Scenariusz lekcji geografii.
Autor: Małgorzata Klepczyńska
Temat: Praca z mapą.
Cele główny: Czytanie i interpretowanie rysunku i mapy
poziomicowej oraz map wykonanych różnymi metodami.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpoznaje metody przedstawiania zjawisk na mapach,
- odczytuje informacje przedstawione za pomocą różnych metod kartograficznych,
- przekształca skalę mapy,
- wyjaśnia terminy: poziomica( izohipsa ),warstwica,skok poziomicowy,
- opisuje sposoby przedstawiania ukształtowania terenu na mapach,
- odczytuje informacje z rysunku poziomicowego pokazujący formy ukształtowania terenu,
- rozpoznaje formy terenu wklęsłe i wypukłe,
- wskazuje stok stromy i łagodny na mapie poziomicowej,
- odczytuje wysokości bezwzględne ,
- liczy wartość wysokości względnej,
- rozumie potrzebę posiadania umiejętność czytania map,
- ma świadomość znaczenia mapy poziomicowej jako źródła wiedzy o terenie.
Metody nauczania:
- praca z tekstem, ćwiczeniami uczniowskimi, mapą hipsometryczną
- praca zbiorowa równym frontem oraz indywidualna,
- pokaz prezentacji (opis wyjaśniający i metoda ćwiczeniowa)
- Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna hipsometryczna,
- atlasy geograficzne, podręcznik , ćwiczenia uczniowskie,
- zestaw materiałów źródłowych – rysunek poziomicowy form wklęsłych i wypukłych,
- komputer (prezentacja),
- rzutnik lub tablica multimedialna,
- model pagórka z poziomicami.
Tok lekcji:
1.Faza wstępna:
- sprawdzenie obecności,
- przypomnienie wiadomości o skali,
- podanie tematu i celów lekcji,
- rozdanie materiałów źródłowych.
2.Faza zasadnicza:
- zapoznanie z metodami przedstawiania rzeźby terenu na mapach,
- praca z rysunkami poziomicowymi różnych form terenu – wypukłymi i wklęsłymi,
- pokaz modeli i omówienie,
- pokaz prezentacji multimedialnej,
- omówienie mapy hipsometrycznej ( mapa poziomicowa barwna )
Czynności uczniów.
Uczeń:
- podaje definicję poziomicy, warstwicy, forma wypukła i wklęsła,
- rozpoznaje i nazywa formy terenu pokazane na prezentacji,
- odczytuje wysokości bezwzględne ,
- liczy wysokości względne pagóra, góry,
- wymienia elementy mapy poziomicowej,
- analizuje mapę hipsometryczną,
- posługuje się terminologią i pojęciami geograficznymi:kotlina, dolina,przełęcz.
3.Faza podsumowująca:
- podsumowanie wiadomości z lekcji – np.uczeń opisuje wyznaczoną na mapie poziomicowej posługując się poznanymi pojęciami.
- ocena pracy uczniów.