KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
1.Data: 17.03.2016 r.
2.Prowadzący: A.S.
3.Klasa: Przedszkole (6 uczniów)
-cztery dziewczynki upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym, jedna autyzm, jeden chłopiec zespół Downa i up. umysłowe w stopniu umiarkowanym.)
4.Przedmiot: Edukacja przedszkolna
5.Temat ośrodka tygodniowego: W poszukiwaniu wiosny.
6.Czas trwania: 2 godziny
7.Cele główne:
-rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej
-budzenie wrażliwości na zjawiska przyrodnicze i naturalne piękno roślin
8.Cele operacyjne:
Uczeń:
-nazywa dzieci po imieniu(L, N), podnosi rękę samodzielnie lub we współpracy z nauczycielem(M, W, I, A)
-wystukuje proste rytmy dłonią( bum, bum)-wszystkie dzieci, Iga po wzmacnianiu pozytywnym lub podpowiedzi manualnej;
- różnicuje dynamikę dźwięków ( cicho, głośno)- wszystkie dzieci;
- rozwija poczucia rytmu muzycznego ( marsz),-wszystkie dzieci;
-wybiera odpowiedni znaczek pogody-samodzielnie lub we współpracy z nauczycielem;
- ilustruje muzykę ruchem;
- słucha muzykę klasyczną i naśladuje za nauczycielem poszczególne ruchy,(wszystkie dzieci we współpracy z nauczycielem);
-maluje palcami(wszystkie dzieci), poprawia po śladzie i przykleja kwiaty (W.Szałaj)
-sadzi wiosenne cebulki, podlewa, umieszcza etykietę- żonkil( we współpracy z nauczycielem wszystkie dzieci)
-porządkuje miejsce pracy: zamiata, ściera(z pomocą nauczyciela)
10.Metody:
-wzmocnień pozytywnych- słowa, gesty, mimika
-słowna- formułowanie poleceń przez nauczyciela i odpowiednie reagowanie ucznia(kształtowanie mowy biernej)
-naśladownictwo ruchowe oraz naśladownictwo zachowań; modelowanie;
-metody oparte na obserwacji i praktycznym działaniu;
-metoda Affolter
9.Formy pracy:
- praca zbiorowa;
- indywidualna praca dziecka samodzielna pod kierunkiem nauczyciela oraz we współpracy
z nauczycielem.
10.Środki dydaktyczne: poduszka sensoryczna, pacynka, magnetofon, kalendarz, płyty CD z nagraniami muzyki klasycznej, piosenek dziecięcych, suknia z zielonego brystolu dla Pani Wiosny, farby plakatowe, chusteczki , kwiatki z papieru, klej, folia, ziemia , pojemniki-doniczki, plastikowe łyżeczki, cebulki kwiatów, konewka, zraszacz, etykiety-żonkil.
Tok zajęć:
Zajęcia wstępne:
I. Poranny krąg:
1.Powitanie każdego dziecka piosenką”Witaj...jak się masz” po imieniu,
2.Sprawdzenie obecności, przeliczanie dzieci-piosenka „Raz (ilość dzieci) siedziało w przedszkolu” nauczyciel śpiewa a dzieci w odpowiednim momencie powtarzają za nauczycielem „bum-bum”. Zgodnie ze wskazówkami nauczyciela piano ( cicho), forte (głośno) dzieci wystukają rytm dłonią o podłogę, aby obudzić wiosnę.
3.Ćwiczenia kalendarzowe.
-Ustalenie nazwy dnia tygodnia, przypomnienie pozostałych oraz który to z kolei dzień tygodnia.
- Przypomnienie nazwy obecnego miesiąca,
- Przypomnienie, jaka jest obecnie pora roku i jaka się zbliża.
- Ustalenie aktualnej pogody – dobranie symbolu pogody (chmura, słońce, deszcz).
Zajęcia właściwe:
1.Wiosenna gimnastyka
Dzieci stoją na obwodzie koła, nauczyciel śpiewa piosenkę a dzieci naśladują za nauczycielem poszczególne elementy: przeciąganie się, marsz, wskazywanie części ciała. Marsz po obwodzie koła przy piosence „Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada” ,śpiewanie i ilustrowanie ruchem za nauczycielem.
2.Szycie sukienki dla Pani Wiosny – ilustrowanie za nauczycielem ruchem muzyki klasycznej.
3.Ozdabianie sukienki dla Pani Wiosny kolorowymi kwiatkami(malowanie palcami, przyklejanie kwiatów z papieru)
4.Czynności porządkowe- wycieranie dłoni mokrą chusteczką, wycieranie stolika.
5.Rozłożenie ceraty, przygotowanie ziemi, doniczek i kwiatów.
6.Sadzenie cebulek wiosennych kwiatów-żonkil. Nauczyciel opisuje przyniesione wiosenne kwiaty-żonkile. Dzieci mają możliwość zbadania za pomocą dotyku i węchu.
Dzieci napełniają ziemią pojemniki, paluszkiem robią otwór i sadzą żonkile, na koniec podlewają, umieszczają etykietę i ustawiają na parapecie.
Zajęcia końcowe.
1.Czynności porządkowe(porządkowanie sali )
2.Ocena pracy (ocena pracy na całych zajęciach, ponadto ocena jest dokonywana na bieżąco w toku zajęć)
Ewaluacja –po skończonej pracy dzieci maja możliwość wyboru obrazka (buzi uśmiechniętej lub smutnej, które będzie świadczyć o ich samopoczuciu w czasie zajęć.)
Uwagi:
Dziewczynka X biega po klasie, ma nadpobudliwość ruchową, może pojawić się agresja słowna-krzyk i czynna-popychanie.
Y potrzebuje wzmacniania pozytywnego i motywowania do podejmowania aktywności. Nie zawsze reaguje na polecenia nauczyciela.
Przerwy śródlekcyjne stosowane w zależności od samopoczucia uczniów,