X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 41686
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabaw z liczbami 4, 5, 6, 7, 8, 9 w ramach projektu edukacyjnego "Matematyka w kolorach tęczy"

KOLOROWE DNI W PRZEDSZKOLU

Scenariusz zabaw z liczbami 4, 5, 6,7,8,9 w ramach projektu edukacyjnego
pt. „Matematyka w kolorach tęczy”

Cele ogólne:
- umiejętne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela
- doskonalenie poczucia rytmu
- zapoznanie z wyglądem liczby 4,5,6,7,8,9
- utrwalenie znajomości schematu ciała i orientacji w przestrzeni

Metody:
•oglądowe: pokaz, obserwacja
•praktyczne: ćwiczenia dzieci, praca indywidualna,
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa

ZABAWY Z CZERWONĄ LICZBĄ 4

Przebieg zajęć:

1.Witam wszystkich, którzy mają coś czerwonego
„ którzy nie mogą się już doczekać świąt Bożego Narodzenia.”
„Witam wszystkich, którzy chcieliby, żeby w Wigilię spadł śnieg.”
Witam wszystkich, którzy lubią kolor czerwony
„Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki.

2. Czerwony balonik puszczam w krąg niech radosny i ciepły powróci do mych rąk.

Zagadka dla wszystkich:
„To odgadnąć łatwo! Jest między cyframi, krzesło które stoi, do góry nogami (4)

3. Dzieci wymieniają czego jest cztery np. 4 pory roku, zwierzątka mają cztery łapy

4. „Kręcimy się”

Kręcimy się w koło
wszystkim jest wesoło.
Teraz cztery podskoki
patrzymy na boki
tupnij nogą raz, dwa, trzy, cztery
i na ziemię bęc.

5. Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i tworzą czteroosobowe osobowe grupy ustawiając się jeden za drugim.
• jedynki robią 4 skłony
• czwórki wykonują 4 przysiady
• dwójki podskakują 4 razy
• trójki 4 razy klaszczą

6. Zabawa rytmiczno-ruchowa - "Odliczanie" - dzieci i rodzice chodzą w rytm muzyki, gdy prowadząca
pokazuje kartonik z określoną cyfrą –np. 4, uczestnicy zabawy zatrzymują się, odliczają (początkowo głośno, potem w myślach) do pięciu i maszerują dalej.

7. ZABAWA RUCHOWA
Wybrane dziecko rzuca 2 kostkami , dzieci liczą ilość wyrzuconych oczek i podskakują odpowiednio tyle razy, ile wskazuje
liczba oczek.

8. ZABAWA RUCHOWA
Jeden dwa, jeden dwa każdy dobry humor ma
cztery uśmiechy i cztery słowa
to sukcesu jest połowa.
Jeszcze tylko cztery podskoki,
przysiad i skłon
wdech i wydech głęboki.

9. ZAGADKI DLA GRUP:
M . Jaka liczba ma dzisiaj swoje święto?
B. Podaj liczbę, która wskazuje ile masz lat?
S. Jestem figurą i powiem wam, że wszystkie boki równe mam.
E. Choć mam cztery boki nie jestem kwadratem ale jego bratem.
Dwa boki są krótkie a dwa są długie.
Różną więc długość mają.
I takie mi się podobają.
M Ile to jest razem 2 i 2?
B. Ile boków ma kwadrat. S. Która liczba jest większa 5 czy 3?
E. Jakich sąsiadów ma liczba 4
B. Podaj taką liczbę ile jest pór roku.

10. Zabawa ruchowa

Na raz przysiad
na dwa krok w przód
na trzy obrót
cztery skok
1,2 odnowa liczę , 3 i 4 dalej ćwiczę.

11.PIOSENKA „MASZERUJĄ DZIECI DROGĄ”


ZABAWY Z BIAŁĄ LICZBĄ 5

1.Witam wszystkich, którzy mają dzisiaj coś BIAŁEGO
„ którzy nie mogą się już doczekać FERII”
„Witam wszystkich, którzy potrafią jeździć na nartach lub łyżwach
Witam wszystkich, którzy lubią kolor biały

2. Biały balonik puszczam w krąg niech radosny i ciepły powróci do mych rąk.

3.Zagadka dla wszystkich:
Ogonek, pałeczka i brzuszek tej cyfry przedstawiać nie muszę, tyle masz palców u ręki i u nogi, chyba już wiesz, mój kolego drogi ( 5 )

4. Uczestnicy zabawy witają się przybijając sobie piątkę. Liczą palce.

5. Rymowanka o palcach

Pierwszy palec to kciuk
wskazujący – drugi
trzeci to środkowy.
Jest dosyć długi.
Czwarty serdeczny,
piąty zaś mały
do machania doskonały.

6. ZABAWA KURKA
Idzie sobie drogą kura
która trzyma głowę w chmurach.
Kura tak się zamyśliła,
że kurczęta pogubiła.
Kurko, kurko ile miałaś kurcząt?
– 5
Uczestnicy zabawy tupią na kurkę 5 razy i głośno liczą. Wybieramy następną kurkę.

7. ZRĘCZNE CYRY

Dzieci stoją w kole. Odliczają do 5, zapamiętują jaką są cyfrą. Wywołane prze n dzieci jedynki – klaszczą w dłonie jeden raz, dwójki dwa razy itd. Przy następnym odliczaniu wykonują podskoki, przysiady.

8. „Kręcimy się”

Kręcimy się w koło
wszystkim jest wesoło.
Teraz cztery podskoki
patrzymy na boki
tupnij nogą raz, dwa, trzy, cztery, pięć
i na ziemię bęc.

9.Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i tworzą pięcioosobowe osobowe grupy ustawiając się jeden za drugim.
• jedynki robią 4 skłony
• czwórki wykonują 4 przysiady
• dwójki podskakują 4 razy
• trójki 4 razy klaszczą

10.Zabawa rytmiczno-ruchowa - "Odliczanie" - dzieci i rodzice chodzą w rytm muzyki, gdy prowadząca
pokazuje kartonik z określoną cyfrą –np. 5, uczestnicy zabawy zatrzymują się, odliczają (początkowo głośno, potem w myślach) do pięciu i maszerują dalej.

11.ZABAWA UKRYTE PALUSZKI

10 paluszków było lecz kilka się ukryło.
Koleżanko, kolego palce bawiły się w chowanego
Ile?
– 5
Dzieci wyciągają dłonie przed siebie a następnie głośno przeliczają i chowają po 5 palców.
– Zabawę powtarzamy i kolejne dziecko jest prowadzącym( podaje liczbę schowanych palców)

12.ZAGADKI dla grup:
M. Jaka liczba ma dzisiaj swoje święto?
B. Podaj liczbę, która wskazuje ile masz lat? Ile to jest razem 4 i 1
S. Ile palców ma prawa ręka?
E. Która liczba jest większa 5 czy 3?
M. Jak nazywa się piąty palec u ręki?
B. Ile to jest razem 3 i 2?
S. Który w kolejności jest mały palec?
E. Jakich sąsiadów ma liczba 5

13.Zabawa ruchowa

Na raz przysiad
na dwa krok w przód
na trzy obrót
cztery skok
1,2 odnowa liczę , 3 , 4 , 5 dalej ćwiczę.

14. PIOSENKA „MASZERUJĄ DZIECI DROGĄ”


ZABAWY Z SZARĄ LICZBĄ 6

1. Powitanie piosenką
„Chodźcie wszyscy tu, do koła.
Zabawimy się wesoło.
Witamy wszystkich was.
Na zabawę nadszedł czas.
Prawa ręka, lewa ręka,
prawa noga, lewa noga,
cały tułów oraz głowa.
Witamy was”.

2. Witam wszystkich, którzy lubią zabawy z liczbami.
Witam wszystkich, którzy mają dzisiaj coś ubranego w kolorze szarym.
Witam wszystkich, którzy, urodzili się w miesiącu lutym
Witam wszystkich, którzy, wiedzą jak wygląda liczba 6.

3.Gdy linka się urwała, to cyferka powstała, w dole brzuszek okrągły ma, kto z was jej imię zna?

4. Liczbę sześć puszczam w krąg niech radosna i ciepła powróci do mych rąk.

5.Zabawa ruchowa

Na raz przysiad
na dwa krok w przód
na trzy obrót
cztery skok
1,2 odnowa liczę 3,4,5,6 dalej ćwiczę.

6.Zabawa ruchowa

Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i tworzą 6 osobowe grupy ustawiając się jeden za drugim

1 robią 6 skłonów
2 podskakują 6 razy
3. klaszczą 6 razy
4 wykonują 6 przysiadów
5. wykonują 6 pajacyków
6. wykonują 6 kroków do przodu i 6 kroków do tyłu

7.Zabawa rytmiczno - ruchowa "Odliczanie"

dzieci chodzą w rytm muzyki, gdy prowadząca pokazuje kartonik z określoną liczbą np. 6 - uczestnicy zabawy zatrzymują się, odliczają głośno czli 123456 i maszerują dalej.

8."Kręcimy się"

Kręcimy się w koło
wszystkim jest wesoło.
Teraz cztery podskoki
patrzymyna boki (w praw, w lewo)
tupnij rogą raz, dwa trzy, cztery pięć, sześć
i na ziemię bęc.

9.Założenie na prawą rękę gumki – frotki lub pieczątka. Sprawdzenie poprawności wyboru ręki.

Zabawa „Połóż prawą rękę na...” bioderku, kolanie, głowie...(Połóż lewą rękę na...)
Zabawa w parach „Połóż prawą rękę na...” głowie partnera...(Połóż lewą rękę na...)

10.W przód, w tył” – zabawa na rozróżnianie kierunków w przestrzeni.
Nauczycielka pokazuje obrazki dzieci, które mają dla przedszkolaków różne zadania do wykonania np.
– Marek: Idź 5 kroków do przodu
– Wojtek: Idź 3 kroki do tyłu
– Ela: Powiedz kto siedzi z twojej prawej strony
– Emilka: Pokąż co należy zrobić, gdy przechodzimy przez ulicę
– Kacper: Zaproś wszystkie dzieci do gimnastyki

11.Zabawa
Miejsce po mojej prawej stronie jest puste zapraszam tu do siebie........

12.Zabawa ruchowa z pokazywaniem
Prawą nogą wymach w przód i rączkami zawiąż but.
Powrót przysiad, dwa podskoki w miejscu bieg i skłon głęboki.

13.Zagadki

1. Jaka liczba ma dzisiaj swoje święto?
2. Jakich sąsiadów ma liczba 6?
3. Którym w kolejności miesiącem roku jest czerwiec?
4. Wymień cztery liczby większe od 6?
5. Wymień liczy mniejsze od 6?
8. Ile dzieci dostanie jabłko jeżeli w koszyku jest ich 6?
6. Która liczba jest większa 6 czy 5?
7. Ile to jest razem 5 i 1?

14.PIOSENKA UGI BUGI i taniec

15. ZABAWA RUCHOWA
Kólko małe, kółko duże głowa prosto, ręce w górze.
Ręce w prawo, ręce w lewo tak się chwieje w lesie drzewo.

17.„Siedmioskoczek” – zabawa muzyczna.
Dzieci podskakują po obwodzie koła przy muzyce. Zatrzymują się przodem do środka koła i klaszczą 3 razy. Odwracają się do tyłu, klaszczą 3 razy i ponownie stają twarzą do środka koła. Słyszą sygnał dźwiękowy przy którym nauczycielka mówi: prawa ręka. Dzieci podnoszą prawą rękę do góry. Zabawa po obwodzie koła ponownie się powtarza. Za każdym razem słychać o jeden sygnał dźwiękowy więcej. Na koniec zabawy dzieci słyszą następujące komendy: prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga, prawe kolano, lewe kolano, prawy łokieć, lewy łokieć. Taniec kończy się ukłonem wszystkich dzieci.

17.Umiem liczyć do dziesięciu"

Na jeden - klaśnij, na dwa-skocz,
trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy-machnij noga prawą
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery -mrugnij okiem,
pięć-maszeruj równym krokiem.
Sześć - oznacza podskok w gore,
jakbyś chciał przeskoczyć chmurę.
Siedem to jest kroczek w prawo,
osiem - możesz bić już brawo.
A na dziewięć - "liczba" krzyknij!
I na koniec stojąc w miejscu
wolno policz do dziesięciu!

18.Zabawa ukryte paluszki

10 paluszków było, lecz kilka się ukryło.
Koleżanko, kolego palce bawiły się w chowanego.
Ile?
6
Dzieci wyciągają dłonie przed siebie a następnie głośno przeliczają i chowają po 6 palców.
Zabawę powtarzamy i kolejne dziecko jest prowadzącym ( podaje liczbę schowanych palców).

19.POŻEGNANIE PIOSENKĄ Z PŁYTY O LICZBIE 6.


ZABAWY Z ZIELONĄ LICZBĄ 7

1.PODAJMY SOBIE RĘCE I ZRÓBMY KÓŁKA DWA KÓŁKA DWA.....

2.Witam wszystkich, którzy lubią zabawy z liczbami.
Witam wszystkich, którzy mają dzisiaj coś ubranego w kolorze zielonym.
Witam wszystkich, którzy nie mogą doczekać się Świąt Wielkanocnych
Witam wszystkich, którzy, wiedzą jak wygląda liczba 7.

ZAGADKA DLA WSZYSTKICH:
Jedni mówią, że to kosa inni widza wiosło a ja wiem, że wiele razy szczęście mi przyniosło ( 7 )Liczba 7 to liczba szczęśliwa i magiczna.

3.Zieloną liczbę puszczam w krąg niech radosny i ciepły powróci do mych rąk.

4.LICZENIE DO 7

5.Zabawa Magiczna liczba 7.

6.Kto z was prędko mi powie
jak jednym słowem nazwać 7 dni? tydzień - CZYLI TYDZIEŃ MA7 DNI

7. Rozmowa nt. kolejnych dni tygodnia.
- jaki dzień tydzień rozpoczyna?
- jak nazywa się 2 dzień tygodnia,4,6,7?

8.ZABAWA Z MIESIĄCAMI PONIEDZIAŁEK W GÓRĘ HOP HOP, WTOREK KROCZEK W PRZÓD I W TYŁ....

9. Zabawa ,,Dni tygodnia tańczą”

Gdy się zatrzymają, N. wchodzi środka koła i klaszcze w dłonie
określoną ilość razy np.1klaśnięcie wchodzą do środka dzieci poniedziałki,
2 klaśnięcia wchodzą dzieci wtorki itp.
(N. wcześniej wyznaczył, które dzieci będą poniedziałkiem ,wtorkiem itp.)

10.ZABAWA UKRYTE PALUSZKI

10 paluszków było lecz kilka się ukryło.
Koleżanko, kolego palce bawiły się w chowanego
Ile?
– 7
Dzieci wyciągają dłonie przed siebie a następnie głośno przeliczają i chowają po 7 palców.
Zabawę powtarzamy i kolejne dziecko jest prowadzącym ( podaje liczbę schowanych palców)

11. ZABAWA KURKA
Idzie sobie drogą kura
która trzyma głowę w chmurach.
Kura tak się zamyśliła,
że kurczęta pogubiła.
Kurko, kurko ile miałaś kurcząt?
– 5
Uczestnicy zabawy tupią na kurkę 5 razy i głośno liczą. Wybieramy następną kurkę.

12. Dzieci spacerują – N. gra na dowolnym instrumencie, gdy instrument przestanie grać dzieci ustawiają się przy wybranej liczbie 7, która znajduje się w sali.

13.SIEDEM PISANEK
Masażyk do tekstu rymowanki
Pierwsza pisanka jest cała w kropeczki – rysujemy kropeczki
Druga pisanka w krótkie paseczki – rysujemy paseczki
Na trzeciej pisance same szlaczki – rysujemy szlaczki
Na czwartej pisance wesołe kurczaczki- rysujemy dzioby kurczaków
Na piątej pisance zajączek się śmieje- rysujemy uszy zająca
Na szóstej pisance słonko mocno grzeje – rysujemy słonko
Siódma pisanka ma trójkątów bez liku – rysujemy trójkąty
Ile pisanek jest w moim koszyku? Łaskoczemy po pleckach

14.ZAGADKI

Jaka liczba ma dzisiaj swoje święto?
Ilu krasnoludków miała Królewna Śnieżka?
Ile tydzień ma dni?

Ile to jest razem 5 i 2
Którym dniem tygodnia jest niedziela.
Jaka liczba poprzedza liczbę 7?

Siódmy dzień tygodnia to .....
Która liczba jest większa 6 czy 7?
Pierwsza kura zniosła 3 jajka , a druga kura zniosła 4 jajka. Ile jajek zniosły obie kury?

O ile liczba 7 jest większa od liczby 6?
Jakie liczby sąsiadują z liczbą 7?
Druga kura zniosła 5 jajek, a trzecia zniosła 2 jajka. Ile jajek zniosły kury razem?

DODATKOWE ZADANIA DLA EKOLUDKÓW ( grupy najstarszej)
Pierwsza kura zniosła 1, druga zniosła 4 jajka, a trzecia zniosła 2 jajka. Która kura zniosła najwięcej jajek?Która kura zniosła najmniej jajek? Ile jajek zniosły wszystkie kury?
Wszystkie kury zniosły razem 10 jajek. Gospodyni zabrała kurom 7 jajek? Ile jajek zostało?

Kury miały 7jajek. Gospodyni zabrała im 7 jajek. Ile jajek zostało?

15. Zabawa ruchowa

Na raz przysiad
na dwa krok w przód
na trzy obrót
cztery skok
1,2 odnowa liczę , 3 , 4 , 5 ,6,7 dalej ćwiczę.
16. Zabawa z gumą
Na gumie przyczepionych jest siedem kartonowych liczb 7. Dzieci trzymając gumę, przesuwają mówiąc wierszyk: Siedem tu, siedem tam, liczbę siedem dobrze znam. Jak to miło i wesoło, gdy siódemka krąży w koło. Dzieci, które po powiedzeniu wierszyka mają w ręku siedem wchodzą do środka i robią dla nas jakieś zadanie, albo my dla nich np. 7 podskoków itp.

17.Umiem liczyć do dziesięciu"

Na jeden - klaśnij, na dwa-skocz,
trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy-machnij noga prawą
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery -mrugnij okiem,
pięć-maszeruj równym krokiem.
Sześć - oznacza podskok w górę,
jakbyś chciał przeskoczyć chmurę.
Siedem to jest kroczek w prawo,
osiem - możesz bić już brawo.
A na dziewięć - "liczba" krzyknij!
I na koniec stojąc w miejscu
wolno policz do dziesięciu!


ZABAWY Z ŻÓŁTĄ LICZBĄ 8

ZABAWA „STAŃMY W KOLE”

Witam wszystkich, którzy lubią kolor żółty
Witam wszystkich, którzy, wiedzą jak wygląda liczba 8

Powitanie z balonikiem
Żólty balonik puszczam w krąg niech radosny i ciepły powróci do mych rąk.

Rakieta startuje, rakieta startuje, wielka wyprawa się szykuje. Zaraz wyruszymy, tylko odliczymy..1..2..3..4..5...(wyskok do góry i hurra).

1. Odgadnijcie kto jest BOHATEREM NASZEJ LICZBY8?

• W głębinach mórz i oceanów już wiele razy ją widziano.
Mówią, że dziwnym jest stworzeniem,
bo ma aż osiem długich ramion.
Jej ciało - osiem nóg i głowa,
i w tym odpowiedź już się chowa.
Powitanie z wykorzystaniem ośmiornicy.

ZABAWA „Głowa, ramiona, kolana, pięty”,
zabawa kształtująca orientację przestrzenną - „Gdzie znajduje się ośmiornica?”,

ZABAWA RUCHOWA
Dziś liczenie od rana trwa, policz ile kroków robię ja
1,2,3,4,5,6,7,8 licz też kroki gdy masz chęć.
Teraz podskoki: 1,2,3,4,5,6,7,8 nikt nie ziewa każdy skakać chce.
Jeden krok drugi krok, trzeci krok..............ósmy krok. podskok w górę przysiad skok.

ZABAWA ODLICZANIE
Zabawa rytmiczno-ruchowa - "Odliczanie" - dzieci i rodzice chodzą w rytm muzyki, gdy prowadząca
pokazuje kartonik z określoną cyfrą –np. 5, uczestnicy zabawy zatrzymują się, odliczają (początkowo głośno, potem w myślach) do pięciu i maszerują dalej.

ZABAWA RUHOWA
Na raz przysiad
na dwa krok w przód
na trzy obrót
cztery skok
1,2 odnowa liczę , 3 i 4 dalej ćwiczę.

8 ZÓŁTYCH ZABAWEK
„Co się zmieniło?”- zabawa spostrzegawcza. N. układa na dywanie 8 żółtych przedmiotów(zabawek). Zadanie dzieci polega na zapamiętaniu zabawek. Następnie nauczycielka chowa zabawkę, a wybrane dzieci musi odgadnąć jaka zabawka została schowana.
ZABAWA ZE SZNURKIEM LUB Z GUMĄ
8 tu, 8 tam liczbę 8 dobrze znam.. Jak to miło i wesoło, gdy 8 krąży w koło”.

ZAGADKI
M Jaka liczba obchodzi swoje święto.
M. Ile to jest razem 6 i 2?
M wykonaj osiem podskoków,
B. Jestem o jeden większa od liczby . Jaką jestem liczbą
B. Która liczba jest większa 8 czy 6?
B. Idź osiem kroków do przodu,
S. Jakich sąsiadów ma liczba 8
S. Po łące chodziły 4 biedronki, znad rzeki przyleciały 4motyle. Ile owadów jest na łące?
S. Wykonaj osiem kroków idąc na palcach,
E. Wymień cztery liczby większe od 8
E. Stań na jednej nodze i policz do ośmiu.
E. Którym w kolejności miesiącem roku jest sierpień?

ZADANIE Z TRÓJKĄTEM
Dzieci spacerują - N. uderza w trójkąt, a dzieci podskakują tyle razy ile dźwięków słyszą.

Zabawa ruchowa „Umiem liczyć do dziesięciu"

Na jeden - klaśnij, na dwa-skocz,
trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy-machnij noga prawą
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery -mrugnij okiem,
pięć-maszeruj równym krokiem.
Sześć - oznacza podskok w gore,
jakbyś chciał przeskoczyć chmurę.
Siedem to jest kroczek w prawo,
osiem - możesz bić już brawo.
A na dziewięć - "liczba" krzyknij!
I na koniec stojąc w miejscu
wolno policz do dziesięciu!

Wierszyk-masażyk
„Ślimak”
Ślimak, ślimak,
(rysujemy na plecach dziecka okręgi)
pokaż no się!
(klepiemy)
Jakieś dziwo (ew. włosie) masz na nosie.
(delikatnie skrobiemy opuszkami palców)
Całe w rosie,
(rysujemy kropelki deszczu)
pędów osiem.
(rysujemy odliczając osiem kresek)
Śmieje to się.
(rysujemy uśmiech)
Gra na nosie.
(łapiemy za nos).

ZABAWA NA POŻEGNANIE
Idzie drogą ośmiornica
Kolorowa tajemnica,
długich macek osiem ma
Pierwszą robi pa, pa, drugą robi pa, pa.....aż do 8.


ZABAWY Z FIOLETOWĄ LICZBĄ 9

POWITANIE
Witam wszystkich którzy lubią zabawy z liczbami.
Witam wszystkich, którzy mają dzisiaj coś w kolorze fioletowym.
Witam wszystkich, którzy, wiedzą jaką liczbę mam na myśli: Gdy szóstka stanie do góry nogami,to jaka cyfra będzie przed nami 9 lub Witam wszystkich, którzy wiedzą jak wygląda liczba 9

Liczbę 9 (OD JAKIEGOŚ DZIECKA MOŻNA POŻYCZYĆ:-) puszczam w krąg niech radosna i ciepła powróci do mych rąk.

ZABAWA RUCHOWA
Dziś liczenie od rana trwa, policz ile kroków robię ja
1,2,3,4,5,6,7,8,9 licz też kroki gdy masz chęć.
Teraz podskoki: 1,2,3,4,5,6,7,8,9 nikt nie ziewa każdy skakać chce.
Jeden krok drugi krok, trzeci krok..............dziewiąty krok, podskok w górę przysiad skok.

SPACER WŚRÓD 9

Dzieci spacerują na dźwięk instrumentu. Gdy instrument przestaje grać dzieci ustawiają się przy dowolnej liczbie 9 znajdującej się w sali. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Umiem liczyć do dziesięciu

Na jeden - klaśnij, na dwa-skocz,
trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy-machnij noga prawą
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery -mrugnij okiem,
pięć-maszeruj równym krokiem.
Sześć - oznacza podskok w górę,
jakbyś chciał przeskoczyć chmurę.
Siedem to jest kroczek w prawo,
osiem - możesz bić już brawo.
A na dziewięć - "liczba" krzyknij!

ZAGADKA+ĆWICZENIE DLA KAŻDEJ GRUPY

M Jaka liczba obchodzi dzisiaj swoje święto.
M. Wykonajcie 9 podskoków,
B. Która liczba jest większa 9 czy 6?
B. Zróbcie 9 kroków do przodu,
S. Jakich sąsiadów ma liczba 9
S. Wykonajcie 9 kroków idąc na palcach,
E. Wymień cztery liczby większe od 9
E.Stańcie na jednej nodze i policzcie do 9

Zabawa ukryte paluszki

10 paluszków było, lecz kilka się ukryło.
Koleżanko, kolego palce bawiły się w chowanego.
Ile?
9
Dzieci wyciągają dłonie przed siebie a następnie głośno przeliczają i chowają 9 palców.
Zabawę powtarzamy i kolejne dziecko jest prowadzącym ( podaje liczbę schowanych palców).
ZABAWA ZE SZNURKIEM NA KTÓRYCH SĄ FIOLETOWE LICZBY 9
9 tu, 9 tam liczbę 9 dobrze znam.. Jak to miło i wesoło, gdy 9 krąży wkoło.Dla dzieci, którym trafi się 9 po powiedzeniu wierszyka wymyślamy zadania. Zabawę powtarzamy kilka razy

ZABAWA NA POŻEGNANIE – dzieci idą jeden za drugim mówiąc z nauczycielem wierszyk, liczą nogi do 9.

Idzie drogą gąsienica,
Kolorowa tajemnica,
krótkich nóżek mnóstwo ma
Pierwszą robi pa, pa, drugą robi pa, ...... dziewiątą robi pa pa,pa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.