Scenariusz spotkania z literaturą z udziałem pani Marii Martula w dniu18.12.18
w grupie dzieci 4-letnich opracowany przez Władysławę Kuszaj
Temat: "Piernikowa kareta"Wandy Chotomskiej czyli, marzenia się spełniają
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z jednym z utworów W. Chotomskiej czytanym przez panią M. Martulę emerytowaną nauczycielkę , babcię Karola.
Włączenie się w akcję "Cała polska czyta dzieciom"
Cele szczegółowe:
- dzieci znają treść bajki
- swobodnie wypowiadają się na temat treści utworu/bohaterów/
- dzieci potrafią formułować zdania /odpowiadają na pytania
- dzieci znają marzenia głównego bohatera /potrafią o nich powiedzieć
- potrafią określić kto przyszedł z pomocą bohaterowi
- wiedzą, że warto podejmować próbę realizacji marzeń
- znają piernikowe wypieki
- określają ich wygląd/smak
- potrafią liczyć do 6 i dalej
- inscenizują krótkie dialogi np. rozmowa Mikołajka z myszką...itp
- odtwarzają ruchem sposób poruszania się wybranych zwierząt
- bawią się razem z gościem przy muzyce
- kolorują ilustrację do utworu "Piernikowa kareta"
Środki dydaktyczne:
literatura W. Chotomskiej, laptop/internet/rzutnik, 25 obrazków do pokolorowania, kredki, mazaki, muzyka z płyty CD, różne piernikowe wypieki, "piernikowe serce"- pamiątka dla gościa
Formy/metody pracy:
zbiorowa
indywidualna
słowne, oglądowe, aktywizujące, praktycznego działania
Przebieg zajęcia:
1. Witamy naszego gościa.
Po przedstawieniu / śpiewamy piosenkę "Na powitanie wszyscy razem...........
Siadamy w kole/kręgu tak jak co dzień.
2. Przedstawienie przez n-lkę autorki literatury dla dzieci p. Wandy Chotomskiej, przybliżenie postaci, faktów z życia. Wykorzystanie wiadomości z Internetu /pokaz zdjęć autorki licznych utworów i nie tylko.
Poezja Wiersze pod psem (1959), Dwunastu panów (1960), Kaczka-tłumaczka (1968), Siedem księżyców (1970), Dla każdego coś śmiesznego (1971), Dlaczego cielę ogonem miele (1973) Tańce polskie (1981), Remanent (1985; 81 wierszyków; wydanie ilustrowane przez Edwarda Lutczyna), Kram z literami (1987), Wiersze dla dzieci (1997), Wanda Chotomska dla najmłodszych (2000)
Opowiadania Klucze do Jelenia (1972), Drzewo z czerwonym żaglem (1976), Pięciopsiaczki (1985), Dzień dobry, córeczko i inne opowiadania (1995), Od rzeczy do rzeczy (1969)
Scenariusze bajek filmowych dla dzieci Tadek Niejadek (1957), Wędrówki pana Księżyca (1959), Kangurek (1966), Czarna krowa w kropki bordo (1971), Poczta (1973), Czarodziejski młynek (1977), Uciekł wałek ze stolnicy (1978), Fajka (1988), Szalik (1988). W. Chotomska tworzyła widowiska Gawęda i detektywi, Gawęda – Na deszcz i pogodę, Gawęda – W 80 minut dookoła świata, Gawęda w cyrku
Miasto Poznań w dowód wdzięczności przyznało Wandzie Chotomskiej Wielką Pieczęć Miasta. Była też laureatką nagrody specjalnej „Super Koziołka za całokształt twórczości” w roku 2013. Dzieci przyznały jej Order Uśmiechu. Zmarła niedawno bo rok temu w 2017.
3. Słuchanie utworu literackiego "Piernikowa kareta" czytanego przez panią Marysię
Prezentacja także ilustracji znajdujących się na kartkach książki. W przerwach między kolejnymi wydarzeniami zabawa ruchowa np, naśladujemy teraz pszczółki jak się poruszają, jakie głosy wydają, a teraz zbierają nektar.........itd......zabawa artykulacyjna rozwijająca aparat mowy "zlizujemy słodki miód ze swoich warg", ....zabawa matematyczna policzmy ilu pomocników miał Mikołajek.......
4. Rozmowa na temat treści oraz głównych bohaterów, szukanie odpowiedzi na pytanie czy warto marzyć?
5. Krótkie scenki - dialogi. Improwizacje na podstawie utworu np. rozmowa Mikołajka z pszczółkami..........
6. Rozpoznajemy różne piernikowe wypieki:
- wśród różnych wybranie właściwych
- wymieniamy składniki piernikowego ciasta
- określanie ich wyglądu
- liczenie ich
- określanie smaku po degustacji
7. Zabawa przy piosence "Kareta złota" wraz z naszym gościem
8. Wykonanie ilustracji plastycznej: "Piernikowa kareta"- kolorowanka
9. Podziękowanie gościowi za spotkanie, za obdarowanie nas własnoręcznie wykonanymi piernikami. Uznanie przez dzieci p. Marii przyjacielem przedszkola i wręczenie pamiątkowego "Piernikowego serca". Wspólne zdjęcie.
10. Podsumowanie i ewaluacja;
- były zainteresowane przekazem naszego gościa
- uważnie słuchały tekstu czytanego i udzielały trafnych odpowiedzi na pytania, aktywnie uczestniczyły w zabawach, które wymagały interpretowania treści
- uznały, że warto tak jak główny bohater marzyć i te marzenia realizować
- swobodnie wypowiadały się, inscenizowały, kolorowały
- poznały twórczość oraz samą postać W, Chotomskiej