Numer: 41522
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ulubione bajki

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLOLETNICH

Temat zajęć: Ulubione bajki.
Temat kompleksowy: Lubimy książki
Data: 8 V 2017

Cele ogólne:
- nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań
- doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych
- zachęcanie do konkretyzowania wypowiedzi
- nabywanie zwyczaju kolejnego wypowiadania się podczas rozmowy
- budzenie zainteresowania książką

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wysłucha listu Smoka w skupieniu
- wypowiada się całym zdaniem
- oczekuje cierpliwie na swoją kolej
- wykonuje polecenia nauczyciela
- odnajdzie parę wg podanego klucza
- zatańczy dowolny taniec w parze

Wspomaganie rozwoju mowy dzieci:
- mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi

Metody:
czynne:
- metoda zadań stawianych do wykonania
słowne:
- rozmowa
- zagadki słowne
- objaśnienia
Formy:
zbiorowa
w parach
indywidualna

Środki dydaktyczne: List od smoka, pudełko, książka „Najpiękniejsze baśnie świata”, magnetofon, płyta CD z muzyką, ilustracje przedstawiające postaci z bajek (Dziewczynka z zapałkami, Śpiąca królewna Jaś i Małgosia), przedmioty przedstawiające elementy charakterystyczne dla znanych bajek – żabka, jabłko, zapałka, pantofelek), papierowe talerzyki z różnymi motywami, chusta.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
Nauczyciel trzyma w ręku chustkę, podając ją dziecku po prawej stronie, wypowiada słowa: Witam Cię... (imię dziecka) dziś w przedszkolu. Dziecko bierze chustę i podaje ją dalej, mówiąc słowa powitania.

2. Pudełko z niespodziankami: Zadania od Smoka:
Nauczycielka czyta list od smoka i pokazuje pudełko, w który smok przysłał dla dzieci zadania do wykonania. Najpierw wyjmuje z pudełka książkę z bajkami i pyta:
- Co to jest?
- Co może się znajdować w tej książce?
- Dużo znacie bajek?
- Jak lubicie poznawać bajki: gdy ktoś dorosły Wam czyta, gdy opowiada, czy gdy sami oglądacie obrazki?
Następnie dzieci siadają w kole i zakrywają oczy, a nauczycielka chodzi wkoło i dotyka ramienia niektórych dzieci. Dziecko, które zostało dotknięte podaje tytuł swojej ulubionej bajki.
3. Bajkowe obrazki. Nauczycielka prezentuje dzieciom trzy obrazki przedstawiające postaci z bajek w ten sposób, że odsłania je po fragmencie. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi ta postać.
4. Bajkowe postaci – improwizacja ruchowa przy muzyce.
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce z płyty, w przerwie „zamieniają” się w postać z bajki:
- Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
- wilk skrada się na palcach
- Baba Jaga lata na miotle
- Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
- Kot w butach przeciąga się
- Dziewczynka z zapałkami trzęsie się z zimna
- świnki budują domki

4. Bajkowe przedmioty. Nauczycielka wykłada z pudełka różne przedmioty (symbole), które pojawiają się w bajkach. Zadaje dzieciom pytania na temat jednego z nich, nie mówiąc jego nazwy, a określając go przymiotnikami. Następnie wybrane dziecko samo próbuje zadawać pytania, inne odgadują, np. jest twarde, smaczne, koloru czerwonego (jabłko) itp.
6. Zabawa ruchowa Taniec w parach- dobieranie się parami na podstawie wylosowanych kartoników przedstawiających postaci z bajek.
7. Sklep z niespodzianką. Nauczycielka mówi dzieciom, że Smok bardzo cieszy się z wykonania zadań przez nie. Na zakończenie przygotował dla dzieci słodką niespodziankę. Nauczyciela otwiera sklep smoka ( na papierowych talerzykach umieszczone są kolorowe obrazki przedstawiające różne sytuacje) a dziecko może zakupić niespodziankę jedynie wtedy, gdy dokładnie opisze to, co znajduje się na papierowym talerzyku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.