Numer: 41573
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Choinkowe ozdoby - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH DLA GRUPY MIESZANEJ

Temat bloku: Coraz bliżej święta!
Temat zajęć: Choinkowe ozdoby
Data: 13.12.2011
Prowadzący: Anna Szymczak

Cele ogólne:
- zapoznanie z tematem zbliżających się świąt,
- rozwijanie umiejętności przeliczania,
- wdrażanie do wspólnej zabawy

Cele szczegółowe: Dziecko:
-zna tradycję i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia
- dzieli się spostrzeżeniami i doświadczeniami wyniesionymi z domu rodzinnego
- opowiada treść obrazków,
- uważnie słucha wiersza i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści
- łączy grupy rysunków z właściwą cyfrą,
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
- wykonuje prace przestrzenne według wzoru
- rozpoznaje dźwięki wydawane przez różnego rodzaju dzwony i dzwonki,

Metody pracy:
- podająca, problemowa, praktyczna

Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa,

Środki dydaktyczne: wiersz T. Kubiaka ,,Choinka”, obrazki przedstawiające różnie ozdobione choinki, sylwety siedmiu dzwonków różniących się kolorami i wzorami, cyfra 7, kredki, obrazki przedstawiające różne rodzaje dzwonków, papier kolorowy, klej, jabłka, orzechy.

Podstawa programowa:
- 1, p. 2
- 3, p.1, 2, 3;
- 5, p. 3, 4;
- 8, p. 2, 3
-13, p. 1, 2, 3;
- 14 p.2, 3;

Przebieg zajęć:
1.Wysłuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka ,,Choinka”.
„CHOINKA”
Od stóp po czub - przybrana,
prawie zaczarowana,
od świeczek chybotliwych
kołysze się po ścianach.
Zaczarowana prawie,
Cała w strusie i pawie,
W kaczuszki i papużki
Rozkrzyczane w zabawie.
I złota - oto orzech
Dojrzały o tej porze
Złoci się tak, jak tylko
Naj – naj – najpiękniej może.
A wyżej wśród gałązek,
Wśród jabłek, bombek, wstążek
Pląsa strzygąc uszami,
Papierowy zajączek.
Tam znów obok konika
Baletnica pomyka
I w spódnicach z księżyca
Tańczy z gwiazdą walczyka.
Pajac skacze z wiewiórką,
Hopsa-sa! - a na sznurku,
Na samiutkim już dole
Wisi co? Ciastko z dziurką.”

Rozmowa na temat wiersza, zwrócenie uwagi na różnorodne sposoby ozdabiania choinek: bombki, jabłka, pierniki, cukierki, elementy wykonane ze słomy, piórek, kolorowego papieru, łańcuchy, lampki. Opowiadanie jak kiedyś ubierano choinki. Oglądanie obrazków przedstawiających choinki. Wskazywanie choinek współczesnych i dawnych.
Dzielenie nazw ozdób na sylaby: łańcuch, bombki, lampki, gwiazdki, aniołek, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie.

2. Kolorowe dzwonki- zabawa dydaktyczna. Na tablicy umieszczone są w szeregu sylwety dzwonków. Określanie co przedstawiają obrazki i omawianie ich wzorów. Liczenie dzwonków i określenie ich liczby liczebnikiem. Poznanie liczby siedem i jej graficznego obrazu – cyfry 7. udzielanie odpowiedzi na pytania: Który dzwonek jest czerwony? Jakie wzory są na szóstym dzwonku? itp.

2. Dzwonek – ćwiczenie graficzne w kartach. Rysowanie na kolejnych bombkach tylu kropek, ile wskazuje liczba pod bombką. Nazywanie cyfry 7 i określanie jej koloru. Kolorowanie siedmiu koralików. Ozdabianie dzwonków. Rysowanie obok dużego dzwonu malutkich dzwonków.

3. Dźwięki wysokie – dźwięki niskie – zabawa z elementami czworakowania i wspinania. Na dźwięki wysokie dzieci wspinają się na palce i unoszą ręce do góry, na dźwięki niskie robią przysiad.

4. Grające dzwony i dzwoneczki – ćwiczenie słuchowe, słuchanie efektów dźwiękowych z płyty CD: dzwonki krowie, dzwon kościelny, dzwonek rowerowy, janczary, Big Ben, dzwonek do drzwi, dzwonek pokładowy. Liczenie rodzajów dźwięków i określenie ich liczby liczebnikiem. Oglądanie obrazków przedstawiających dzwony i dzwoneczki i przyporządkowywanie ich do odpowiedniego dźwięku.

5. Zabawa muzyczno- ruchowa ,,Świeci gwiazdka”
Świeci gwiazdka, jedna, druga
główką kręci, oczkiem mruga.
Wszystkie gwiazdki zaświeciły,
wszystkie razem zatańczyły.
Chodź gwiazdeczko, chodź gwiazdeczko,
zabawimy się w kółeczko.
Chodź gwiazdeczko, chodź gwiazdeczko,
zabawimy się w kółeczko.
Krążą w kółko gwiazdki obie,
czasem nogą tupną sobie.
Czasem głową pokiwają
I mrugają, wciąż mrugają.

6. Wykonanie ozdób choinkowych.
Smakowity Mikołaj - Czerwone jabłko to brzuch, a orzech włoski głowa - należy je połączyć przy pomocy wykałaczki. Na orzechu namalować nos, usta i oczy, u dołu dolepić brodę z waty, a u góry czapeczkę ze stożka papieru. Mikołaj może zawisnąć na choince, ale można go też postawić na stole. Młodsze dzieci wykonują pawie oczka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.