Scenariusz zajęć
Temat: Polska – moja ojczyzna
Grupa wiekowa: 5 i 6 latki
Cele główne:
- rozwijanie tożsamości narodowej – zapoznanie z symbolami narodowymi
- doskonalenie sprawności manualnej i grafomotorycznej
- rozwijanie orientacji w przestrzeni
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poznaje symbole narodowe
- odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego wiersza
- w skupieniu ogląda film edukacyjny
- rysuje flagę po śladzie
- maluje farbami flagę Polski na odpowiednie kolory
- na miarę swoich możliwości wycina papierowe paski po narysowanej linii
- określa położenie flagi względem własnej osoby
- układa z rozsypanki literowej wyrazy według wzoru
Środki dydaktyczne:
- wyrazy : Polska, hymn, godło, flaga,
- literki w formie naklejek,
- laptop,
- film edukacyjny „Polak mały” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie (dostępny na stronie Youtube),
- przybory i materiały plastyczne: mazaki, farby, nożyczki, papier kolorowy, klej, drewniane patyczki
- wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska?”
- obrazki przedstawiające: flagę, godło, hymn oraz kontur Polski
- buźki do oceny zajęć
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci. Wprowadzenie do tematu zajęć. Burza mózgów na temat: „Co to jest Polska?”. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na określony temat. Zapisywanie odpowiedzi na karteczkach przyczepianych do tablicy.
3. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska?” – wspólne zdefiniowanie pojęcia Polska na podstawie wysłuchanego wiersza.
4. Oglądanie filmu edukacyjnego „Polak Mały”: zapoznanie z symbolami narodowymi oraz legendą dotyczącą początków państwa Polskiego. Omówienie poszczególnych symboli narodowych.
5. Układanie wyrazów (Polska, hymn, godło, flaga) z rozsypanki literowej według wzoru. Doklejanie przy wyrazach odpowiednich obrazków symboli narodowych.
6. Ćwiczenie grafomotoryczne – rysowanie flagi po śladzie, malowanie farbami flagi na odpowiednie kolory.
7. „Flaga Polski” – wycinanie pasków papieru wzdłuż narysowanej linii, przyklejanie pasków do patyczka tworząc flagę.
9. Zabawa na orientację w przestrzeni „Gdzie jest flaga?” – określanie położenia flagi względem siebie przy użyciu odpowiednich określeń (nad, pod, przed, za, obok, z prawej, z lewej); trzymanie flagi zgodnie z instrukcją nauczyciela.
10. Wzajemna ocena zajęć przez uczniów i nauczyciela (uczestnictwa dzieci w zajęciach oraz poziomu atrakcyjności zajęć za pomocą buziek).
11. Pożegnanie i zakończenie zajęć.