X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 41699
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wiosenny deszczyk. Zajęcia świetlicowe

KONSPEKT ZAJĘĆ

KRĄG TEMATYCZNY: Wiosenny ogród.

TEMAT DNIA: Wiosenny deszczyk.

CELE OGÓLNE:

• Rozwijanie umiejętności zainteresowań przyrodniczych
• Zapoznanie ze zjawiskiem powstawania deszczu

CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko

• Zapoznaje się ze zjawiskiem powstawania deszczu
• Układa historyjkę obrazową na podstawie opowiadania, wg kolejności zdarzeń i opowiada ją
• Obserwuje doświadczenie i wyciąga z niego wnioski
• Bierze udział w zabawie ruchowej
• Wykonuje plakat
• Wskazuje prawidłowe i negatywne zachowania człowieka względem wody

METODY PRACY:
• słowna,
• czynna,
• poglądowa,
• praktyczna
• burza mózgów

FORMY PRACY:

• indywidualna,
• grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Treść zmodyfikowanego powiania „Jedna srebrna kropla” H. Belchrowej, ilustracje do historyjki obrazkowej, naczynie szklane, talerzyk, czajnik, butelka z wodą, konewka, miska, pieprz, woda, emblematy wesołej i smutnej kropelki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.„Przygoda kropelki wody” – zmodyfikowana wersja opowiadania H. Bechlerowej.

„W pewnym mieście, znajdowała się przepiękna leśna polana. Wokoło niej, rosły przecudne drzewa, z których raz na jakiś czas, wiatr zdmuchiwał liście. Na jednym z tych liści leżała błyszcząca kropla. Na pewno została tu po wczorajszym deszczu. Beztrosko wygrzewała się na słoneczku i rozmyślała.
- Jak dobrze musi być jaskółkom tam w górze! I motylkom, co mogą fruwać z kwiatka na kwiatek. Chciałabym być motylem.
Powiedziała to tak głośno, że usłyszało ją słoneczko. Słoneczko dzień w dzień obserwowało to, co dzieje się w przyrodzie i wiedziało, że marzenia kropelki niedługo się spełnią.
Kropelka poczuła jak słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać. Nagle, nie wiadomo jak, zaczęła przemieniać się w coś lekkiego i przejrzystego i unosić się do góry. Wznosiła się coraz wyżej, ku puszystym obłokom. Była teraz tak wysoko, że widziała z bliska jaskółki fruwające pod niebem. Nagle jednak, ni stad ni zowąd, wylądowała na jednej z kilku błękitnych chmurek. Poczuła, że robi jej się robić strasznie zimno. Przestraszyła się, kiedy wiatr przygnał ciemne chmury. Chmury zabrały biały, puszysty obłok, zaświeciły błyskawicą. Lunął deszcz. Kropelka uczuła, że leci w dół, że spada. Po drodze widziała rozłożyste drzewa i zielone trawy, które skąpane były w strugach deszczu. Wylądowała w jeziorku i przypomniała sobie słowa słoneczka, że mówiło prawdę.
W pogodny dzień kropelka patrzyła w niebo, na białe chmurki srebrne od słońca. I nie wiadomo kiedy, w gorący dzień – płynęła znowu w lekkim obłoczku”.

2. Rozmowa na temat treści opowiadania.

• Gdzie znajdowała się mała kropelka na początku opowiadania?
• O czym marzyła kropelka deszczu?
• Co jej powiedziało słonko?
• W jaki sposób kropelka znalazła się na błękitnej chmurce?
• Gdzie wylądowała kropelka podczas opadów deszczu?

3. „Przygoda kropelki deszczu”- historyjka obrazkowa.

Dz. starają się ułożyć historyjkę obrazkową o przygodach kropli, wg kolejności zdarzeń opisanych w opowiadaniu.

4. „Jak powstaje deszcz?”- zabawa badawcza.

Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody- deszcz.

6. „Jak powstaje deszcz”, wspólne wykonanie plakatu.

7. „Zabawa ruchowa – Słońce świeci – deszczyk pada”, na sygnał słońce świeci dzieci spacerują po sali, a nauczyciel powie deszczyk pada dzieci chowają się przed deszczem w umówionym miejscu.

5. „Do czego potrzebna jest nam woda?- burza mózgów. Nauczyciel ustawia przed dziećmi butelkę z wodą, miskę z wodą i konewkę. Dzieci podają sposoby wykorzystywania wody przez człowieka, zwierzęta i rośliny (picie, gotowanie, mycie, podlewanie roślin, pojenie zwierząt). Metodą „burzy mózgów” szukają również odpowiedzi na pytanie: Co by się stało, gdyby nagle na świecie zabrakło wody?

6. „Co wolno- nie wolno”, zabawa dydaktyczna. Dzieci za pomocą wesołych i smutnych kropelek wody określają co wolno, a czego nie wolno robić. Nauczyciel wymienia
• Łowić ryby w rzece
• Myć auto w rzece
• Pływać
• Wrzucać śmieci do wody
• Zostawiamy odkręcony kran z wodą
• Wylewać nieczystości

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.