KONSPEKT ZAJĘCIA
Temat : Jak powstaje miód ?
Prowadząca : Aleksandra Klose
Grupa dzieci : 3,4 latki
Cele ogólne :
budzenie zainteresowań światem przyrody,
przybliżanie znaczenia pszczół dla życia człowieka i przyrody,
poznanie zawodu pszczelarza.
Cele operacyjne :
dz. wie, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka i przyrody,
dz. poznaje pracę i zawód pszczelarza,
dz. zapoznaje się ze strojem, maską i przyrządami pracy pszczelarza,
dz. zna wartości odżywcze miodu,
dz. globalnie odczytuje wyrazy: UL, PSZCZOŁA, PSZCZELARZ, MIÓD,
dz. rozpoznaje sylaby otwarte z głoską P, M,
dz. śpiew i bawi się do piosenki pt.:” Pszczołą śpi w ogrodzie”.
Metody :
słowna, oglądowa i praktycznego działania
Formy :
praca z całą grupą oraz praca indywidualna
Pomoce :
ilustracje historyjki obrazkowej: jak powstaje miód, ilustracje ula, miodu, pszczoły i pszczelarza, napisy do globalnego czytania, sylweta pszczoły, kwiaty z napisami sylab, chusta Klanza, chrupki kukurydziane i miód.
Przebieg zajęcia :
1. Powitanie grupy,
2. Słuchanie piosenki Z. Wodeckiego”Pszczółka Maja”
3. Historyjka obrazkowa: „ Jak powstaje miód”
4. Globalne odczytywanie wyrazów: UL, PSZCZOŁA, PSZCZELARZ, MIÓD
5. Zabawa ruchowa: „Pracowite pszczółki” - utrwalenie sylab otwartych z głoską P, M
6. Zabawa ruchowa ze śpiewem integrująca grupę: „Pszczoła śpi w ogrodzie” Pszczołą śpi w ogrodzie ubrudzona w miodzie, my dokoła niej chodzimy i się wcale nie boimy raz, dwa, trzy. Pszczoła się zbudziła nóżką poruszyła, kogo dotknie mała pszczoła musi tańczyć z nią dokoła, raz,dwa trzy.
7. Zabawa ruchowa : „Kolorowy kwiat” - zabawy z chustą Klanza
8. Degustacja miodu.