
6. „Co kojarzy nam się z wiosną?” – zabawa dydaktyczna
Dzieci ze zbioru różnych obrazków wyszukuje te, które kojarzą się z wiosną i uzasadniają swój wybór.
7. „Ilustrujemy kalendarz” – tworzenie kalendarza pór roku z ilustracjami. Dzieci otrzymują koło wycięte przez nauczyciela z brystolu, podzielone na 4 równe części. Każda ćwiartka koła oznaczona jest poszczególną nazwą pory roku. Dzieci wskazują ćwiartkę z napisem wiosna. Odczytują kilkakrotnie pory roku na kole. Następnie na ćwiartce z napisem wiosna naklejają obrazki kojarzące się z wiosną (np. kwiaty wiosenne, kwitnące drzewa, przylatujące ptaki, budzące się ze snu zwierzęta, itp.)
Nauczyciel informuje dzieci, że jak nadejdzie lato, to nakleją obrazki na kolejnej ćwiartce koła, itd.
8. Podsumowanie zajęć
Każde dziecko otrzymuje tabliczkę z napisem jednej pory roku. Zadaniem dziecka jest odczytanie swojej nazwy na tabliczce. Następnie dzieci tworzą „żywy kalendarz” pór roku, ustawiając się w kole ze swoją tabliczką. Stojąc w kole kilkakrotnie każde dziecko przestawia się swoją porą roku.