Numer: 41666
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna "Biedroneczko leć do nieba"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU MOWY I MYŚLENIA
DLA DZIECI 5-6 LETNICH
DATA: 15. 05. 2019r.

PROWADZĄCA: mgr Anna Pogorzelska

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Na łące i nad stawem".

TEMAT ZAJĘCIA: Kinezjilogiczna zabawa dydaktyczna "Biedroneczko leć do nieba" .

CELE OGÓLNE:
bogacenie wiedzy przyrodniczej
rozwijanie umiejętności matematycznych

CELE OPERACYJNE:dziecko
pozna cykl rozwojowy biedronki;
zna podstawowe informacje n/t biedronek i ich życia;
rytmicznie kreśli znaki graficzne;
potrafi składać koła origami wg instrukcji;
segreguje elementy wg podanej cechy;
orientuje się na kartce papieru;
poszerza pole spostrzeżeniowe;

METODY:
Metody aktywizujące: edukacja przez zabawę, edukacja przez ruch
Metody podajace: instruktaż, objaśnienie, opowiadanie nauczyciela, rozmowa kierowana

FORMA: zbiorowa, indywidualna, zespołowa

CZAS TRWANIA: ok. 50 min

POMOCE i ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Przebieg zajęć:

1. Zgromadzenie dzieci na dywanie, przywitanie piosenką "Dzień dobry.." na melodię "Wlazł kotek"
Przypomnienie zasad zachowania na zajęciach- odwołanie do kodeksu obrazkowego oraz uzupełnienie grupowego kalendarza daltońskiego.
DZIEŃ DOBRY, DZIEŃ DOBRY. WITAM WAS.
CHCĘ KLASKAĆ, CHCĘ TUPAĆ BO JUŻ CZAS!

2. Wprowadzenie do zajęć – zagadka obrazkowa.

Nauczycielka przypomina, że w czasie wiosennych spacerów chętnie wybieramy się na łąkę, prosi chętne dzieci o wskazanie łąkowych kwiatów, które pozwolą odkryć kogo dzieci będą szukać podczas zajęć. Dzieci proszą o odsłonięcie obrazka opisując wygląd łąkowego kwiatka lub podając jego nazwę. Wszyscy wyklaskują sylaby odsłanianej rośliny. Dzieci próbują wymyślać co ukryło się na obrazku.

3. Rozmowa kierowana – ciekawostki o biedronkach.

Nauczycielka prosi dzieci aby powiedziały co wiedzą n/t biedronek. Następnie proponuje zabawę prawda czy plotka. To dziecko, które usłyszy prawdziwą informację o biedronkach wstaje ze swojego miejsca.

N:
- Biedronki to drapieżniki. (Dorosła biedronka może zjadać 50 mszyc dziennie, a w ciągu swojego życia może spożywać do 5 tys. mszyc)
- Biedronki mają jedna parę skrzydeł.
- Biedronki mają tylko siedem kropek.
- Kropki na skrzydłach biedronki oznaczają jej wiek. (biedronki żyją 2- 3 lata, czasami można określić gatunek biedronki, zauważając liczbę i położenie jej punktów, biedronki rodzą się bez plamek, ale po godzinie od urodzenia na pancerzu zaczynają się jej pierwsze plamy )
- Niektóre biedronki na świecie mają paski zamiast plamek.zabarwienie ma przypominać drapieżnikom, że smakują obrzydliwie
- Wiele biedronek wytwarza toksyny, które czynią je niesmacznymi dla ptaków i innych niedoszłych drapieżników. Te szkodliwe substancje są związane z kolorem biedronki; im jaśniejsza biedronka, tym silniejsze są toksyny.

4. Zabawa ruchowa "Biedronki na łące"

Dzieci przy dźwiękach muzyki naśladują lot biedronek. Gdy muzyka przestaje grać wykonują rytmiczne gesty proponowane przez nauczyciela (tupanie, klaskanie, podskoki, itp) recytując tekst: "Biedroneczko leć do nieba przynieś nam kawałek chleba".
Ostatnim zadaniem jest znalezienie pary daltońskiej i wyklaskiwanie na krzyż rękami słów rymowanki. Po zabawie dzieci pozostają w parach daltońskich na dywanie.

5. Cykl rozwojowy biedronki

Nauczycielka mówi dzieciom, że biedronki podobnie jak motyle przechodzą przez kolejne fazy w swoim życiu zmieniając postać. Proponuje aby w parach daltońskich dzieci spróbowały ułożyć kolejne etapy rozwoju biedronki.
Następnie nauczycielka odsłania obrazki na tablicy opowiadając o kolejnych etapach, prosi dzieci 6- letnie o podanie właściwych podpisów: jajo, larwa, poczwarka, biedronka.

Przeobrażanie. Rośliny które zostały zaatakowane przez szkodniki tj. mszyce wysyłają sygnały zapachowe, którymi wabią biedronki. Mama-biedronka składa małe żółte jajeczka na liści albo łodydze takiej rośliny. Z czasem wykluwają się z niej larwy
Larwy te żywią się mszycami, a gdy podrosną przyczepiają się ogonami do liścia i zastygają - zaczyna się przemiana postaci. Nieruchome przybierają postać kokonu (zdjęcie poniżej), z którego po pewnym czasie powstaje dojrzała biedronka.
Larwa osiąga nie więcej niż 2,5 mm w momencie wyklucia z jaja. Tych samica składa około 700 w pakietach liczących od 30 do 50 sztuk. W ciągu następnych kilku dni trwa ich inkubacja i larwy wychodzą na świat. Ciemnoniebieskie, granatowe lub fioletowawe z jasnopomarańczowymi dwunastoma plamkami umieszczonymi nieregularnie po bokach ciała. Na wierzchniej stronie ma liczne włoski, z których wydzielane są różnego rodzaju substancje chroniące larwy przed drapieżnikami, w tym opisywana wcześniej kokcinellina. Przez miesiąc przechodzą 4 wylinki, a przy piątej przeistaczają się w poczwarkę – pomarańczową z czarnymi plamkami na segmentach. W razie niebezpieczeństwa poczwarka potrafi wykonywać ruchy raz w lewo, raz w prawo bądź w górę lub w dół co ma odstraszyć potencjalnego wroga. Biedronka w formie poczwarki żyje zaledwie przez tydzień. Po tym czasie wychodzi z niej dorosły owad. Dorosły z pozoru. Kształtem rzeczywiście przypomina imago, natomiast ubarwieniem niekoniecznie. Zanim biedronka stanie się czerwona najpierw jest żółta, potem żółtopomarańczowa, pomarańczowa, jasnoczerwona i wreszcie intensywnie czerwona. Cykl wybarwiania trwa od momentu wyklucia, do następnej wiosny, gdy chrząszcz jest już zdolny do rozmnażania. Właśnie taka boża krówka stała się elementem naszej kultury i trudno sobie wyobrazić, by miała wyglądać inaczej.

6. Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna "Biedronki na łące":

A. Dzieci podchodzą do stolików na których przyklejone są arkusze pakowego papieru ze słowami "IDZIEMY NA ŁĄKĘ BY SPOTKAĆ BIEDRONKĘ"

B. Rytmiczne kreślenie kresek naprzemiennie w różnych kierunkach w czasie recytacji tekstu: Bie – dro – ne- czko leć do nie -ba przy – nieś mi ka-wa-łek chle ba.

Gdy usłyszą rytmiczną muzykę ruszają na spacer między stołami szukając nowego miejsca do kreślenia. Następnie kreślą recytując w nowym miejscu.

7. Wykonanie biedronek techniką origami płaskiego z koła.

Dzieci wracają na dywaniki. Otwierają woreczki ukryte pod nimi i wykładają koła (2xduże czerwone, 1x duże czarne, 1 x średnie czarne).

A. N: - Ile macie kół w woreczku?

B. segregowanie wg koloru+układanie działania (starszaki)

C. segregowanie wg wielkości +układanie działania

D. układanie wg instrukcji

E. twórcze myślenie: co można zrobić z kół?

F. samodzielnie układanie biedronki wg swojego pomysłu

G. Wykonanie biedronki zgodnie z instruktażem nauczycielami

H. zabawa ruchowo rytmiczna "Promienie słońca budzą biedronki wiosną". Dzieci ruchami naprzemiennymi do rytmicznej muzyki dotykają biedronek.

I. "Polowanie na kropeczki" Dzieci otwartym klejem polują kropeczki biedronek ukryte na sali i doklejają je biedronkom- dają prezenty rożnym biedronkom. Każda ma mieć 7 kropek.

7. Stworzenie zespołowej karty pracy: swobodna rozmowa na jej temat.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.