Scenariusz zajęć
Prowadząca: Marlena Korfel
Grupa: 4-5 latki
Temat zajęć: „Rumiane jabłuszko, złocista gruszeczka” – zapoznanie z owocami rosnącymi w sadzie na podstawie wiersza M. Czerkawskiej pt. „Przez sad idzie mały Maciuś”. Zabawy muzyczno – ruchowe; rozwijanie umiejętności ruchowych.
Cel ogólny:
• Poznanie owoców podczas słuchania wiersza M. Czerkawskiej pt. „Przez sad idzie mały Maciuś”; rozwijanie umiejętności poprawnego przeliczania na podstawie wiersza i rymowanki.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha wiersza,
• wymienia kilka nazw owoców,
• wie, gdzie rosną owoce,
• potrafi rozróżniać kształty owoców,
• zna kolory poszczególnych owoców,
• doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu, węchu, dotyku,
• poprawnie przelicza,
• bierze udział w zabawach ruchowych
Metody:
• Słowna: pogadanka, rozmowa kierowana
• Czynna: praktyczne działanie
• Eksponująca: ilustracje
• Metoda stymulacji polisensorycznej (usprawnianie wszystkich zmysłów)
• Metoda Ośrodków Pracy
• Elementy Metody Affolter
Formy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
• wiersz M. Czerkawskiej pt. „Przez sad idzie mały Maciuś”
• ilustracje owoców z sadu
• owoce
• skrzynka
• koszyki
• odtwarzacz
• płyty CD
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Dzień dobry”.
2. Słuchanie wiersza M. Czerkawskiej pt. Przez sad idzie mały Maciuś”
Przez sad idzie mały Maciuś,
Śmieje się do słonka,
A tu pac! – czerwone jabłko rzuca mu jabłonka
Podniósł jabłko, idzie dalej,
A wtem obok dróżki,
Pac, pac – co to? Stara grusza
Zrzuciła dwie gruszki,
Podniósł Maciuś złote gruszki, bardzo jest szczęśliwy.
Znów pac, pac, pac – trzy śliweczki,
Spadły z gęstej śliwy.
Niesie Maciuś jabłko, śliwki, gruszki, co się złocą.
Kto z was powie Maciusiowi ,
Ile ma owoców?
3.Rozmowa kierowana na temat wiersza:
- jak miał na imię chłopiec?
- jakie owoce występują w wierszu?
- których owoców chłopiec zebrał najwięcej?
- ile Maciuś miał owoców?
- gdzie rosną owoce występujące w wierszu?
4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Mam owoców pół koszyczka”.
Dzieci dostają koszyczki, podczas muzyki poruszają się po sali. Ich zadaniem jest odnalezienie ukrytych w sali owoców.
5. Zabawa „Poznajemy owoce”
Po zebraniu wszystkich owoców, nauczyciel wspólnie z dziećmi omawia poszczególne owoce: kolor, kształt, zapach.
6. Zabawa „Co to za owoc?”
Nauczyciel umieszcza w skrzynce owoce, które dzieci wcześniej oglądały. Dzieci kolejno wkładają ręce do skrzynki, dotykają wybrany owoc i nazywają go.
7. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Drzewa w sadzie i wiatr” – przedłużenie fazy wydechu, doskonalenie naśladownictwa.
8. Zabawa matematyczna „Gruszka + dwa jabłuszka” – zadanie matematyczne na podstawie rymowanki, każde dziecko zbiera tyle gruszek i jabłek ile jest w rymowance pt. „Wpadła gruszka do fartuszka”(autor nieznany)
9. Degustacja owoców połączona z rozpoznawaniem ich po smaku.