SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Data: 26.04.2019r.
Klasa: VIII
Czas: 45 min.
Podręcznik : Magnet smart 2
Temat lekcji: Czas przeszły – PERFEKT. Ćwiczenia gramatyczne.
Cele lekcji:
• Cele ogólne:
Powtórzenie zasad gramatycznych związanych z czasem przeszłym PERFEKT.
• Cele szczegółowe:
Uczeń zna zasady tworzenia czasu przeszłego PERFEKT
Uczeń zna formy czasu Perfekt czasowników regularnych i nieregularnych
Uczeń potrafi zastosować czas Perfekt.
Uczeń reaguje na polecenia nauczyciela.
Uczeń posiada świadomość językową.
• Cele wychowawcze:
Uczeń przestrzega zasad w trakcie lekcji.
Uczeń potrafi się zachować kulturalnie wobec swoich kolegów i koleżanek.
Zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupach.
Możliwe problemy
Uczniowie mogą mieć problem z rozróżnieniem znaczenia czasowników łączących się z czasownikiem SEIN (czasowniki wymagające ruch i zmianę stanu) i czasownikiem HABEN.
• Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w grupach
• Środki stylistyczne
Podręcznik Wir smart 2
Ćwiczenia Wir smart 2
Karty pracy
Tablica interaktywna
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
Nauczyciel wita się z uczniami słowami Guten Morgen (Dzień Dobry) – uczniowie odpowiadają serdecznie i przygotowują się do zajęć. Nauczyciel sprawdza obecność uczniów oraz zadanie domowe.
2. Faza wprowadzeniowa
Nauczyciel koncentruję się na wprowadzeniu języka niemieckiego i zadaje uczniom pytanie, dotyczące gramatyki z poprzedniej lekcji – Wie kann man das Modalverb : können, müssen oder wollen koniugieren?, eine kurze Wiederholung. (Jak odmieniamy czasowniki : móc, musieć i chcieć?, krótka powtórka). Następnie nauczyciel rozdaje karty pracy związane z czasem przeszłym PERFEKT.
3. Tematyka i cel lekcji
Nauczyciel zapisuje temat oraz cel lekcji na tablicy i podaje je w języku ucznia.
4. Faza prezentacji
Nauczyciel przypomina uczniom zasady i budowę czasu przeszłego PERFEKT za pomocą filmu - https://www.youtube.com/watch?v=-oIgML4iO8g.
5. Faza zadań
Uczniowie w grupach dwuosobowych wykonują zadania n tablicy interaktywnej :
https://niemiecki.ang.pl/cwiczenia/624
Wstaw podane czasowniki w czasie Perfekt:
poziom ćwiczenia: A1/A2
1. Unsere Großeltern vor drei Jahren . (sterben)
2. Wegen einer Autopanne wir uns . (verspäten)
3. Um wie viel Uhr du heute ? (aufstehen)
4. Warum er heute nicht in der Schule ? (sein)
5. Ich mal einen Hund . (haben) und so weiter...
6. Faza wykorzystania/ testu
Uczniowie zapisują w zeszytach 5 własnych zdań w czasie przeszłym PERFEKT oraz po prezentacji wykonują zadania na platformie DEUTSCHECKE - wszystkim, którzy chcą utrwalić słownictwo, za pomocą którego będziecie umieli wypowiadać się na temat czynności wykonywanych w czasie przeszłym dedykuję zbiór poniższych ćwiczeń.
7. Faza podsumowania
Nauczyciel jeszcze raz powtarza cel lekcji i pyta uczniów o budowę oraz zasady tworzenia czasu przeszłego PERFEKT. Uczniowie jeszcze raz powtarzają gramatyczne reguły.
8. Faza końcowa
Nauczyciel żegna się z uczniami słowami – Auf Wiedersehen. Uczniowie odpowiadają serdecznie.