Scenariusz lekcji wychowawczej o charakterze socjoterapeutycznym
Problem – uczeń zagrożony wykluczeniem
Uczestnicy: Uczniowie klasy VI ( w tym uczniowie niepełnosprawni)
Czas trwania: 45 minut
Cele:
•integracja grupy
•wzmocnienie wiary w siebie poszczególnych uczestników zajęć
•poznanie swoich mocnych stron
•zwiększanie samoakceptacji
Przebieg zajęć:
1.Rozpoczęcie zajęć
- Powitanie;
- przypomnienie reguł grupowych;
2.Rundka: „Co miłego zdarzyło ci się w ostatnim tygodniu?”
3.Ćwiczenie „Jestem wyjątkowy i niepowtarzalny”
- każdy z uczestników zajęć po kolei ogląda swoje linie papilarne przez lupę.
Jest to świadectwo niepowtarzalności i wyjątkowości;
- kolejnym krokiem jest wykonanie odcisków palców na wspólnym plakacie oraz umieszczenie pod nimi swoich podpisów;
4.Ćwiczenie „Jestem”
- każdy uczeń dostaje kartkę z pięcioma rozpoczętymi zdaniami „Jestem ...” . Zadanie polega na uzupełnieniu i dokończeniu zdań;
- zaprezentowanie i omówienie swoich zdań. Czy było to trudne czy łatwe?, jakie określenia przeważają;
5.Ćwiczenie „Powiedz coś miłego”
- Nauczyciel rzuca w stronę jednego z uczniów piłką i mówi tej osobie coś miłego, następnie osoba ta rzuca piłkę dalej mówiąc miłe słowa;
- zabawa trwa aż do znudzenia;
6. Ćwiczenie „Co inni we mnie lubią?”
- każdy uczeń dostaje kartkę z wypisanym na obydwu stronach pytaniem „Co inni we mnie lubią?”;
- po jednej stronie dzieci same starają się odpowiedzieć sobie na postawione pytanie a po zapisaniu swoich spostrzeżeń podpisują drugą stronę i puszczają kartkę w obieg, gdzie na to pytanie odpowiadają pozostali uczniowie;
- omówienie zadania i porównanie własnych wyobrażeń z odczuciami innych
7.Zakończenie zajęć
- rundka: „W jakim nastroju kończysz dzisiejsze zajęcia?”;
- zapowiedź kolejnych zajęć;
- pożegnanie;