SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Data: 23.10.2018r.
Klasa: VII
Czas: 45 min.
Podręcznik : Magnet smart 1
Temat lekcji: Meine Pflichten. Moje obowiązki.
Cele lekcji:
• Cele ogólne:
Wprowadzenie słownictwa dotyczącego obowiązków domowych oraz zasad gramatycznych dotyczących trybu rozkazującego.
• Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi utworzyć zdania dotyczące obowiązków domowych.
Uczeń prawidłowo tworzy tryb rozkazujący.
Uczeń mówi o własnych obowiązkach domowych w czasie teraźniejszym i w czasie przeszłym.
Uczeń słucha ze zrozumieniem struktur gramatycznych oraz rozumie znaczenie zdań wypowiadanych przez nauczyciela i innych uczniów.
Uczeń reaguje na polecenia nauczyciela.
Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami – gramatyka – tryb rozkazujący).
• Cele wychowawcze:
Uczeń przestrzega zasad w trakcie lekcji.
Uczeń potrafi się zachować kulturalnie wobec swoich kolegów i koleżanek.
Zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupach.
Możliwe problemy
Uczniowie mogą mieć problem z zapamiętaniem rodzajników przedstawionego słownictwa związanego z obowiązkami domowymi.
Uczniowie mogą mieć także problemy z wykorzystaniem nowych konstrukcji gramatycznych – nową regułę gramatyczną należy systematycznie powtarzać – tworzenie trybu rozkazującego. Prawidłowe odmiany trybu rozkazującego mogą sprawić uczniom problem.
• Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w grupach
• Środki stylistyczne
Podręcznik Magnet smart 1
Ćwiczenia Magnet smart 1
Karty pracy
Tablica multimedialna
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
Nauczyciel wita się z uczniami słowami Guten Morgen (Dzień Dobry) – uczniowie odpowiadają serdecznie i przygotowują się do zajęć. Nauczyciel sprawdza obecność uczniów oraz zadanie
2. Faza wprowadzeniowa
Nauczyciel koncentruję się na wprowadzeniu języka niemieckiego i zadaje uczniom pytanie – „Welche Pflichten hast du? Jakie znasz obowiązki szkolne?”. Uczniowie odpowiadają na podane pytanie w języku polskim i zapisują swoje propozycje na tablicy w formie asocjogramu.
3. Tematyka i cel lekcji
Nauczyciel zapisuje temat oraz cel lekcji na tablicy i podaje je w języku ucznia.
4. Faza prezentacji
Następnie nauczyciel pokazuje uczniom prezentacje multimedialną dotyczącą obowiązków domowych. Prezentacja multimedialna - die Hauspflichten (obowiązki domowe).
Uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej wyświetlonej na tablicy interaktywnej potrafią nazwać obowiązki domowe w języku niemieckim. Ćwiczymy fonetykę.
5. Faza zadań
Uczniowie w grupach dwuosobowych wykonują zadanie w książce ćwiczeń (str. 22/zad. B1, B2) – Powiedz co dane osoby powinny zrobić. Następnie uczniowie w kolejnym zadaniu powinni prawidłowo połączyć obowiązki domowe zapisane w czasie teraźniejszym i w czasie przeszłym PRASENS – PERFEKT (s.23/zad. A3).
Nauczyciel za pomocą dodatkowych kart pracy tłumaczy zasady tworzenia trybu rozkazującego. Następnie uczniowie ćwiczą zadania gramatyczne na portalu Deutschecke – ćwiczenia online IMPERFEKT – tryb rozkazujący. Nauczyciel kontroluję, chwali i wyjaśnia, jeśli coś jeszcze jest nie jasne.
6. Faza wykorzystania/ testu
Uczniowie powinni uzupełnić dialog. Dialog zawarty w podręczniku dotyczy zastosowania trybu rozkazującego oraz czasu przeszłego. ROZKAZ – WYKONANIE ZADANIA.
Końcowym zadaniem uczniowie udowodnili prawidłowe poznanie zasad gramatycznych dotyczących trybu rozkazującego. Uczeń zapisuje własne obowiązki domowe w zeszycie oraz tworzy od nich tryb rozkazujący.
7. Faza podsumowania
Nauczyciel jeszcze raz powtarza cel lekcji i pyta uczniów (na podstawie reguł gramatycznych) czy tworzenie trybu rozkazującego jest zrozumiałe. Uczniowie jeszcze raz powtarzają gramatyczną regułę.
8. Faza końcowa
Nauczyciel żegna się z uczniami słowami – Auf Wiedersehen. Uczniowie odpowiadają serdecznie.