Kłopoty wiewiórki Marty. Scenariusz zajęć otwartych oraz koleżeńskich.
Grupa wiekowa, data, miejsce: 4-5 latki, 29.10.2018, PP nr 5 w Nowej Soli
Cele ogólne:
• Posługuje się liczebnikami głównymi
• Rozróżnienie błędnego liczenia od prawidłowego.
• Zachęcenie dzieci do prawidłowego wypowiadania się na określony temat
• Intensyfikacja pozytywnych reakcji w stosunku do partnera w czasie zabawy
Metody: Słowna, czynna, Dziecięca matematyka według Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej, elementy Odimiennej metody I. Majchrzak, Elementy Ruchu rozwijającego Weroniki Shereborne
Formy: indywidualna, grupowa i zbiorowa.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa "Powitanie", uczestnicy zabawy tańczą przy muzyce. Na przerwę witają się ze sobą w sposób podany przez nauczyciela: rękami, kolanami, noskami, łokciami, czołami, pacami (nazwy palców)
2. Zabawa „Robimy wszystko po .... razy”. Dzieci biorą po 2 orzechy i wykonują polecenia:
- uderz cztery razy orzechami o siebie;
- podskocz pięć razy w miejscu trzymając orzechy w rękach;
- uderz sześć razy orzechami o krzesełko;
- uderz trzy razy w orzechy trzymane przez kolegę, koleżankę;
3. Teatrzyk – Kłopoty wiewiórki Marty.
Wiewiórka- Dzień dobry! Od samego rana ciężko pracuję, układam zapasy zimowe w mojej spiżarni.
Jesienią nazbierałam orzeszków na zimę. Popatrzcie ile ich mam! Muszę sprawdzić - policzę je.
Żebym się nie pomyliła to ułożę je koło siebie w rzędzie (układa). Uwaga - Zaczynam liczyć:
Jeden, dwa, osiem , trzy, pięć, siedem.
Oj, coś chyba pomyliłam. Policzę jeszcze raz: Jeden, dwa, osiem , trzy, pięć, siedem
Liczyłam, liczyłam, a nie wiem ile mam orzeszków!
Pani – Czy wiewiórka dobrze liczyła? Dlaczego źle liczyła? Pomóżmy wiewiórce policzyć orzeszki?
Wiewiórka- Już teraz wiem jak się liczy, dziękuję.
Kotek - Słyszałem, że masz kłopoty z liczeniem. Nic się nie martw ja ci pomogę.
Od środka - Jeden, dwa, trzy, cztery.
Wiewiórka- Ale mi policzyłeś! Ha, ha, ha
Kotek- Jak ci się nie podoba to sobie pójdę, wracam do moich małych kotków, czekają na mnie.
Pani – Czy kotek dobrze liczył? Dlaczego źle liczył? Pomóżmy jeszcze raz policzyć orzeszki?
Krasnal - Słyszałem, że kotek nie potrafił liczyć. Jestem Krasnal Tomek. Wszystko wiem, wszystko potrafię. Pokażę ci, jak trzeba liczyć.
Jeden,dwa (omija), trzy, przeskakuje kilka, cztery.
Wiewiórka- Ha, ha, ha źle! Taki mądry krasnal, taka chwalipięta, a liczyć nie potrafi!
Pani – Czy krasnal dobrze liczył? Dlaczego źle liczył? Jak się powinno liczyć?
Pomóżmy policzyć orzeszki?
Marta chwali liczące dzieci. Macie rację tak się liczy. Popatrz krasnalku. Już wiem, liczy się po kolei.
A ja wiem ile orzeszków mam (8). Wszyscy razem policzymy.
4. Zabawa „Tunel” toczenie orzecha za pomocą nosa, ręki przez tunel zrobiony przez partnera
5. Zabawa „Skała” przesuwanie kolegi, koleżanki by wydobyć ukryty orzech pod wybraną częścią ciała.
6. Zabawa „Gromadzenie zapasów”– zbieranie orzeszków do swoich dziupli (krzesło)w przerwach muzyki - według instrukcji (pokaz ilości liczmanów) – przeliczenie zgromadzonych orzechów
7. Karta pracy