Autor: Agnieszka Śmiałek
Konspekt zajęć oświatowych
dla wychowanków Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Temat: BEZPIECZNIE I ZDROWO PORĄ ZIMOWĄ
Czas realizacji: 1 godz.
I. Cele zajęć:
1. Cel główny:
Zapoznanie z zasadami warunkującymi bezpieczne przetrwanie pory zimowej.
2. Cele operacyjne:
Wychowanek:
• potrafi adekwatnie do warunków pogodowych dobrać ubiór, aby zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem, bądź przegrzaniem,
• rozpoznaje objawy wychłodzenia i odmrożenia; zna zasady postępowania w takich przypadkach,
• zna zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie, oraz konsekwencje nieprzestrzegania tychże zasad,
• zna zasady bezpiecznego poruszania się ulicami miasta w warunkach zimowych ( ograniczonej widoczności, przy śliskiej nawierzchni ),
• rozpoznaje różnice pomiędzy przeziębieniem i grypą; potrafi odpowiednio zareagować na pierwsze symptomy choroby,
• zna zasady właściwego odżywiania się w okresie zimy,
• wie, jak wzmocnić odporność organizmu w okresie niesprzyjających warunków pogodowych.
II. Forma pracy – zbiorowa
III. Metody pracy
• słowna – pogadanka, objaśnienia, wykład
• praktycznego działania
• poglądowa – pokaz, obserwacja
IV. Pomoce dydaktyczne:
prezentacja multimedialna, ubrania, akcesoria niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa zimą, karta z hasłami do quizu: prawda/fałsz, manekin (załącznik)
V. Przebieg zajęć
Wprowadzenie
1. Zapoznanie z tematem zajęć – pogadanka na temat symptomów pory zimowej: krótsze dni, niższa temperatura powietrza, częściej występujące choroby związane z porą roku, pierwszy śnieg, itp.
2. Przedstawienie celów zajęć.
Zajęcia właściwe
1. Omówienie problemu właściwego dopasowania odzieży do warunków atmosferycznych: zabezpieczenie organizmu przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a także przed odmrożeniem części ciała. [ ubieranie manekina ]
Wyjaśnienie znaczenia WARSTW w prawidłowym kompletowaniu ubioru zimowego: ubioru na długie spacery, zabawy na śniegu, wyjście na narty.
Odblaski – konieczne wyposażenie w warunkach ograniczonej widoczności.
2. Konsekwencje niewłaściwego dopasowania odzieży do warunków pogodowych – zapoznanie z objawami wychłodzenia i przegrzania organizmu, oraz odmrożenia części ciała.
Co robić, aby nie dopuścić do wychłodzenia i odmrożeń części ciała.
3. Utrwalanie znajomości zasad bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie – quiz. Wychowankowie odpowiednio reagują na hasła: prawda/fałsz np.: prawda - klaśnięcie 2 razy w dłonie, fałsz - tupnięcie 1 raz nogą w podłogę). Zasady bezpiecznego poruszania się ulicami w warunkach zimowych.
4. Przeziębienie i grypa - zagrożenia wynikające z braku odporności i osłabienia organizmu. Zaznajomienie z objawami i sposobami reagowania na pierwsze symptomy chorobowe.
5. Sposoby podwyższania poziomu odporności organizmu – zasady zdrowego odżywiania. Przegląd witamin i składników mineralnych odpowiedzialnych za odporność organizmu.
Zakończenie zajęć
1. Podsumowanie aktywności wychowanków na zajęciach
2. Omówienie wykonanych zadań, osiągniętych celów.
Załączniki
Hasła do punktu : prawda – fałsz
1. Zjeżdżając na sankach wybieramy miejsca oddalone od jezdni. P
2. Do jazdy na nartach wybieramy stoki odpowiednie do swoich umiejętności. P
3. Jazdę na łyżwach można trenować na zamarzniętych stawach, kiedy jest gruba warstwa lodowa. F
4. W bardzo mroźne dni zabawy na zamarzniętym jeziorze są dozwolone. F
5. Jeżdżąc na nartach poruszamy się tylko po wyznaczonych trasach, nie zajeżdżamy nikomu drogi. P
6. Podczas jazdy na nartach dzieci i młodzież do 15. roku życia mają obowiązek zakładać kask. P
7. W czasie zjeżdżania na nartach lub sankach powinniśmy zachować bezpieczną odległość. P
8. Podczas zabawy śnieżkami można celować w głowę innej osoby. F
9. Podczas zabawy na śniegu dozwolone jest nacieranie innych osób śniegiem wbrew jego woli. F
10. Rzucanie śnieżkami z mokrego śniegu lub lodu zagraża bezpieczeństwu i może się skończyć groźnym wypadkiem. P
11. Zakazane jest rzucanie śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, w okna i przypadkowych pieszych. P
12. Doczepianie sanek do samochodów jest dozwolone. F
13. Przemoczone ubranie nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu. F
14. Strącanie sopli lodowych z dachów grozi niebezpieczeństwem. P
15. Przed wyjściem z domu zawsze informujemy rodziców/opiekunów: o planowanym miejscu pobytu, z kim będziemy przebywać i o godzinie przewidywanego powrotu do domu. P