SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
DLA RODZICÓW
Grupa: 6 – latków.
Temat tygodnia: Dla naszych mam.
Temat dnia: Jaka jest moja mama?
Cele ogólne:
- kultywowanie zwyczajów związanych z „Dniem Matki”;
- kształtowanie okazywania szacunku, miłości i przywiązania do mamy.
Cele operacyjne: dziecko:
- wie kiedy jest Dzień Matki;
- wypowiada się całym zdaniem podając propozycje uczczenia święta matki;
- poprawnie nazywa obrazek;
- prawidłowo pisze litery;
- dodaje i odejmuje w zakresie 10;
- potrafi improwizować do muzyki;
- uważnie słucha instrukcji podawanej przez nauczycielkę;
- wykazuje umiejętność prawidłowego trzymania nożyczek i cięcia po linii prostej.
Metody:
- słowne: objaśnienie i instrukcja;
- czynne: zadań stawianych dziecku, met. praktycznego działania;
- oglądowe: pokaz i obserwacja;
- aktywizujące: burza mózgów, ewaluacyjna.
Formy pracy:
- praca indywidualna jednolita;
- praca zbiorowa jednolita;
Środki dydaktyczne:
Brystol z narysowaną krzyżówką, obrazki do krzyżówki, marker, brystol z napisem „Dzień Matki”, nagranie walca J. Straussa Nad pięknym modrym Dunajem, wstążki, sztuczny kwiatek, papierowe płatki kwiatów z działaniami, trzy koła z cyframi: żółte (3), czerwone (7), niebieskie (9), zielone arkusze bloku rysunkowego, nożyczki, wycięte papierowe kwiatki, cekiny, papierowe kwiatki różowe i niebieskie, arkusz z „buzią” uśmiechniętą i smutną.
Przebieg zajęcia
1. Zabawa wprowadzająca – Krzyżówka.
Dzieci siadają na krzesłach na obwodzie koła. Nauczycielka wiesza na tablicy planszę
z krzyżówką. Dzieci spośród rozsypanych kartoników z numerami losują jeden, który pod spodem ma obrazek. Dziecko podaje jego nazwę i wpisuje ją w krzyżówkę. Efektem finalnym jest hasło – Dzień Matki.
2. Burza mózgów – Jak możemy obchodzić Dzień Matki?
Nauczycielka rozkłada duży brystol z narysowanym po środku kołem. W nim widnieje napis „Dzień Matki”. Dzieci podają propozycje, w jaki sposób można świętować ten szczególny dzień. Nauczycielka zapisuje odpowiedzi dzieci na brystolu, by na koniec je odczytać.
3. Zabawa muzyczno – ruchowa Taniec kwiatów.
Dzieci – kwiaty przykucają w rozsypce na dywanie. Każde z nich ma wstążkę. Wybrany rodzic - kwiatowa wróżka kolejno „budzi” je poprzez dotknięcie kwiatkiem. Obudzone kwiaty wstają i tańczą według własnej inwencji w takt walca J. Straussa Nad pięknym modrym Dunajem. Rodzice włączają się do tańca.
4. Zabawa matematyczna Rosną kwiaty.
Nauczycielka rozsypuje płatki kwiatów wykonane z papieru. Na każdym płatku jest działanie do wykonania. Jednocześnie wiesza na tablicy trzy koła: żółte, czerwone i niebieskie. Każde koło ma inną cyfrę. Cyfry są rozwiązaniami działań. Zadaniem dzieci jest poprawne przyporządkowanie płatków do kół – „środków”.
5. Wykonanie pracy plastycznej – Kwiaty dla mamy.
Dzieci otrzymują zielony arkusz papieru z narysowanymi liniami. Sklejają według instrukcji. Następnie tną po linii. Rolują arkusz. Ozdabiają go wyciętymi przez siebie, bądź przygotowanymi przez nauczycielkę papierowymi kwiatkami. Dodatkowo naklejają cekiny. Zaproszeni Rodzice pomagają w wykonaniu pracy.
6. Ocena pracy.
Po zakończeniu pracy i uporządkowaniu swojego stanowiska, dzieci idą na dywan z gotowym papierowym bukietem. Nauczycielka ocenia pracę ze względu na estetykę i poprawność wykonania.
7. Zakończenie – ewaluacja.
Dzieci otrzymują papierowe kwiaty w dwóch kolorach – różowym (dziewczynki)
i niebieskim (chłopcy). Naklejają je odpowiednio na kartce:
- pod uśmiechniętą „buzią” - jeśli zajęcia im się podobały,
- pod smutną „buzią” - jeśli zajęcia im się nie podobały.
Dzieci mogą uzasadnić swój wybór.
Opracowała: Anna Klejnowska