KONSPEKT ZAJĘĆ
KRĄG TEMATYCZNY: Wypoczywaj z głową. Bądź bezpieczny latem.
TEMAT DNIA: Bezpieczne zabawy nad wodą.
CELE OGÓLNE:
• Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.
CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń:
• tworzą skojarzenia do prezentowanych kolejno,
• układa i pisze zdania- rady, dotyczące bezpiecznych wakacji,
• planuje, co należy zabrać ze sobą na wakacje- uzasadnia swoje zdanie,
• określa miejsca wakacyjnych wyjazdów,
• wymienia zasady bezpiecznej zabawy nad wodą,
• prawidłowo odpowiada na pytania w quizie.
METODY PRACY:
• słowna,
• czynna,
• poglądowa,
• praktyczna
• burza mózgów
FORMY PRACY:
• indywidualna,
• grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: obrazki przedmiotów, arkusz z narysowaną walizką, paki papieru, flamastry, prezentacja multimedialna „O czym należy pamiętać w czasie wakacji nad wodą?”, quiz multimedialny
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
„Moje skojarzenia” – tworzenie bliższych i dalszych skojarzeń z prezentowanymi obrazkami przez nauczyciela
słońce – upał, żar, życie, ciepło, wiosna, lato, wakacje, gorąca kula, koło, radość, wypoczynek
aparat – zdjęcia, wspomnienia, fotografia, wakacje
plecak – wędrówka, torba, wakacje, szkoła, wycieczka
kapelusz – słońce, bal, plaża, wakacje
samolot – podróż, lot, wakacje, wycieczka, chmury, niebo, lądowanie, skrzydła, wyjazd, wakacje
rower – wycieczka, rodzice, podróżowanie, przygoda,
statek – woda, rzeka, morze, ocean, rejs, podróżowanie, wakacje, przygoda, pływanie, piraci, port, marynarz
2. Łączenie skojarzeń. Nauczyciel proponuje dzieciom wspólne stworzenie hasła (tematyki dzisiejszych zajęć) z podanych wcześniej skojarzeń: „Wakacyjna podróż”.
3. „Co należy ze sobą zabrać, na wakacje?” Skojarzenia dzieci na temat przygotowań do wyjazdów, pakowania plecaków:
Nauczyciel rozkłada duży arkusz papieru z narysowaną walizką. Dzieci „pakują” walizkę, każde dziecko pisze na kartce swój pomysł i przykleja do walizki.
4. Burza mózgów „Gdzie możemy wybrać się na wakacje?”. Dzieci podają propozycje wakacyjnych podróży.
5. „O czym należy pamiętać w czasie wakacji nad wodą?”- prezentacja multimedialna. Rozmowa na temat obejrzanej prezentacji.
6. Quiz- podsumowanie zajęć.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach.