SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Data: 11.06.2019r.
Klasa: VI
Czas: 45 min.
Podręcznik : Und so weiter
Temat lekcji: Wo warst du in den Sommerferien?
Gdzie byłeś / byłaś na wakacjach letnich?
Cele lekcji:
• Cele ogólne:
Uczeń potrafi opowiedzieć gdzie był na wakacjach i gdzie chciałby jechać.
• Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi nazwać miejsca do których chciałby udać się na wakacje letnie.
Uczeń potrafi powiedzieć jakim środkiem transportu chciałby się udać na wakacje.
Uczeń potrafi budować krótkie zdania o własnych wakacjach letnich.
Uczeń potrafi nazwać wszelkie czynności, które można wykonywać podczas wakacji letnich.
Uczeń znajduje z zadaniach określone informacje i zapisuje słownictwo.
Uczeń pracuje na podstawie odsłuchanego tekstu.
Uczeń reaguje na polecenia nauczyciela.
Uczeń posiada świadomość językową.
• Cele wychowawcze:
Uczeń przestrzega zasad w trakcie lekcji.
Uczeń potrafi się zachować kulturalnie wobec swoich kolegów i koleżanek.
Zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupach.
Możliwe problemy
Uczniowie mogą mieć problem z zapamiętaniem rodzajników przedstawionego słownictwa związanego z wakacjami letnimi.
Uczniowie mogą mieć także problemy z wykorzystaniem konstrukcji gramatycznych - Uczeń opowiada o wakacjach letnich używając różnych zaimków (im, am, an und so weiter).
• Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w grupach
• Środki stylistyczne
Podręcznik Und so weiter
Ćwiczenia Und so weiter
Karty pracy
Tablica interaktywna
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
Nauczyciel wita się z uczniami słowami Guten Morgen (Dzień Dobry) – uczniowie odpowiadają serdecznie i przygotowują się do zajęć. Nauczyciel sprawdza obecność uczniów oraz zadanie domowe.
2. Faza wprowadzeniowa
Nauczyciel koncentruję się na wprowadzeniu języka niemieckiego.
Uczniowie słuchają piosenki i w parach uzupełniają luki w tekście – dodatkowe karta pracy. Uczniowie słuchają piosenki „Wakacje letnie” Tanja Kreutmayer.
3. Tematyka i cel lekcji
Nauczyciel zapisuje temat oraz cel lekcji na tablicy i podaje je w języku ucznia.
4. Faza prezentacji
Nauczyciel pokazuje uczniom prezentacje multimedialną dotyczącą miejsc wakacji letnich i zajęć jakie można wykonywać na wakacjach. Uczniowie z zainteresowaniem oglądają prezentacje multimedialną i zapisują w zeszytach nowo poznane słownictwo i zwroty.
5. Faza zadań
Uczniowie na podstawie obejrzanej prezentacji budują zdania o własnych wakacjach letnich – używają poznane słownictwo na zajęciach lekcyjnych. (Podczas wakacji letnich byłam/ byłem .....)
Następnie uczniowie słuchają krótkie słuchowisko i na podstawie odsłuchu zaznaczają w tekście prawidłowe informacje.
Na koniec uczniowie mają możliwość sprawdzić swoją wiedzę, ćwicząc zadania na tablicy multimedialnej.
Nauczyciel uruchamia portal języka niemieckiego – Deutschecke. Uczniowie widzą na tablicy multimedialnej Quizlet – czas wycieczek – fiszki w aplikacji Quizlet (30 słów).
Uczniowie z zaangażowaniem ćwiczyli słownictwo.
6. Faza wykorzystania/ testu
Uczniowie zapisują w zeszytach 5 własnych zdań co można robić podczas wakacji letnich – „Was machst du in den Sommerferien?”.
7. Faza podsumowania
Nauczyciel jeszcze raz powtarza cel lekcji i pyta uczniów „Was haben wir heute gemach? Czego dowiedzieliśmy się na dzisiejszej lekcji?” . Uczniowie budują kilka zdań wykorzystując słownictwo z zajęć lekcyjnych.
8. Faza końcowa
Nauczyciel żegna się z uczniami słowami – Auf Wiedersehen. Uczniowie odpowiadają serdecznie.