X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4171
Przesłano:

Konflikt jako jeden z elementów wchodzących w skład związków interpersonalnych między ludźmi. Scenariusz zajęć

CEL GŁÓWNY:Usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy młodzieży dotyczącej konfliktów interpersonalnych.

CELE OPERACYJNE:uczeń potrafi określić pojęcie konfliktu,uczeń uczy się być wyrozumiałym dla innych, uczeń potrafi zna sposoby wczesnego zapobiegania wystąpieniu sytuacji konfliktowej

Metody:pogadanka, dyskusja

Formy:indywidualna, grupowa, zespołowa

Środki dydaktyczne:arkusze szarego papieru, małe karteczki, taśma klejąca

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu - wychowawca podaje definicje konfliktu, opowiada o przykładowych sytuacjach konfliktowych.

2. Jaki masz nastrój? Wychowawca rozdaje karteczki każdemu uczestnikowi zajęć i prosi aby każdy zastanowił się jaki dziś ma nastrój i wpisał go na kartkę i przykleił do ubrania. Na koniec zajęć sprawdzimy czy nastroje sie zmieniły.

3. Wspólne przypomnienie definicji. Podział zespołu na cztery grupy, każda z nich wypisuje na dużej kartce zapamiętaną definicję konfliktu. Odczytanie definicji.

4. Jak rozwiązać ten konflikt? Wychowawca opowiada o pewnej wymyślonej lub autentycznej sytuacji konfliktowej u8czniom, następnie prosi młodzież o wspólne przedyskutowanie, co było przyczyną konfliktu, czy można mu było zapobiec itd. Krokiem drugim będzie stworzenie indywidualnie programu postępowania w rozwiązaniu tego konfliktu. Krok trzeci to przedstawienie na forum wszystkich wszystkich pomysłów i wybranie z nich tych, które zdaniem uczestników zajęć spowodują rozstrzygnięcie konfliktu.

5. Lek na konflikt - umiejętne negocjowanie. Prowadzący zapoznaje grupe z różnymi stylami negocjowania w sytuacjach konfliktowych. Definicje tych stylów zapisujemy na tablicy bądź przygotowujemy wcześniej na planszach by młodzież w razie potrzeby mogła spojrzeć i skorzystać z podpowiedzi. Drugim krokiem jest przećwiczenie w parach na dowolnie wybranym temacie miękkiego stylu negocjowania, twardego stylu negocjowania oraz negocjacji opartych na zasadach (ze zmianą ról).

6. Dyskusja dotycząca samopoczucia podczas negocjacji. Uczniowie między sobą rozmawiają jakie były ich emocje i odczucia podczas negocjacji.

7. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.