Scenariusz zajęć
Temat: „Zapraszamy na przyjęcie” - zabawa tematyczna.
Nauczyciel prowadząca - Ewa Terlikowska
Dzieci 3- i 4-letnie.
Cele:
kształcące:
kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
kształtowanie umiejętności naśladowania ruchem określonych czynności;
kształtowanie umiejętności rozpoznawania wybranych zapachów;
wychowawcze:
wdrażanie dzieci do okazywania szacunku najbliższym członkom rodziny;
kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń nauczyciela;
kształtowanie poczucia przynależności do grupy;
wdrażanie dzieci do pomagania w nakrywaniu stołu;
przypomnienie dzieciom zasad właściwego zachowania się przy stole podczas posiłków z udziałem zaproszonych gości.
Metody: czynne, słowne, oglądowe;
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
nagranie z muzyką do zabawy „Pieczenie ciasta”, opowiastka muzyczna „Odwiedzinki u rodzinki” z płyty „Czterolatek w przedszkolu” (Wydawnictwo Edukacja Polska) oraz nagranie do zabawy „Gdzie jest moja rodzinka?”, szarfy, obrazki z owocami, koperty, zapach pomarańczowy, owoce - banany, pomarańcze, truskawki, serwetki, talerzyki, kubeczki, kwiaty w wazonie, obrusy, wafelki, soki owocowe.
Przebieg:
1. Przywitanie dzieci rymowanką.
„Witam Was, spotkanie rozpocząć czas. Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy”.
2. Zapoznanie dzieci z opowiastką muzyczną „Odwiedzinki
u rodzinki”. Po wysłuchaniu utworu nauczyciel przeprowadza z dziećmi rozmowę.
Kogo odwiedziły dzieci?
U kogo dzieci robiły zdjęcia?
Z kim się gimnastykowały?
U kogo zjadły obiad?
3. „Odwiedzinki u rodzinki” - zabawa naśladowcza. Dzieci dobierają się w pary. Jedno z dzieci przyjmuje role kolejnych członków rodziny, drugie dziecko z pary odgrywa rolę dziecka, które odwiedza swoją rodzinę. Dzieci odgrywające rolę członków rodziny otrzymują szarfę. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie opowiastki muzycznej „Odwiedzinki u rodzinki”, a dzieci w parach wykonują w parach ruchy ilustrujące przebieg wydarzeń.
4. „Gdzie jest moja rodzina?” - zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci otrzymują szarfy w czterech kolorach, każdy kolor oznacza członka rodziny (żółty to babcie, czerwony – ciocie, niebieski – wujkowie, zielony dziadkowie).
Wszystkie dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem muzyki. Na przerwę w muzyce, nauczyciel zaprasza do zrobienia kółeczka (np. babcie i ciocie), dzieci które są babciami i ciociami tańczą w kółeczku przy muzyce, pozostałe dzieci siadają w wyznaczonym miejscu. Zabawę powtarzamy z innymi członkami rodziny.
5. „Rodzinka” - zabawa paluszkowa z wykorzystaniem rymowanki.
„Ten pierwszy to dziadziuś, a obok babunia,
największy to tatuś, a obok mamunia.
A to ja dziecina mała, a to moja rączka cała”.
6. „Zapachy i smaki w kuchni”- zabawa polisensoryczna.
Dzieci otrzymują do powąchania nasączoną zapachem pomarańczowym watkę, mają za zadanie odgadnąć co to za zapach. Otrzymują trzy obrazki w kopercie (obrazek pomarańczy, banana, truskawki), odpowiadają na pytanie co to za zapach poprzez wybranie właściwego obrazka. Na zakończenie zabawy otrzymują miseczkę z kawałkami pomarańczy i sprawdzają, czy to był zapach pomarańczy.
7. „Pieczemy ciasto dla gości” - zabawa naśladowcza przy muzyce.
Dzieci pokazują czynności prezentowane przez nauczyciela, które wykonuje się podczas pieczenia ciasta (wsypywanie mąki, cukru, wbijanie jajek, mieszanie, wałkowanie ciasta, dekorowanie itp.).
8. „Mam czyste rączki” - czynności higieniczne w łazience.
Dzieci idą do łazienki umyć ręce przed jedzeniem.
9. „Zapraszamy na przyjęcie” - zabawa tematyczna.
Rozpoczynamy od rozmowy z dziećmi na temat jak przygotować stół na przyjęcie dla gości.
Dzieci podzielone na grupy mają za zadanie rozłożyć obrusy, rozłożyć talerzyki, kubeczki i serwetki. Nauczyciel na środku stołu ustawia wazon z kwiatami, dekorując stół.
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci o zajęcie miejsc przy stole, częstuje wszystkich owocami, wafelkami, sokiem, przypominając o przestrzeganiu zasad dobrego wychowania przy stole.