SCENARIUSZ ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PRZEDSZKOLU
GRUPA: 5 latki
TEMAT: What can you touch? - ćwiczenia utrwalające.
CELE: utrwalenie poznanego słownictwa oraz piosenek; wypowiadanie poznanych słów; śpiewanie piosenek; osłuchiwanie z językiem; dopasowywanie kart na zasadzie przeciwieństw;
METODY: metoda Total Physical Response (reagowanie całym ciałem), metoda audiolingwalna, metoda komunikacyjna
SŁOWNICTWO:
Wyrażenia opisujące nasze zmysły (I can SEE with my eyes, I can TOUCH with my hands, I can SMELL with my nose, I can HEAR with my ears)
Części ciała (eyes, ears, nose, hands)
Przeciwieństwa (open / shut, big / small, fast / slow, loud / quiet, please / no, thank you)
Rzeczownik Peek - a - boo
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty obrazkowe z poznanym słownictwem; plakat i obrazki symbolizujące zmysły; karta do gry Let’s guess what’s under it; kieszeń Kennego (plakat z kieszenią); odtwarzacz i płyta CD; tablica interaktywna; pacynka; kolorowa pieczątka; płyta z interaktywnym oprogramowaniem do kursu
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozpoczęcie - N zaprasza dzieci do koła; następuje przywitanie oraz wspólne obudzenie głównego bohatera serii - pacynki Kenny; przywitanie i przedstawienie się, a także zaśpiewanie piosenki „Hello, hello”
2. My senses - N przypomina dzieciom jakie posiadają zmysły i jak je nazwać w j. angielskim, dzieci pokazują za N i powtarzają
3. Let’s guess what’s under it - N zasłania karty obrazkowe większą kartką z dziurkami przez którą dzieci widzą tą znajdującą się pod spodem i odgadują co to
4. Matching - dzieci dopasowują karty obrazkowe - zmysły do części ciała z nimi związanymi
5. What can you touch? - N pokazuje dzieciom plakat z obrazkami przedstawiającymi przedmioty które można dotknąć, zobaczyć, powąchać lub usłyszeć, zadaniem dzieci jest zabrać odpowiednią część ciała i położyć przy wybranym obrazku
6. Interactive activities - dzieci wykonują ćwiczenia na tablicy interaktywnej (polega ono na dopasowaniu cieni bohaterów do ich obrazków oraz ćwiczenie 5 - dzieci pomagają tygrysowi Tommy znaleźć drogę)
7. What’s in the pocket? - dzieci podchodzą kolejno do kieszeni Kennego i losują schowane tam karty, następnie pokazują je pozostałym osobom i nazywają
8. Opposites - dzieci łączą wylosowane karty w pary na zasadzie przeciwieństw
9. Angry Gorillas - gra polega na odkrywaniu kart ułożonych w stosie i nazywaniu ich; pomiędzy nimi zostały ukryte 3 obrazki z gorylem na widok którego dzieci muszą przez 3 sekundy zachowywać się jak goryle, by ten się na nich nie zezłościł
10. Piosenka „Open Shut Them” - dzieci wysłuchują piosenki o przeciwieństwach
11. Zakończenie - N prosi dzieci o ustawienie się w pociągu, dzieci otrzymują pieczątki za udział w zajęciach