SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
klasa 2 technikum
TEMAT LEKCJI: Meine erste eigene Bude.
CEL GŁÓWNY: podsumowanie wiadomości o przyimkach in, an, auf, unter, ... z celownikiem i biernikiem, o przysłówkach miejsca, utrwalenie odmiany rodzajnika określonego w celowniku i bierniku, słownictwa z zakresu: pomieszczenia, meble, sprzęty.
CELE OPERACY JNE:
Uczeń:
potrafi nazwać i opisać pomieszczenia, meble i sprzęty w mieszkaniu,
potrafi określić położenie przedmiotów,
zna i potrafi użyć przyimki in, an, auf, unter, ... z celownikiem,
zna odmianę rodzajnika określonego w celowniku.
uczeń potrafi odpowiedzieć na pytanie dotyczące lokalizacji i opisać pomieszczenie zgodnie ze standardem opisu obrazka na egzaminie maturalnym
Forma socjalna: praca samodzielna, praca w grupach, praca w parach, plenum.
Materiały dydaktyczne: wizualizer, prezentacja PP na komputerze, karty pracy, ilustracje, rysunki
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne
2. Wprowadzenie
- podanie tematu lekcji, sprawdzenie i ocenienie zadania domowego
3. Przypomnienie zagadnień związanych z omawianym tematem na podstawie prezentacji w PP:
- jakie meble i sprzęty znajdują się w pokoju gościnnym, w sypialni, w łazience, w kuchni?
- jakie znamy przysłówki miejsca, przyimki z celownikiem?
4. Realizacja tematu lekcji
- Nauczyciel rozdaje grupom kartki z obrazkami mebli oraz podpisami. Zadaniem grup jest dopasowanie podpisów do obrazków. Powtórzenie znanego słownictwa, wprowadzenie nowego.
Zadanie dla grup: Opis pokoju. Grupy losują obrazki pokojów i mają opisać pomieszczenie w 5 zdaniach. Uczniowie w grupach opisują także wygląd pokoju, kolory, wielkość. Nauczyciel zwraca uwagę na możliwość zastosowania różnych czasowników np.: sein, liegen, stehen,
Prezentacja opisów. Przedstawiciele grup prezentują opisy, wskazując na wyświetlone zdjęcie swojego pokoju.
Zadanie domowe: Przygotuj obrazek przedstawiający pokój i opisz go.