Scenariusz zajęć zintegrowanych dla grupy mieszanej
Temat kompleksowy: Krawcowa
Temat zajęć: Kolorowe sukienki
Data: 27.11.2015r.
Prowadzący: Anna Szymczak
Cele główne:
- zapoznanie z pracą krawcowej. Poznanie narzędzi i przyborów potrzebnych do wykonywania tego zawodu.
- rozumienie znaczenia użyteczności pracy krawcowej.
Cele operacyjne: Dziecko:
- zna etapy szycia sukienki;
- zna pracę krawcowej i narzędzia potrzebne do jej wykonywania;
- swobodnie wypowiada się w czasie zabaw i zajęć;
- buduje wypowiedź poprawna gramatycznie;
- uważnie słucha tekstów literackich;
- czyta globalnie napisy: 6 sukienek, 0 sukienek;
- doskonali liczenie w dostępnym zakresie;
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
- rozwija proces percepcji swobodnej poprzez rozpoznawanie i nazywanie części garderoby;
- zna piosenkę Gdzie te igły?”;
- rozróżnia zwrotki i refren;
- stosuje zdobytą wiedzę w tworzeniu projektów prostych form ubioru;
- doskonali koordynacje wzrokowo-ruchową,
- rozwija sprawność manualną;
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: nagranie piosenki ,,Gdzie te igły?”, odtwarzacz CD, sylwety sukienek, wiersz D. Gellner ,,Sukienki Bożenki”, ubrania dziecięce, skakanki, farby, bloki rysunkowe.
Realizacja podstawy programowej:
- 1 p. 1,
- 3 p. 1, 2, 3
- 5 p. 3, 4
- 13 p. 1, 2
- 14 p. 2, 3, 4
Przebieg zajęć:
1. Utrwalenie słów i melodii piosenki ,,Gdzie te igły?”; ilustrowanie ruchem treści piosenki.
2. Wysłuchanie wiersza D. Gellner ,,Sukienki Bożenki”.
Sukienki Bożenki
Dorota Gellner
Czyje to sukienki?
Sukienki Bożenki!
Otworzyły szafę z trzaskiem,
wyleciały z wielkim wrzaskiem!
Pierwsza – biała, w kwiatki cała,
sama w pralce się uprała.
Teraz suszy się na dworze
i jest w bardzo złym humorze.
Druga woła przed lusterkiem:
- Chcę być płaszczem lub sweterkiem!
Kapeluszem lub kaloszem
bo sukienką być nie znoszę!
Trzecia,
świecąc złotym paskiem,
pokłóciła się z żelazkiem
i uciekła obrażona,
w dalszym ciągu pognieciona.
Żółta – lata nad domami.
O! jak macha rękawami!
Zatrzymała się na wieży.
Może wieża ją przymierzy?
Fioletowa, pomysłowa
pyta: Gdzie tu jest krawcowa?
Niech przyszyje mi kieszenie
bo dziś takie mam życzenie!
A ostatnia, krótka, mała,
pewnej myszy się przydała.
Na Bożenkę jest za ciasna,
teraz będzie moja własna.
Mówi mama do Bożenki:
-Chodź Bożenko, włóż spodenki.
Bo sukienki urlop wzięły
z szafy z wrzaskiem wyfrunęły!
3. Rozmowa na temat treści wiersza: O czyich sukienkach była mowa w wierszu? Co zrobiły sukienki? Co mama powiedziała do Bożenki? Ile sukienek wyleciało z szafy? Ile zostało?
Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi: określanie która sukienka wyleciała z szafy pierwsza, czwarta itp., oraz kolorami jakiego koloru była sukienka piąta trzecia itp. Porównywanie wielkości sukienek.
4. Szyjemy sukienkę – zabawa ruchowa z elementem podskoku.
5. Zaczarowana garderoba – wymienianie nazw ubrań. W worku - jesiennej szafie - znajdują się ubrania letnie i zimowe. Dzieci, z zawiązanymi oczami, za pomocą dotyku próbują zgadnąć jakie wylosowały ubranie. Dzielą nazwy ubrań na sylaby i określają głoski w nagłosie. Podział ubrań na zimowe i letnie/wiosenne.
6. Kolorowe sukienki – zabawa w projektanta. Malowanie dziesięcioma palcami.