KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Temat ośrodka tygodniowego: Zabawy zimowe
Temat ośrodka dziennego: Lepienie bałwana
Klasa: I-III u.
Data: 14. 01.2014r.
Czas trwania: 4godziny lekcyjne
Przedmiot: Kształcenie zintegrowane
Cele główne:
- zapoznanie się ze sposobami i formami zabaw na śniegu
- zaznajomienie się z zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu
i dostosowania odpowiedniego ubioru do pogody
- usprawnianie manualne i grafomotoryczne.
Cele operacyjne
uczeń:
- potrafi opowiedzieć o różnych rodzajach zabaw na śniegu
- potrafi wykonać pracę plastyczną samodzielnie lub z pomocą
- wie, jaki ma dostosować ubiór do pogody zimowej
- potrafi poprawnie wypowiadać się lub powtarza wyrazy za nauczycielem
- wie, jak zgodnie bawić się w grupie na śniegu
- określa aktualny stan pogody
- określa aktualną datę
- segreguje przedmioty ze względu na wielkość
- przelicza do 6 i 16 (klasa II, klasa III)
Metody :opis, pokaz, ćwiczenia manualne, grafomotoryczne
Środki dydaktyczne: kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni tygodnia, miesięcy, pór roku, ilustracja „ Zabawy zimowe na śniegu”, muzyka do zabawy zimowej, etykiety z cyframi , liczmany, pasta do zębów, kartony, etykiety z ubraniami, postacie dzieci, papierowe kule sniegowe.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, jednolita, zróżnicowana
Zróżnicowanie dotyczy:
- pisania samodzielnie lub po śladzie daty i stanu pogody
- przeliczania: klasa II do 6, klasa III do 16
- wypowiedzi- uczniowie wypowiadają się prostymi zdaniami, natomiast niektóre dzieci powtarzają za nauczycielem wyrazy i wskazują odpowiedź na ilustracji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ;
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie z uczniami.
2. Rozmowa na tematy aktualnie interesujące uczniów.
3. Przygotowywanie i porządkowanie przyborów na ławkach.
4. Ustalenie daty i ćwiczenia kalendarzowe:
nazywanie pór roku, zbiorowe i indywidualne powtarzanie
ustalenie, aktualnej pory roku, zbiorowe i indywidualne powtarzanie
próba wspólnego nazywania kolejnych dni tygodnia
prezentacja etykiet wyrazowych z nazwami dni tygodnia, głośne wspólne powtarzanie.
5. Obserwacja i określenie stanu pogody
wygląd nieba
co widać na niebie
nazywanie zjawisk atmosferycznych
obserwacja stanu otoczenia – dobór ubrań do pogody
wybór adekwatnego do pogody obrazka, symbolu i przypięcie go do tablicy pogody.
6. Zajęcia porządkowe: sprawdzenie listy obecności. Pisanie samodzielne lub po śladzie
w zeszytach daty i aktualnego stanu pogody oraz wklejanie symbolu pogody.
II. Zajęcia właściwe
1. Wprowadzenie w temat ośrodka. Pogadanka na podstawie ilustracji „ Zimowe zabawy dzieci
na śniegu”.
2. Praca poznawcza.
Obserwacja:
nauczyciel pokazuje ilustracje różnych zabaw na śniegu, uczniowie wymieniają zabawy
dobieranie do pory roku ubrań, które należy założyć, aby móc bawić się na śniegu – karty prac
nauczyciel rozdaje karty prac- uczniowie łączą linie wykropkowanego bałwana i kolorują całość
uczniowie segregują śniegowe kule od największej do najmniejszej i odwrotnie
przeliczanie – zadania w kartach prac.
3. Ekspresja
- Zabawa ruchowa przy zimowej muzyce – lepienie bałwana
- uczniowie wklejają do zeszytu bałwana i podpisują „bałwan”- samodzielnie lub po śladzie
- bałwan -malowanie pastą do zębów przy pomocy palców dłoni.
III. Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie ośrodka. Ocena pracy i zachowania uczniów.
2. Zadanie pracy domowej.
3. Porządkowanie klasy.
Opiekun stażu Nauczyciel kontraktowy