Scenariusz zajęć w przedszkolu metodą F. Froebla
Temat: „Sąsiedzkie zwyczaje” – zabawy dydaktyczne inspirowane teatrzykiem stolikowym
Cele zajęcia:
• Rozwijanie wyobraźni;
• Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i skupiania się na teatrzyku;
• Kształtowanie słuchu fonematycznego i pamięci słuchowej poprzez rymowanki;
• Doskonalenie umiejętności liczenia i przeliczania z zastosowaniem liczebników głównych i porządkowych;
• Stwarzanie okazji do dokonywania analizy i syntezy, abstrahowania i uogólniania;
• Wzbudzanie empatii wobec innych;
• Uwrażliwienie na to, że wszyscy ludzie mają takie same prawa.
Formy:
indywidualna
grupowa
zbiorowa
Metody:
• podające: objaśnienia, instrukcji, pokazu;
• poszukujące: rozmowa;
• ekspresyjne: swobodnej ekspresji;
• praktyczne: zdań, ćwiczeń.
Środki dydaktyczne: Dary, siatki freblowskie, segregatory ze wzorami, stolik, dzwoneczek, wiersz „Paweł i Gaweł” A. Fredry, magnetofon, płyta z utworem „Orzeszek”, cegła, mąka, sól, woda, szklanki, łyżki, noże, miski, podkładki, talerze, wafle, dżem, fartuszki, karty ze wzorem domu do perforowania, podkładki korkowe, pinezki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu „Iskierka”:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech szybko wróci do mych rąk”
2. Gimnastyka „Króliczków”:
Ręka lewa
Ręka prawa
To Króliczków jest zabawa
Podskok w górę
Skłony w bok
Tak ćwiczymy cały rok
Piątka
Żółwik
Dwa buziaki
Tak witamy przedszkolaki
Teraz wszyscy już siadamy
I zajęcia zaczynamy
Dzieci stojąc w kole pokazują wypowiadane słowa
3. Wyciszenie i koncentracja:
- Dźwięk dzwoneczka i wspólne wypowiadanie rymowanki-wyciszanki:
Czas na teatrzyk, pora na skupienie,
Zaraz na scenie będzie przedstawienie.
Wytęż swój wzrok, wyostrz swój słuch,
Byś jak najwięcej zapamiętać mógł.
Wyprostuj plecy, usiądź wygodnie,
Tak byś w teatrze czuł się swobodnie
Dotknij swej głowy, pomasuj uszy,
Na usta swoje połóż paluszek....
3. Teatrzyk stolikowy na podstawie wiersza „Paweł i Gaweł” A. Fredry z wykorzystaniem darów Froebla
Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł, spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole.
Ciągle polował po swoim pokoju:
To pies, to zając — między stoły, stołki
Gonił, uciekał, wywracał koziołki,
Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju.
Znosił to Paweł, nareszcie nie może;
Schodzi do Gawła i prosi w pokorze:
— Zmiłuj się waćpan, poluj ciszej nieco,
Bo mi na górze szyby z okien lecą. —
A na to Gaweł: — Wolnoć, Tomku,
W swoim domku. —
Cóż było mówić? Paweł ani pisnął,
Wrócił do siebie i czapkę nacisnął.
Nazajutrz Gaweł jeszcze smacznie chrapie,
A tu z powały coś mu na nos kapie.
Zerwał się z łóżka i pędzi na górę.
Sztuk! puk — Zamknięto. Spogląda przez dziurę
I widzi... Cóż tam? cały pokój w wodzie,
A Paweł z wędką siedzi na komodzie.
— Co waćpan robisz? — Ryby sobie łowię.
— Ależ, mospanie, mnie kapie po głowie!
A Paweł na to: — Wolnoć, Tomku,
W swoim domku. —
Z tej to powiastki morał w tym sposobie:
Jak ty komu, tak on tobie.
4. Rozmowa kierowana:
- Kto wystąpił w wierszu?
- Jak zachowywali się sąsiedzi wobec siebie?
- Jak wyglądał ich dom?
- Kto mieszkał na górze, a kto na dole?
- Co oznacza morał tej powiastki: „Wolnoć Tomku w swoim domku”?
5. Zabawa językowa.
- zdania niedokończone: dzieci stoją w kręgu, przekazują sobie piłkę z daru 1, kończą rymowankę:
Hejże hej, hejże ha,
Podróżuje piłka ta,
Gdy piłeczkę zatrzymamy....
- osiem schodów pokonamy;
- wędkę na ryby zarzucamy;
- pięć podskoków wykonamy;
- jak pies zaszczekamy;
- jak króliczek kicamy... .
6. Zabawa matematyczna
- zadanie dla dzieci (matematyzacja świata): Ułóżcie matematyczne pytania do teatrzyku, np.: - Ile schodów było w domu Pawła i Gawła? (przeliczanie schodów z dołu do góry i z góry na dół)
- Ile pięter miał dom?
- Z jakich brył wykonane są postaci?
- Ile szyb wypadło z okien?
- A ile szyb nie wypadło?
- Z jakich brył zrobione są meble w mieszkaniu Pawła?
- A z jakich w mieszkaniu Gawła?
- Ile kropli wody spadło na nos Gawła?
- Ile Paweł i Gaweł mogli mieć lat?
- Który z bohaterów był starszy?
7. Praca w 4 grupach na dywanie z wykorzystaniem siatek, darów Froebla i segregatorów ze schematami:
I grupa buduje dom jednorodzinny
II grupa buduje wieżowiec
III grupa buduje schody
IV grupa buduje kanapę, stół, krzesła, komodę.
8. Pląs „Przyleciała mucha” do utworu „Orzeszek”.
9. Praca w grupach:
- Grupa darów: budowanie domów i wyposażenia wnętrz dla figurek z małego świata;
- Grupa badawcza: wykonanie cegieł z masy solnej;
- Grupa twórcza: perforowanie wzoru domu;
- Grupa gospodarcza: poczęstunek dla sąsiada (wafle ryżowe smarowane dżemem).
10. Poczęstunek wszystkich Króliczków przygotowanymi waflami, podsumowanie i zakończenie zajęć.
Literatura:
Fredro A., Paweł i Gaweł [w]: Małek K., Teatrzyki. Wielka Księga inspiracji. Propozycje animacji teatralnych i zabaw w oparciu o pedagogikę F. Froebla, Lublin 2016, s.172-188.
Bilewicz-Kuźnia B., Małek K., Kustosz S., Program wychowania przedszkolnego Dar Zabawy, Lublin 2017.
Gruszczyk-Kolczyńska E., Kozieł J., Zastosowanie darów Froebla w dziecięcej matematyce, Lublin 2017