KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ DLA KLASY 1
Krąg tematyczny: Święto mam
Temat dnia: Portret mamy
Cele główne:
- wie kiedy obchodzony jest Dzień Matki
- Wyrażanie uczuć: miłości, szacunku, przywiązania do mamy.
Cele operacyjne – uczeń:
• uważnie słucha opowiadania
• wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania
• opisuje wygląd swojej mamy
Wzbogaca słownictwo
Metody i techniki pracy:
• słowne – rozmowa, opis, opowiadanie
• praktyczne – ćwiczenia
• oglądowe – pokaz, prezentacja
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita
• indywidualna jednolita
• grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: Nasz Elementarz cz.4 str. 34-35 opowiadani Anny Onichmowskiej ,,Portret mamy”, fotografie mam, Moje ćwiczenia , cz.4, str. 48, kredki, pisaki , blok rysunkowy
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, czynności organizacyjne
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie pracy domowej
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.Zapoznanie uczniów z tematem zajęć i genezą powstania tego święta.
Opowiadanie nauczyciela o Dniu Matki.
26 maja wszystkie dzieci – zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe, składają życzenia
swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty. Dzień Matki jest obchodzony niemal na całym
świecie, choć w różnych dniach. Mama jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu.
Stara się, abyśmy mieli dobre dzieciństwo, myśli o naszej przyszłość i stara się wychować nas
na porządnych ludzi. I bardzo nas kocha. Za ten trud mamy okazję podziękować jej
szczególnie 26 maja. Taki dzień jest tylko raz w roku, więc powinniśmy go świętować i
obchodzić razem z mamą.
26 maja to najpiękniejszy dzień w roku. Zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 r. W Europie pierwszy dzień poświęcony matce obchodziła Austria i wkrótce tez inne kraje a w Polsce w 1923r.(87 lat). Dzień ten ustalono po to by uhonorować znaczenie święta matki w rodzinie i w społeczeństwie.
Zajęcia na dywanie
3.Opisywanie wyglądu koleżanki/kolegi. Wzbogacanie słownictwa.
– Posłuchajcie tego co powiem. Przyjrzyjcie się sobie i zgadnijcie, o kim mówię. (Nauczyciel musi dostosować zdania do opisu konkretnego dziecka z klasy i użyć wskazanych elementów opisu).
– To jest chłopiec. Jest szczupły i wysoki. Ma duże, niebieskie oczy. Ma falowane włosy.
– Ma jasne, krótkie włosy.
– Kto pasuje do tego opisu? (Kilku chłopców).
– Nosi okulary. Kogo opisywałam? (Dzieci podają imię dziecka).
– Na co zwracałam uwagę, opisując dziecko? (Na płeć, wzrost, budowę ciała, kolor i wielkość oczu, kolor, długość i rodzaj włosów, cechy charakterystyczne).
– Jakiego koloru mogą być oczy?
– Jakiej wielkości i jakiego kształtu mogą być oczy?
– Jakiego koloru mogą być włosy?
– Jakie mogą być włosy?
– Jakiej długości mogą być włosy? Itd.
– Wybierzcie teraz dziecko i opiszcie je według podanych cech
4. Fotografia swojej mamy
Nauczyciel prosi , by każde z dzieci opisało swoją mamę.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Święta Matki
-Jakie są Wasze mamy?
-Za co je kochacie?
Zajęcia przy stolikach
Moje ćwiczenia, cz. 4., s. 49.
5.Wykonanie ćwiczenia 3., s. 49.
Czytanie na głos określeń zaznaczonych przez dzieci.
Czytanie na głos zdań zapisanych przez dzieci.
6.Praca plastyczna ,,Portret mamy”.
Uczniowie zawieszają gotowe prace na gazetce w klasie .Podziwiają nawzajem swoje prace.
Zajęcia na dywanie
Multibook Nasz elementarz, cz. 4., s. 34–35. Dzieci siedzą na dywanie przodem do ekspozy-cji. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z prezentacji, dzieci biorą swoje elementarze (praca na dywanie lub przy stolikach).
7.Czytanie na głos przez nauczyciela tekstu Anny Onichimowskiej Portret mamy.
• Rozmowa na temat tekstu.
8.Zabawa ruchowa Stop ( według Klausa W. Vopla)
Dzieci poruszają się po sali do czasu, gdy nauczyciel zawoła: Stop 1! Wtedy dzieci zatrzymują się i dotykają podłogi tylko jedną częścią ciała, np. stopą. Gdy nauczyciel zawoła, np. Stop 3! dzieci zatrzymują się i dotykają podłogi trzema częściami ciała, np. rękami i jedną stopą itd.
9.Ewaluacja zajęć